Unikátní volný chov andulek v zahrádkářské kolonii na východním Slovensku

UVNITŘ VIDEO – Volné létání papoušků se už v České republice poměrně zabydlelo, ale co chov papoušků na volno? Ne tedy domácích mazlíčků, ale polodivokých opeřenců? Zajímavou zkušenost jednoho východoslovenského chovatele andulek popsal před časem web Chovatelskenoviny.sk. Devětapadesátiletý Jozef Hudák z Košic nejprve choval mutační andulky v zahradních prostorách tamní Botanické zahrady. Poté, co mu na ně začala chodit škodná, se rozhodl celý chov přemístit do zahrádkářské kolonie za městem a začal experimentovat s volným chovem. Na andulkách testoval to, co si předtím vyzkoušel na sportovních holubech.
Nejprve holubi, potom hrdličky a nakonec andulky

Jozef Hudák stejně jako jiní chovatelé holubů umožňoval svým ptákům denní prolet po okolí holubníku, aby dokázali uniknout dravcům a udržovali se v dobré kondici. Zároveň je zvykal vracet se pravidelně do holubníku, který byl chráněný regulovaným východem a vchodem. Stejnou metodu chovatel vyzkoušel i na andulkách. Nejprve ale v zahrádkářské kolonii zkušebně vypouštěl hrdličky chechtavé. Jakmile zahnízdily ve voliéře, umožnil jim během jara a léta létat volně po okolí. Po tomto úspěchu už následovaly andulky. I jim Jozef Hudák upravil vchody a východy z voliér. Jednosměrný vchod je široký právě tak, aby se jím prosoukala jedna andulka. Představuje záklopku s krátkou trubkou.

K TÉMATU: Naděje, že se každý ulétlý ara v Česku vždycky najde, už bohužel neplatí. Mělnická ararauna zmizela

Vypouštění andulek se povedlo na první pokus. Andulky létaly po širokém okolí, ale díky pravidelnému přikrmování v okolí voliér se vždy vraceli k zahradnímu domku Jozefa Hudára. Chovatel odpozoroval, že ptáci se během vydatných letních dešťů skrývají v kryté voliéře a teprve po něm vylétají na ovocné stromy a koupou se otíráním o mokré listy. Některé se dokázaly tak zmáčet, až spadly na trávník a nebyly schopny letu. Teprve po důkladné úpravě a proschnutí peří se mohly přidat k ostatním. Během prvních deseti let tohoto pokusu nezaznamenal chovatel žádné ztráty. Naopak, andulek mu přibývalo, protože volně létající ptáci dokázaly do zahrádkářské kolonie přilákat ulétlé andulky z blízkého sídliště.

Andulky ohrožují přemnožení dravci

V posledních letech však andulkám začali hrozit přemnožení dravci. Především jestřáb lesní, který se v okolí vyskytuje celoročně, ale i jeho příbuzný krahujec obecný. Oba se soustředí především na holuby a hrdličky. Pro andulky však je nejnebezpečnější ostříž lesní, který na zimu migruje do Afriky. Jeho příbuzný sokol stěhovavý se ale na východním Slovensku zdržuje celoročně a loví holuby i v zimním období. Zejména ostříž lesní se negativně podepsal na stavu zpěvného ptactva v zahrádkářské kolonii, v níž má Jozef Hudák volný chov andulek. Ostříži se zaměřili i na andulky. Pokud se papoušci pohybovali ve skupině, obvykle dravec neměl šanci. Jiné to bylo u samostatně létajících jedinců, zejména samic po hnízdění.

ČTĚTE TAKÉ: Jak vybrat vhodné místo pro volné létání papoušků?

Zatímco skupina andulek při napadení dravcem mezi sebou křižuje a ostříže zmate, samice krátce po hnízdění není tak rychlá, aby dravci unikla. Jozef Hudák byl svědkem situace, kdy ostříž ulovil samici těsně po odsezení snůšky a krmení mláďat, nerozlétanou po dlouhém pobytu v hnízdní budce. Naprostá většina andulek ale dokázala dravcům uniknout. Někteří, jako třeba káně lesní, které je v letu poměrně těžkopádné, se ani o chytání andulek nepokoušeli. Kolonie andulek v zahrádkářské kolonii na periferii Košic existuje již po dvě desetiletí a stále se úspěšně množí. Jak je vidět z přiloženého videa, andulky jsou na domovské prostředí zvyklé a ani se nepokouší uletět.

Úvodní foto: Chovatelskenoviny.sk
1 komentář

  1. alkonost napsal:

    pokud nekdo chova takle male papousky na volno nemuze nepocitat s tim ze jich par sezerou dravci… memam rada kdyz se v teto souvislosti mluvi o „premnozenych dravcich“ jejich populace je sice vysi nez byla v poslednich letech ale bylo prave vinou lidi ze v minulosti poklesla na kriticke minimum… pokud je jich ted stabilne hodne znamena to ze se asi maji na cem zivit (potkanu a mysi je taky celkem dost)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..