Invazní alexandři malí začínají dělat vrásky na čele i úřadům na Novém Zélandu

Alexandr malý na větviUVNITŘ VIDEO – Nejen v řadě zemí západní Evropy, na Seychelských ostrovech či ve Spojených státech řeší problém s rozmáhající se populací nepůvodních papoušků alexandrů malých. Nejnověji si s tímto přistěhovalcem, který pochází z jihovýchodní Asie, lámou hlavu na Novém Zélandu. Několik alexandrů, kteří patrně ulétli nepozornému chovateli u městečka Paeroa na poloostrově Coromandel, založilo místní populaci, která se začala rozmnožovat. Regionální rada okresu Waikato, kamž spadá i Paeroa, proto již vyzvala všechny místní chovatele alexandrů malých, aby zabezpečili své chovy před dalšími případnými úniky ptáků do volné přírody.

Místní politici se obávají negativního vlivu alexandrů na původní druhy ptáků, zejména vzácné kakariki. S nimi by mohli alexandři bojovat o vhodné hnízdní dutiny. Novozélandská populace alexandrů malých je zatím miniaturní, čítá 12 až 15 ptáků, a usadila se v Hikutaii, lokalitě na sever od města Paeroa. Ornitologové se podle zpravodajského webu Stuff.co.nz domnívají, že jde o bývalé domácí mazlíčky. Kromě přírodně zbarvených zelených alexandrů poletují v okolí městečka i žlutě a modře zbarvení mutační ptáci. Inspektor regionální rady pro biologickou bezpečnost Thomas Malcolm ujistil, že rada udělá vše pro to, aby se alexandři nerozšířili do dalších částí okresu Waikato.

Ministerstvo dalo alexandra na černou listinu

„Koncem loňského roku byl alexandr malý prohlášen ministerstvem zemědělství za nežádoucího živočicha, který může způsobit vážné škody na úrodě a šířit nemoci mezi původními druhy ptáků, jako jsou ohrožení kakariki,“ vysvětlil Malcolm. Rozhodnutí ministerstva mimo jiné zakazuje vypouštění alexandrů malých do volné přírody bez výslovného souhlasu tohoto úřadu. Chovu alexandrů malých v zajetí se ale výnos ministerstva nijak netýká a tak je nadále povoleno tyto papoušky množit i prodávat. Rada pro biologickou bezpečnost, ministerstvo i odbor ochrany životního prostředí nyní zvažují, jak ptáky žijící v lokalitě Hikutaia odchytit. „Než se tak stane, doporučujeme všem chovatelům alexandrů, aby zabránili dalším únikům, například pravidelným zastřiháváním letek,“ uvedl Thomas Malcolm.

K TÉMATU: Alexandr malý je v Nizozemí jako holub. V centru Amsterodamu je šestým nejčastějším ptákem

„Pokud se chovatelé z jakéhokoli důvodu už nemohou o tyto ptáky v zajetí postarat, neměli by je vypouštět do volné přírody. Existuje mnoho jiných chovatelů, kteří by si je od nich rádi vzali,“ míní Malcolm. Kromě alexandrů malých se nyní v novozélandském okresu Waikato nevyskytují žádné jiné nepůvodní druhy papoušků. Úřady veřejně vyzvaly obyvatele městečka Paeroa a okolí, aby hlásili každé pozorování alexandrů malých, jejich počty, jakým směrem papoušci letěli a při jaké aktivitě je pozorovali. Ministerstvo zemědělství kvůli tomu dokonce zřídilo speciální informační telefonní linku. S alexandry malými se potýkají i na Seychelských ostrovech, kde tito papoušci vytlačují původní druhy vazů. Vláda ostrovního státu proto zvažuje odstřel alexandrů.

Úvodní foto: Wikimedia Commons/JayDalal5

Předchozí článek

Kakapové letos obsadili 43 hnízd a snesli 106 vajec, oplozena je přibližně polovina

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 11. až 13. března 2016

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější