Ptačí chřipku už hlásí i Rumunsko a Ukrajina, v Německu ji prokázali u uhynulé lysky

Již šest evropských zemí od Nového roku ohlásilo prokázané případy ptačí chřipky typu H5N8, v pěti z nich došlo k nákaze chovů drůbeže. Nejnověji se mezi zasažené státy zařadilo Rumunsko, Ukrajina a také Německo. V posledním jmenovaném zatím nebyly zasaženy chovy, ale poblíž Chotěbuzi na sever od České republiky byla nalezena uhynulá lyska černá, u které byla prokázána přítomnost viru H5N8. Místo se nachází nedaleko hranice s Polskem a jednoho polského ohniska H5N8. Ptačí chřipku přenáší tažní vodní ptáci z východu, většinou jde o husy, kachny, labutě nebo jeřáby. Od nich se poté může nakazit domácí drůbež, ale i jiné druhy ptáků. V České republice je od minulého týdne evidováno jedno ohnisko nemoci na Vysočině.

„Výskyt HPAI u volně žijících ptáků v roce 2020 byl potvrzen v Polsku a v Německu. Poslední případ byl potvrzen dne 19. 1. 2020 v Německu (oblast Spree-Neisse) u lysky černé (subtyp H5N8),“ informovala česká Státní veterinární správa na svém webu. „Mimo Evropu byla HPAI potvrzena v Afghánistánu, Číně, Čínské Tchaj-peji, Egyptě, Indii, Indonésii, Koreji, Nigérii a Jižní Africe,“ dodala. V Rumunsku ptačí chřipka propukla ve dvou komerčních chovech slepic v Maramuresi, kde muselo být vybito přes 18 a 22 tisíc ptáků. Ukrajina hlásí první ohnisko ptačí chřipky typu H5N8 v regionu Vinnytsya, kdo rovněž zasáhla velkochov drůbeže a utraceno muselo být 98 tisíc ptáků. Oproti tomu v České republice šlo o malochov, v němž a jeho bezprostředním okolí veterináři usmrtili 15 slepic a kachen.

Slovensko má druhé ohnisko u Trnavy

Co do počtu ohnisek ptačí chřipky je na tom v současnosti nejhůře Polsko, které jich hlásí 14. Poslední z nich se nachází v Legnickém regionu. Virus zde napadl smíšený malochov drůbeže, kde muselo být utraceno 549 ptáků. Zatím největší likvidovaný chov se nachází v Maďarsku v regionu Hajdú-Bihar na hranici s Rumunskem, kde v kafilérii skončilo přes 115 tisíc kachen. Právě Maďarsko bylo při poslední silné vlně ptačí chřipky v Evropě před třemi lety nejpostiženější zemí, kde se nacházela polovina všech ohnisek nemoci na starém kontinentu. Česká republika tehdy zaznamenala 39 ohnisek ptačí chřipky a dočasně plošně zakázala pořádání ptačích burz, výstav a trhů. Ptačí chřipka se tehdy objevila ve všech krajích a dokonce i v liberecké zoologické zahradě.

K TÉMATU: Jak na ptačí chřipku? Pozor na zablácené boty i krmení a vodu pod otevřeným nebem

Slovensko letos hlásí již dvě ohniska viru H5N8. Vedle obce Zbehy poblíž Nitry se nemoc vyskytla v malochovu drůbeže v obci Cífer u Trnavy. Zde došlo k úhynu čtyř z 19 slepic, zbylé byly po potvrzení viru usmrceny inspektory veterinární správy. Česká republika zatím kromě jediného ohniska v malochovu drůbeže ve Štěpánově nad Svratkou u Žďáru nad Sázavou další případy neeviduje, ale veterináři očekávají, že další ohniska budou přibývat. Státní veterinární správa proto vyzývá všechny chovatele drůbeže, ale i okrasného ptactva, aby zabezpečili chov před kontaktem s divokými ptáky a dodržovali zpřísněný veterinární režim, zejména nepouštěli do chovných zařízení návštěvy.

Druhé ohnisko ptačí chřipky typu H5N8 na Slovensku v obci Cífer u Trnavy (Zdroj: Štátna veterinárna a potravinová správa Slovenskej republiky)

Úvodní foto: Státní veterinární správa ČR

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..