Ochočený kakadu ulétl Australanovi na loď, která ho odvezla 2 300 km na Nový Zéland

Doslova o život šlo ochočenému papouškovi kakadu růžovému, který v australském Brisbane ulétl svému majiteli a schoval se na zaoceánské výletní lodi. Ta s ním totiž odjela až na 2 300 kilometrů vzdálený Nový Zéland. Posádka papouška zaregistrovala až na volném moři daleko od pevniny. Přítomnost exotického ptáka na palubě lodi zkomplikovala přistání u břehů Nového Zélandu. Tamní úřady zakazují šíření nepůvodních druhů zvířat a rostlin, kakadu proto musel být odchycen a uzavřen v luxusní kajutě. Novozélandské ministerstvo průmyslu, které bylo posádkou informováno o situaci, se muselo rozhodnout, jak s ptačím vetřelcem naloží.
Ministerští úředníci zvažovali dvě alternativy. Buď měl být papoušek odchycen a držen po celou dobu pohybu lodi okolo Nového Zélandu „pod zámkem“, nebo usmrcen. „Jedinou možností, jak povolit plavidlu kotvení na Novém Zélandu, byla eutanázie ptáka, nebo jeho držení na palubě,“ popsal deníku Guardian Andrew Spelman ze služby pohraničního odbavování novozélandského ministerstva průmyslu. Důstojníci výletní lodi se rozhodli ušetřit život papouška a uzavřeli ho do prázdné kajuty, což jim umožnilo pokračovat v cestě podél pobřeží Nového Zélandu. „Museli jsme pořídit fotodokumentaci, že byl zajištěn a sdělit jméno důstojníka odpovědného za péči o papouška,“ uvedl člen posádky.

Papoušek se vrátil zpět k majiteli

Novozélandské úřady si vyžádaly kontrolu kakadua a spolehlivosti zvoleného řešení při každé další návštěvě jakéhokoli přístavu na Novém Zélandu. Členové posádky u papouška objevili mikročip, po jehož přečtení zástupci novozélandského ministerstva zjistili jméno a adresu majitele ptáka z Brisbane a informovali své australské protějšky. Zaoceánská výletní loď se tento týden vrací do Austrálie, kde bude papoušek předán původnímu majiteli poté, co absolvuje veterinární vyšetření. Na Novém Zélandu žije na 168 původních druhů ptáků a třetině hrozí vyhubení, mimo jiné i kvůli zavlečení nepůvodních druhů zvířat.

K TÉMATU: Invazní alexandři malí začínají dělat vrásky na čele i úřadům na Novém Zélandu

Podobně přísné podmínky pro vstup nepůvodních druhů do země má i Austrálie. Na mezinárodním letišti v Sydney nedávno způsobil poprask ochočený ara ararauna, který se tam dostal z 900 km vzdáleného Gold Coast. Celníci se ale domnívali, že přicestoval mezinárodním letem. Veškerý dovoz nepůvodních druhů zvířat je ale do Austrálie zakázán, takže papoušek putoval okamžitě do karantény. Nakonec vyšlo najevo, že pták v dubnu 2016 ulétl svému majiteli v Queenslandu a po dobu 18 měsíců se potuloval volně v přírodě. Původního vlastníka se podařilo najít díky kroužku a testům DNA. Ara poté putoval zpět do svého původního domova.

Úvodní foto: Ministerstvo průmyslu Nového Zélandu
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..