Amnestie pro majitele nelegálně získaných mazlíčků amazoňanů kubánských na Kajmanských ostrovech

UVNITŘ VIDEO – Půl roku mají majitelé kajmanského poddruhu amazoňana kubánského, kteří získali tohoto ptáka nelegálně, na jeho řádnou registraci u ministerstva životního prostředí Kajmanských ostrovů. Poté místní vláda zahájí nekompromisní boj proti pytláctví, které přímo ohrožuje divoké populace těchto ptáků, uvádí zpravodajský server Cayman News Service. Dobrovolné registrace začaly 1. září a skončí 29. února příštího roku. Kdo během této lhůty papouška řádně nezaregistruje, vystavuje se riziku zabavení papouška a vysoké pokuty. „Snažíme se napravit problém s nezákonným výběrem mláďat z hnízd, s nímž se potýkáme přes 20 let,“ vysvětlil Fred Burton z ministerstva životního prostředí.
Chovají je stovky lidí

„Kajmanský poddruh amazoňana kubánského je chráněný podle zákona o ochraně přírody, a proto by neměl být chovaný jako domácí mazlíček,“ podotýká úředník. „Víme však, že je takto chovají stovky lidí a pokud se přiznají k zodpovědnosti za tyto ptáky, chceme jim dát šance, aby je mohli chovat i nadále.“ Ministerstvo podle Burtona nemá představu, kolik papoušků by mohlo být chováno v kajmanských domácnostech, ale cílem amnestie a registrace je z dlouhodobého hlediska zabránit dalšímu vybírání mláďat z hnízd a nezákonnému obchodování s papoušky pocházejícími z volné přírody. Získání takových mláďat bude do budoucna velmi komplikované a takřka nemožné.

K TÉMATU: Kajmanským poddruhům amazoňana kubánského hrozí zánik, vláda však odmítá záchranný chov

„Když budou dodržována omezení týkající se chovu těchto ptáků, snad to sníží nebo zastaví pytláctví amazoňanů kubánských kajmanských,“ míní Jane Haakonssonová z kajmanského ministerstva životního prostředí. „Populace papoušků na ostrovech Grand Cayman a Cayman Brac zůstává po zásahu hurikánu Ivan v roce 2004 a Paloma v roce 2008 na kriticky nízké úrovni,“ uvedla. „Schopnost papoušků vzpamatovat se z těchto hurikánů a ohrožení, které jim způsobuje člověk, omezuje i pokračující ztráta jejich přirozených stanovišť.“ Během půlroční amnestie by měli majitelé kajmanských amazoňanů kubánských navštívit ministerstvo životního prostředí a papouška zaregistrovat. Každý papoušek dostane při registraci kroužek s jedinečným číselným kódem.

Papoušci dostanou kroužek a čip

Aby se nedaly registrační kroužky padělat, protože budou půlené s osičkou, zároveň každý pták bude načipován mikročipem PIT podobným těm čipům, jimiž se značí domácí psi a kočky. Zástupci ministerstva také provedou zdravotní prohlídku papoušků a poradí majitelům, jak se o ně co nejlépe starat. Veškeré tyto služby budou k dispozici zdarma. Oficiálně registrovaní amazoňané budou moci být nadále chováni jako domácí mazlíčci. Po únoru 2020 ale proces registrací skončí a žádné další papoušky nebude možné pro chov v zajetí legalizovat. U koho se objeví amazoňan bez registračního listu, kroužku a mikročipu, bude mu zabaven a majitel bude souzen za porušení zákona na ochranu přírody.

ČTĚTE TAKÉ: Belize přestane legalizovat papouščí domácí mazlíčky odchycené ve volné přírodě

„Kajmanský amazoňan kubánský je naším národním ptákem a je důležitou součástí naší historie,“ vysvětluje kajmanské ministerstvo životního prostředí. „Musíme pokračovat v přijímání opatření, která zajistí ochranu našich papoušků, abychom je zachovali i pro další generace,“ uvedla ministryně životního prostředí Dwayne Seymourová. „Vyzývám proto každého, kdo vlastní kajmanského amazoňana, aby během amnestie kontaktovat ministerstvo a svého papouška zaregistroval.“ Podobný generální pardon pro divoké papoušky chované v domácnosti vyhlásila v roce 2014 vláda Belize. Majitelé měli necelý rok na to, aby papoušky zaregistrovali, poté už to nebylo možné a nelegálně odchycené ptáky úřady zabavovaly.

Úvodní foto: Outthedoortoexplore.com
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..