UVNITŘ VIDEO – Optimistické vize novozélandských ochránců přírody o rekordní hnízdní sezóně kriticky ohrožených nelétavých papoušků kakapů sovích se začínají naplňovat. Začátkem roku zástupci záchranného týmu kakapů předvídali, že by se letos ve třech ostrovních rezervacích mohlo vylíhnout 30 až 40 kakapích mláďat. Realita však může být ještě mnohem lepší: už nyní ochránci evidují přes 100 snesených vajec a kvůli nezvykle vysokému počtu hnízdících ptáků prakticky nestíhají nic jiného než monitorovat snůšky a první vylíhlá mláďata. „Omlouváme se, že jsme se odmlčeli – máme napilno! Hnízdní sezóna kakapů je v plném proudu,“ píše zástupce Kakapo Recovery Teamu na oficiální stránce na Facebooku.
„Spářilo se 43 samic, evidujeme 43 hnízd a 106 vajec s přibližně padesátiprocentní oplozeností,“ informují ornitologové. „Brzy se přihlásíme s dalšími podrobnostmi,“ slibují. Letos poprvé od roku 2009 praktikovali u kakapů umělou inseminaci samic, aby zajistili lepší oplozenost vajec a zvýšili šanci na větší počet odchovaných mláďat. Jedním z důvodů byla i snaha o větší genetickou pestrost zbytkové populace kakapů, kterou má zajistit reprodukce samců, jimž se přirozenou cestou dosud nedařilo rozmnožit. „V roce 2009 jsme takto uměle přispěli k vylíhnutí tří mláďat (bylo to vůbec poprvé, kdy se tak stalo u nějakého volně žijícího ptačího druhu), ale od té doby se nám to nepodařilo zopakovat. Letos doufáme v lepší výsledek!“ neskrývají ambice členové Kakapo Recovery Teamu.
První mládě s vzácnými fiorlandskými geny
Umělá inseminace je nesmírně náročný proces. Samcům se poměrně složitě odebírá sperma, které se musí v přesně stanovený čas – po snesení prvního vejce a před snůškou druhého – implementovat vhodné samici. „Před několika dny jsme dokončili poslední odběry i umělé oplodňování. Nyní už záleží na samotných samicích,“ vysvětlují ochránci kakapů. Záchranný tým už eviduje první čtyři letošní přírůstky: 19. února se vylíhlo historicky první mládě na ostrovu Anchor. Jeho matkou je sedmiletá samice pojmenovaná Tiwhiri, pro níž jde o vůbec první úspěšné hnízdění. Ochránci nejprve zaznamenali líhnutí na monitorovací kameře a mládě poté ihned osobně zkontrolovali, zvážili a změřili.
K TÉMATU: Kakapy soví letos čeká dobrý rok, věří vědci. Očekávají 30 až 40 mláďat
Další dvě mláďata se vylíhla v hnízdě samice, jež nese jméno Kuia. V jejím případě jde o víc než dvojnásobnou radost. „Ano, ano, ano!! Na tuto chvíli jsme čekali 18 let!! Samici Kuia se vylíhlo první mládě, které je terpve čtvrtým žijícím kakapem s unikátními fiorlandskými geny!“ radovali se 20. února. Geny těchto ptáků jsou pro zachování celé populace vzácných papoušků nesmírně důležité, protože dosud se rozmnožovali pouze ptáci pocházející ze Stewartova ostrova, které ochránci přírody přemístili do rezervace Whenua Hou. Z původní izolované populace kakapů z Fiorlandu přežívají už jen tři ptáci, které ochránci pojmenovali Kuia, Sindibád a Gulliver. Jde o sourozence, samice se spářila se samci pocházejícími ze Stewartova ostrova.
Nejsou jen přírůstky, jeden kakapo uhynul
Druhé mládě od samice Kuia se vylíhlo 22. února. „Kuia se poté zase pářila, takže je tu naděje na další potomky,“ informoval záchranný tým kakapů. Čtvrté a zatím poslední mládě se vylíhlo samici Hine Taumai. Z Nového Zélandu ale nepřicházejí jen dobré zprávy. 19. února ochránci nalezli jednoho uhynulého dospělého samce kakapa sovího, který patrně podlehl zranění po boji s jiným samcem svého druhu. „Jde o prvního kakapa, kterého jsme před 25 lety objevili na Stewartově ostrovu, takže neznáme jeho skutečný věk. V roce 2009 splodil dva potomky a letos, deset dní před svou smrtí, se pářil se samicí Purou. Jeho tělo jsme nechali převézt do aucklandské zoologické zahrady na pitvu, abychom zjistili příčinu úhynu,“ sdělil Kakapo Recovery Team.
ČTĚTE TAKÉ: Konec příbuzenského křížení kakapů? Vědci chtějí analyzovat genomy všech 125 žijících ptáků
V době úhynu samce bylo na světě 126 kakapů, nyní jich je i s novými přírůstky 129. U ptáků, kteří pochází ze Stewartova ostrova a patří k nejstarším papouškům v záchranném projektu, což je celkem 31 kakapů, není znám jejich věk. Tito papoušci byli objeveni většinou v osmdesátých letech minulého století. „Je možné, že několik těchto kakapů může být starších 60 let, takže se dá očekávat, že někteří z nich v blízké době také uhynou,“ míní biologové. Narozdíl od poraněného samce by však mělo jít o přirozené úhyny stářím, i když teoreticky se kakapové mohou dožít až 90 let. Záchranný tým informoval také o případu samice, která letos zahnízdila poprvé po 35 letech. Poslední mláďata vyvedla v roce 1981, přesto se nyní pářila a vědci s napětím očekávají, zda její snůška bude oplozená.
Úvodní foto: The Kakapo Recovery Team