Brazílie zpřísňuje boj proti pytlákům, kteří vybírají mláďata papoušků z hnízd

Je to jedna z mála pozitivních zpráv o ochraně přírody v Brazílii za vládnutí současného prezidenta Jaira Bolsonara. Vojenská policie pro ochranu životního prostředí (PMA) a Brazilský institut pro životní prostředí a obnovitelné přírodní zdroje (IBAMA) posilují akce proti pytlákům, kteří vybírají z hnízdních dutin mláďata papoušků, pašují je a následně prodávají překupníkům. Počet operací zaměřených na nelegální odchyt papoušků má výrazně vzrůst a obě instituce oslovily i širokou veřejnost s prosbou o spolupráci. Zvláště nyní, když v Brazílii začíná další hnízdní sezóna. „V tomto citlivém období je spolupráce občanů ještě nezbytnější,“ upozorňuje v internetové výzvě program Papagaios do Brasil.

„Máte-li jakékoli informace, které mohou pomoci v boji proti obchodování s papoušky a dalšími volně žijícími zvířaty, neváhejte nám zavolat na kontaktní linku,“ dodává web a zveřejňuje telefonní číslo, které je ústřední informací probíhající kampaně, která má přimět Brazilce k zapojení do boje s pašeráky. Největší riziko hrozí v době snůšky vajec a líhnutí mláďat. Papagaios do Brasil proto zajišťuje monitoring obsazených hnízdních dutin a jejich hlídání v tomto nejcitlivějším období. „Krádeže mláďat z hnízd jsou bohužel častým jevem, s nímž se vědci pracují v terénu setkávají,“ konstatuje Papagaios do Brasil. Stále častěji se stává, že ochránci naleznou hnízda poškozená „nájezdem“ obchodníků se zvířaty. „Bohužel neustálý monitoring ne vždy stačí k tomu, aby se takovým činům zabránilo,“ říkají ochránci.

Pašerák může skončit až na rok za mřížemi

Papagaios do Brasil proto začal instalovat na bezpečných a špatně dostupných místech umělé hnízdní budky pro papoušky. Ruku v ruce s tímto projektem je ale nutné informovat místní komunity o existenci těchto budek a nutnosti poskytnout papouškům dostatečný klid na hnízdění. Papagaios do Brasil proto pořádá i semináře jak pro veřejnost, tak pro odborníky, publikuje články v tisku a uzavírá partnerství se školami na podporu vzdělávacích projektů zaměřených na ochranu přírody. Restriktivní část boje s pašeráky papoušků má v Brazílii na starosti IBAMA, což je jakási brazilská obdoba České inspekce životního prostředí. Kontroluje chovatele a prověřuje inzeráty na internetu, ale provádí i vlastní operace pro odhalení pašeráků volně žijících zvířat.

K TÉMATU: Brazílie zakázala vývoz ptáků s hliníkovými kroužky. Jsou prý lehce zneužitelné

Pašerákům i chovatelům, kteří nelegálně drží zvíře, jež se přirozeně vyskytuje v brazilské přírodě, hrozí poměrně vysoké pokuty. Za neohrožený druh 500 brazilských realů (přibližně 2 700 korun), za ohrožený dokonce 5 000 realů (27 tisíc korun). Při zjištěném špatném zacházení se zvířetem se může pokuta pohybovat od 500 do 3 000 realů (2 700 až 16 tisíc korun). Zadržení pašeráci navíc putují do vazby a potom před soud, u kterého jim hrozí trest odnětí svobody od šesti měsíců do jednoho roku. Běžné je, že pašeráci snaží zvířata legalizovat doklady o registraci vystavenými na jiné jedince. Někdy i dost okatě. Například v roce 2018 úřady zadržely muže v Curitibě, který měl v domě velké množství hadů a ještěrek, ale doklady byly vedené na papoušky.

Úvodní foto: Tiago Recchia/Papagaios do Brasil

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..