Kajmanským poddruhům amazoňana kubánského hrozí zánik, vláda však odmítá záchranný chov

UVNITŘ VIDEO – Prudký rozvoj podnikání na Kajmanských ostrovech a silná urbanizace připravují o životní prostor tamní dva poddruhy amazoňana kubánského. Společně s pytláctvím a neustálou hrozbou ničivých hurikánů oslabují populace papoušků a ty jsou vůči těmto negativním vlivům stále méně odolnější, upozornilo kajmanské ministerstvo životního prostředí. Vláda však odmítá po vzoru jiných karibských ostrovních států založit a spravovat záchranné stanice, kde by existovaly záložní populace amazoňanů pro případ živelné katastrofy. Místo toho chce více podporovat ochranu životního prostředí a biotopů, kde se papoušci přirozeně vyskytují, informovala tisková agentura Cayman News Service.
Dva hurikány snížily počty papoušků na polovinu

Úřad pro ochranu přírody na Kajmanských ostrovech vyzval obyvatele, aby podpořili snahu o zachování původních druhů papoušků a pomohli chránit jejich přirozené prostředí. Sezóna hurikánů, která aktuálně sužuje celý Karibik, může ohrozit populace amazoňanů jak na ostrově Grand Cayman, kde žije amazoňan kubánský kajmanský, tak na ostrově Cayman Brac, který je domovem amazoňana kubánského menšího. „V roce 2004 jsme během hurikánu Ivan přišli odhadem o 50 až 60 procent populace našich papoušků a v roce 2008 během hurikánu Paloma o více než polovinu,“ upozorňuje Fred Burton, manažer kajmanského Úřadu pro ochranu přírody odpovědný za oddělení přírodních zdrojů.

K TÉMATU: Vědci řeší, jak zachránit kajmanský poddruh amazoňana kubánského z ostrova Brac

I když se počty amazoňanů na Kajmanských ostrovech postupně zvýšily, úřad se obává, že tamní populace jsou nyní mnohem zranitelnější na zásah dalšího velkého hurikánu. „Na Grand Caymanu se počty amazoňanů postupně vrátily na úroveň před hurikánem Ivan. Papouškům na ostrovu Brac ale trvalo asi pět let, než se vzpamatovali z následků hurikánu Paloma,“ dodává Burton. V důsledku obou hurikánů se papoušci na obou ostrovech sestěhovali do menších oblastí a populace vykazují menší počet pohlavně dospělých párů než v minulosti, jejich výskyt je omezen většinou na centrální část ostrova a mangrovy na východním cípu ostrova Grand Cayman. Amazoňan kubánský menší se soustředí především v suchých lesích na vršku Bluff ostrova Cayman Brac.

Na ostrovu Little Cayman již vyhynuli

Méně častý kajmanský poddruh amazoňana kubánského se dříve vyskytoval i na ostrově Little Cayman, zde však byla kompletní populace zničena katastrofální bouří v roce 1932 a nikdy již nedošlo k její obnově. Amazoňan kubánský menší tak patří mezi vůbec nejohroženější a nejméně četný poddruh amazoňana na světě. Přesto se vláda nechystá podniknout podobný krok jako na Portoriku, kde místní úřady i federální americké instituce investovaly stoky tisíc dolarů do zachování amazoňana portorického. Tento druh se podařilo díky chovu v zajetí zachránit, avšak přede dvěma lety došlo k výraznému snížení populace kvůli ničivým hurikánům Irma a Maria, jimž padla za oběť polovina volně žijících amazoňanů.

ČTĚTE TAKÉ: Farmáři žádají odchyt amazoňanů kubánských na Kajmanských ostrovech. Škodí na mangu

„Portoriko přišlo během hurikánů v roce 2017 o obrovské množství papoušků vrácených do volné přírody,“ říká Jafet Vélez, biolog zapojený do záchranného projektu amazoňanů portorických. „Úsilí, které musíte vynaložit při chovu těchto ptáků v zajetí, je obrovské, nákladné a časově náročné. Pro Kajmanské ostrovy by tedy bylo mnohem lepší zachovat přírodní stanoviště a snažit se omezit takové záležitosti, jako je nelegální odchyt ptáků a pytláctví,“ dodává. Dokonce i kajmanský ministr životního prostředí Dwayne Seymour prohlásil, že země by nechtěla nést náklady spojené s chovem záložní populace, jaké vynaložily jiné země. „Zajistíme, aby kajmanští amazoňané mohli bezpečně žít ve své, přirozeném prostředí,“ zdůraznil.

Úvodní foto: Stuart Mailer, Cayman Islands National Trust
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..