Kolekci velkých arů rozšířila jihlavská zoologická zahrada. Po největších zástupcích rodu, arů hyacintových, a druhém největším papouškovi světa arovi zelenokřídlém si pořídili nejčastěji chované velké ary ararauny. „Mladý pár arů se zabydlel ve voliéře u jihoamerického pavilonu Hacienda Escondido,“ sdělil mluvčí zahrady Martin Maláč. Návštěvníci zoo nenajdou všechny tři druhy arů na jednom místě, zahrada je umístila do různých expozic. Arové zelenokřídlí jsou k vidění poblíž expozice tapírů a arové hyacintoví na Australské farmě. „Tito jihoameričtí ptáci patří k největším a nejznámějším papouškům na světě,“ podotýká mluvčí zoo.
Jihlavská zoologická zahrada se tak postavila proti trendu jiných českých a moravských zoo, které se naopak arů araraun coby „běžných komerčních druhů“ zbavují. Už dříve ararauny zmizely z pražské zoologické zahrady, kde původně obývaly společnou voliéru s ary zelenokřídlými a kakaduy bílými. Nový domov našly ve stálé expozici Klubu přátel exotického ptactva (KPEP) v Botanické zahradě Přírodovědné fakulty Univerzity Karlovy v Praze na Albertově. Na stejném místě se každoročně v době letních prázdnin konají propagační výstavy exotického ptactva pořádané právě KPEPem. Arům zelenokřídlým, kteří v pražské zoo zůstali, nově dělají společnost arové hyacintoví.
Ararauny už nemají v Praze ani Zlínu
Arů araraun se loni zbavila i zlínská zoologická zahrada, která donedávna chovala největší počet velkých arů ze všech tuzemských zoo. Ačkoli ararauny každoročně odchovávala, rozhodla se zaměřit na chov vzácnějších druhů a společně s ary zelenokřídlými je vyřadila z chovu. Zároveň tím ale přišla o prim v chovu velkých arů, který naopak získala Zoo Ústí nad Labem, která za poslední tři roky získala do chovu ary hyacintové, ary kanindy, ary červenouché a aru zeleného. Právě ústecká zoologická zahrada si v chovu nechává i ary ararauny a ary zelenokřídlé, které se jí daří pravidelně rozmnožovat. Ararauny zůstávají společně s ary zelenokřídlými nejčastěji chovaným druhem velkých arů v tuzemských zoo.
K TÉMATU: Zlínská zoo zrušila chov arů araraun a zelenokřídlých, chce se soustředit na vzácnější druhy
Vedle ústecké zoo ary ararauny chovají a vystavují v zoologických zahradách v Brně, Plzni, Liberci, Olomouci, Hodoníně, Táboře, Chlebech u Nymburka, Dvoře Králové nad Labem a Papouščí zoo Bošovice. Právě zoologické zahrady sehrály v minulosti významnou úlohu v rozšiřování araraun mezi českými chovateli. Vůbec prvního doloženého odchovu těchto papoušků dosáhla v roce 1964 brněnská zoologická zahrada, odkud také pocházel jeden z prvních chovných ptáků, které si do své soukromé kolekce pořídil známý český chovatel arů Zdeněk Špalek.
Úvodní ilustrační foto: Jan Potůček, Ararauna.cz