Brazílie zakázala vývoz ptáků s hliníkovými kroužky. Jsou prý lehce zneužitelné

Chovatelé papoušků a dalších ptáků v Brazílii nemohou od letošního roku vyvážet za hranice opeřence označené hliníkovými kroužky. Rozhodl o tom Brazilský institut životního prostředí a obnovitelných přírodních zdrojů (IBAMA). Hliník jako poddajný materiál usnadňuje manipulaci se značením, které má potvrzovat odchov ptáků v zajetí, tvrdí institut. Podle zástupců IBAMA se tak za hranice často dostávají ptáci odchycení v přírodě, jimž byly kroužky nasazeny překupníky. Nově tak budou muset chovatelé podle vyhlášky kroužkovat mláďata plnými kroužky z nerezové oceli. Výjimku ze zákazu budou mít pouze chovatelé, kteří budou vyvážet ptáky na výstavy, ale pouze do konce roku 2021.
IBAMA dosud evidovala všechny ptačí kroužky. Chovatelé však prý příliš často nakupovali hliníkové kroužky do zásoby ještě předtím, než se jim v chovech vylíhla mláďata. Přebývající kroužky pak byly vedeny v databázi IBAMA jako kroužky značící ptáky odchované v zajetí, ale často se jimi označovali jedinci odchycení nelegálně v přírodě. „Cílem nové vyhlášky je zabránit nezákonnému obchodování s kroužky, které jsou evidované v systému,“ vysvětlila Maria Izabel Gomesová, koordinátorka monitoringu nelegálního vývozu fauny a rybolovu. Podle inspektora IBAMA Roberta Cabrala se opatření zaměřuje na mezistátní přepravu ptáků, ale musí být rozšířeno i na tranzit mezi jednotlivými brazilskými státy, které se řídí pravidly jejich agentur ochrany přírody.

Kroužky už nesmí prodávat chovatelské asociace

Od roku 2001, kdy distribuci kroužků pro chovatele ptáků převzala IBAMA, se začala zpřísňovat pravidla a kontrola jejich výroby, prodeje a používání. V roce 2003 bylo zakázáno používání otevřených kroužků, v roce 2005 byl zaveden nový systém kódů ražených a kroužky a v roce 2007 byla zakázána distribuce kroužků přes chovatelské asociace. Od roku 2011 není možné označovat původní brazilské druhy ptáků odchované v zajetí kroužky z hliníku, ale pouze z nerezové oceli. „Kroužky musí být nedotknutelným typem značení. Podvody s nimi umožňují, aby zvířata, která byla nezákonně odchycena ve volné přírodě, byla legalizována a prodána, jako by se narodila v zajetí,“ konstatuje Maria Izabel Gomesová.

K TÉMATU: Španělé zabavili přes 30 papoušků s padělanými doklady a kroužky po uhynulých ptácích

Brazílie reguluje zájmový chov ptáků již od sedmdesátých let minulého století. Zájemci mohou chovat pouze jedince, kteří se vylíhli v zajetí. Držení a prodej ptáků odchycených ve volné přírodě se přísně trestá. Přísnou regulaci chovu původních druhů ptáků mají i členské země Evropské unie. Do značné míry je podobná podmínkám, za jakých lze chovat ohrožené druhy zařazené do první přílohy CITES, úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy zvířat a planě rostoucích rostlin. Pro ně platí, že všechny kroužky určené takovým jedincům mohou vyrábět pouze firmy licencované ministerstvem životního prostředí a všechny kroužky jsou od vyrobení přes prodej po okroužkování konkrétních ptáků přísně evidované.

Úvodní foto: Hari.ca
Předchozí článek

Mládě papouška nočního překvapilo australské vědce. V období sucha hnízdění nečekali

Dálší článek

Unikátní volný chov andulek v zahrádkářské kolonii na východním Slovensku

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější