Amnestie pro nelegální chov kajmanských amazoňanů finišuje. Vláda zatím eviduje 181 papoušků

UVNITŘ VIDEO – Pouze do konce února bude vláda Kajmanských ostrovů legalizovat držení a chov kajmanského poddruhu amazoňana kubánského bez dokladů o legálním původu ptáků. Od 29. února se chystá neregistrované ptáky zabavovat a jejich majitelé neujdou trestu. Od září loňského roku, kdy byl program amnestie a registrací původních kajmanských amazoňanů zahájen, se státu podařilo evidovat 181 exemplářů. To je však podle odborníků pouhý zlomek populace chované v zajetí. „Vyzýváme občany, aby přišli papoušky zaregistrovat. Stačí kontaktovat ministerstvo životního prostředí, třeba e-mailem. Vyjdeme jim vstříc, zaregistrujeme ptáka a podrobíme ho veterinární prohlídce,“ nabádá manažerka programu Jane Haakonssonová.

„Lidem dáme vědět, zda existuje ještě něco, co by mohli podniknout pro to, aby byl jejich papoušek šťastný, zdravý a umožnili mu žít dlouhý život, jaký si zaslouží,“ dodala Haakonssonová podle serveru Caymancompass.com. Většina dosud registrovaných ptáků, celkem 170, pochází z ostrova Grand Cayman, pouze 11 registrací proběhlo na ostrovu Cayman Brac. „Pokud za námi po 1. březnu někdo přijde s tím, že by chtěl registrovat papouška, pravděpodobně se s tím vypořádáme případ od případu,“ předvídá manažerka s tím, že po 29. únoru bude každopádně nezákonné chovat místní papoušky bez patřičné registrace. Ministerstvo zatím eviduje převážně dobré reakce na registrace, lidé zejména oceňují možnost bezplatného veterinárního vyšetření papoušků.

Lidé vítají bezplatnou veterinární prohlídku

„Každý s papouškem dělá to, co uzná za vhodné a co považuje za nejlepší, ale to často není to, co by ptákům pomáhalo. Takže jim můžeme opravdu pomoci dobrou radou, jak se o papoušky starat a řešit problémy, které nastaly,“ líčí Jane Haakonssonová. „Lidé obecně oceňují péči, kterou papouškům poskytujeme.“ Veterinární prohlídkou musí projít každý nově registrovaný amazoňan. U většiny ptáků byla zjištěna nadváha kvůli špatnému krmení a také proto, že nemají možnost volného proletu na větším prostranství, jako by tomu bylo ve volné přírodě. Někteří ptáci také trpí dýchacími problémy způsobenými prašným prostředím, v němž je umístěna jejich klec a v některých případech i dalšími domácími mazlíčky v domácnosti.

K TÉMATU: Amnestie pro majitele nelegálně získaných mazlíčků amazoňanů kubánských na Kajmanských ostrovech

Posun termínu amnestie pro majitele amazoňanů kubánských kajmanských se podle Haakonssonové neplánuje, protože časový úsek pro registraci byl dostatečný. „Vše bylo pečlivě naplánováno podle životního cyklu divoké populace a hnízdní sezóny v přírodě,“ vysvětluje. Lidé měli na registraci papoušků půl roku, informace o amnestii se objevila ve všech kajmanských médiích. Během amnestie nebyl žádný papoušek zabaven. „O tom náš program není, nám jde o to, aby lidé měli šanci zlegalizovat svoje domácí mazlíčky,“ dodala Haakonssonová. Jediným důvodem, proč byli někteří papoušci na krátko odebráni majitelům, bylo veterinární ošetření na klinice, které nebylo možné provést ambulantně. Kajmanské poddruhy amazoňana kubánského se vyskytují výhradně na Kajmanských ostrovech a jsou ohrožené.

Úvodní foto: Cayman Compass

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..