Novozélandský Auckland chce zakázat chov nepůvodních druhů papoušků. Chovatelé chystají žaloby

Zákaz chovu a prodeje nepůvodních exotických ptáků a plazů chce do roku 2022 zakázat oblastní rada v novozélandském Aucklandu. O svém záměru dopředu nikoho neinformovala a ani nedala možnost jej připomínkovat těm, jichž se zákaz přímo dotkne – chovatelů, teraristů a majitelů domácích mazlíčků. Informuje o tom novozélandský zpravodajský server Stuff.co.nz, podle něhož jsou chystané restrikce součástí Regionálního plánu ochrany před škůdci na léta 2019 až 2029. Znamenalo by to i zákaz jakéhokoli dovozu a vývozu konkrétních druhů exotických zvířat, i když rada údajně počítá s výjimkami pro podnikatele, kteří se zabývají exportem papoušků, hadů a želv.

Chovatelé jsou plánem zděšeni. Mary-lee Sloan ze západního Aucklandu se věnuje chovu kakaduů růžových, ale také žlutočečelatých a havraních. Odchovaná mláďata dodává například až do Japonska. Pokud by začal platit úplný zákaz chovu těchto ptáků, přišla by řádově o stovky tisíc dolarů i o zdroj výdělku. „V podstatě mě to zlikviduje,“ konstatuje v rozhovoru pro Stuff.co.nz. Regionální rada tvrdí, že kakaduové růžoví mohou obsadit hnízdní dutiny původních druhů ptáků a také přenášet nemoci. Malé hejno těchto papoušků už v Aucklandu žije. Radní se obávají, aby se situace nevyhrotila jako s vačicemi a potkany, s nimiž se Nový Zéland vypořádává už několik desítek let a zatím marně.

Zákaz se má týkat především australských druhů papoušků, jako je tento kakadu žlutočečelatý (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Komerční chovy se obávají likvidace

Jedním z důvodů, proč radní chtějí zakázat chov kakaduů růžových, je i jejich dopad na zemědělství. V domovské Austrálii způsobují obrovské škody na obilných polích a politici se obávají, že by ke stejné situaci mohlo dojít i na Novém Zélandu, pokud se jejich zdivočelá populace v Aucklandu rozšíří. Chovatelé ale takové představy vyvrací. „Všichni jsme přijali veškerá možná opatření, abychom zabránili v úniku ptáků, jejichž cena je poměrně vysoká,“ říká Mary-lee Sloan. „Proč si vybrali zrovna tyto ptáky a ne kočky, které jsou v celém regionu zcela běžné?“ ptá se. Svých papoušků se nehodlá vzdát bez boje a plánuje podniknout právní kroky proti regionální radě. O podobném kroku uvažuje i David Jones, spolumajitel obchodu se zvířaty Bird Barn.

K TÉMATU: Ochočený kakadu ulétl Australanovi na loď, která ho odvezla 2 300 km na Nový Zéland. Nesměla kvůli němu přistát

„Zákaz bude mít obrovský dopad na moje podnikání, které provozuji téměř 40 let. Radní berou právo svobodné volby mnoha lidem,“ stěžuje si Jones. Chovatel Willem Bosman zdědil chov papoušků po svém otci a zaměstnává dva lidi na plný úvazek. Chová kakaduy růžové, mníšky šedé a kakaduy žlutočečelaté. Za výstavbu chovného zařízení a nákup chovných ptáků utratil odhadem půl milionu novozélandských dolarů (v přepočtu 7,5 milionu korun). Kakaduy růžové prodává za 1 200 dolarů (17 500 korun) a téměř všichni jsou na export. Jeho zařízení sice leží mimo oblast, jíž by se zákaz chovu týkal, ale znemožnila by mu ptáky převážet na mezinárodní letiště v Aucklandu. „V podstatě je to likvidační pro všechny mé firmy, ať místní nebo mezinárodní, které se zabývají prodejem těchto druhů,“ říká.

Problém by mohli mít i chovatelé mníšků šedých (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Radní slibují výjimky pro exportní firmy

Pokud by zákaz vstoupil v platnost, škody jenom na neprodaných kakaduech růžových by se u Bosmana pohybovaly okolo 100 tisíc dolarů (1,5 milionu korun) ročně. Musel by z chovu vyřadit druhy, které jsou velmi oblíbené a v zajetí se dožívají vysokého věku. „Není snadné přijít o 100 tisíc dolarů ročně,“ říká chovatel. Regionální rada Aucklandu po kritice připustila, že opatření bude mít hospodářský a další dopad na určitý malý počet občanů. „Převýší ale přínos pro všechny Aucklanďany, pro které ochráníme naše původní druhy a také výdaje daňových poplatníků na likvidaci těchto invazních papoušků, ke které by muselo dojít,“ odpověděla Rada na dotaz serveru Stuff.co.nz.

ČTĚTE TAKÉ: 17 kriticky ohrožených kakariků horských převezli na ostrov Tuhua, aby je ochránili před krysami

Imogen Bassett z regionální rady podotkl, že většina Novozélanďanů by asi souhlasila s tím, že pokud by bylo možné se vrátit v čase a zabránit zavlečení vačic a potkanů, bylo by to skvělé. „Nyní máme šanci, abychom se vyhnuli opakování stejných chyb s novými druhy, které představují riziko pro naše původní ekosystémy a ohrožené druhy,“ míní Basset. Výzkum, který si nechala rada zpracovat, podle něj odhalil souvislost mezi obchodem s domácími mazlíčky a rozšířením invazních druhů v přírodě. Rada si ale ponechá pravomoc vydávat ze zákazu výjimky. Podle Bassetta například pro ty, co chovají uvedené druhy pouze pro export do zahraničí. „V případě papoušků, ještěrek a želv je prevence lepší než řešení následků,“ uzavřel radní.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Předchozí článek

Brazílie zpřísňuje boj proti pytlákům, kteří vybírají mláďata papoušků z hnízd

Dálší článek

Dva Nizozemci stanuli před soudem kvůli „přemalovávání“ arů arakang na ary zelenokřídlé

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější