Řízení auta s papouškem na rameni se nevyplácí. Žena dostala pokutu téměř tři tisíce

UVNITŘ VIDEO – Převážíte ochočené papoušky autem, aniž byste je zavírali do transportní klece nebo přepravky? Může vás to přijít draho. Jízda s nezajištěným zvířetem je totiž dopravním přestupkem, za který hrozí bloková pokuta až 2 000 korun, případně další pokuta od správního orgánu až do výše 2 500 korun. I když dopravní policisté tento přečin příliš často netrestají, může být nebezpečný jak pro řidiče, tak pro papouška. Pták sedící na rameni řidiče nebo spolujezdce, případně na opěradle, totiž může způsobit vážné zranění lidem v autě, pokud řidič musí nečekaně rychle zabrzdit.
Z papouška se v tu chvíli stává nekontrolovaně letící předmět, který se odrazí od předního skla a plnou rychlostí napálí řidiče nebo spolujezdce. Nejen že takový náraz může papouška usmrtit nebo vážně zranit, s poraněním také musí počítat lidé v automobilu. Proto dopravní policisté jízdu s nezajištěným zvířetem v autě nemají příliš v lásce. Většinou se setkávají s nepřivázanými psy nebo nezajištěnými kočkami, ale ani jízda s papouškem sedícím volně v prostoru auta není výjimkou. Neustále populárnější volné létání s papoušky vede některé majitele těchto ptáků k převážení opeřenců na rameni nebo nedej bože přímo na volantu.

Zákon nestanovuje, jak papouška převážet

Na takový případ narazili začátkem února policisté v kanadském Stratfordu na jihu Ontaria. Žena řídila auto s velkým arou na rameni. Řidička musela na místě zaplatit blokovou pokutu 110 dolarů, což je v přepočtu přes 2 700 korun. Podle zpravodajského webu ctvnews.ca jde o nejnižší možnou částku, kterou lze za tento přestupek vyžadovat. Policisté připustili, že nejde o přečin, který by museli často řešit. Upozornili však, že jde o nebezpečný hazard, který může rozptylovat pozornost řidiče a vést k nebezpečným situacím. V České republice takto dostal pokutu řidič, který převážel nezajištěného psa na sedadle spolujezdce, ten mu skočil na klín, řidič se lekl a způsobil nehodu.

K TÉMATU: Hasičům se podařilo oživit přehřátého kakadua, co byl omylem zamknutý v autě

Dopravní předpisy přesně neurčují, jak mají být zvířata v autě za jízdy zajištěna. Dopravní policie pouze doporučuje určité bezpečnostní prvky, jakými lze jednotlivé mazlíčky zajistit, například speciální pásy nebo přepravní boxy. Podle zákona o ochraně proti týrání zvířat musí chovatel zajistit přepravu zvířat tak, aby se předešlo jejich zranění, utrpení a zajistila bezpečnost, dále aby zvířata nemohla uniknout či vypadnout, a aby měla dostatek místa i vzduchu. České ministerstvo dopravy doporučuje dávat zvířata do aut, která mají mřížku, do prostoru za mřížkou, a například pro psy mít popruhy. U papoušků je nutná transportní klec nebo přepravka.

Úvodní foto: Trained Parrot
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..