Konec příbuzenského křížení kakapů? Vědci chtějí analyzovat genomy všech 125 žijících ptáků

Kakapo sovíUVNITŘ VIDEO – Odvážný plán na sekvenci genomu všech žijících kakapů sovích, nelétavých papoušků z Nového Zélandu, jimž stále hrozí vyhubení, zveřejnili vědci ze záchranného týmu kakapů. Na internetu spustili crowdfundingovou kampaň, v níž chtějí vybrat 65 tisíc dolarů, jimiž by pokryli náklady spojené s analýzou genomu všech 125 zbývajících kakapů na třech speciálně upravených ostrovních rezervacích poblíž Nového Zélandu. „Prosím, pomozte nám zachránit jeden z nejzajímavějších a nejohroženějších ptačích druhů na světě tím, že nám umožníte získat podrobné genetické informace nezbytné pro minimalizaci ztrát genetické rozmanitosti a pomůžete optimalizovat zdravotní stav a produktivitu stávající populace,“ napsali vědci ve výzvě na webu Experiment.com.
Prvních 40 testů už probíhá

K první úspěšné sekvenci genomu kakapa došlo již před časem díky specialistům z Medical Centra Dukeovy univerzity. Kompletní popis genomu vědcům pomohl k rychlejšímu a snadnějšímu postupu u dalších papoušků tohoto druhu. Výsledky mají pomoci zajistit maximální genetickou diverzitu při tvorbě hnízdních párů. „Pokud budeme znát genom u všech zbývajících jedinců, můžeme lépe pochopit příbuzenské vztahy mezi jednotlivými ptáky a optimalizovat jejich rozmnožování. Pomůže nám to také pochopit rozdíly mezi náchylnostmi k nemocem a plodností u jednotlivých kakapů a určit, kteří ptáci jsou nositeli vzácných genů. Tyto informace pomohou zabránit vyhynutí druhu,“ vysvětlili vědci. Díky dobrému ohlasu se podařilo spustit práce na sekvenci genomů u prvních 40 kakapů.

K TÉMATU: Kakapy soví letos čeká dobrý rok, věří vědci. Očekávají 30 až 40 mláďat

Crowdfundingová kampaň je natolik úspěšná, že záchranný tým kakapů zvýšil původně stanovenou cílovou částku ze 40 na 65 tisíc dolarů (v přepočtu z jednoho milionu na 1,7 milionu korun). Zhruba třetina sumy má jít na sběr a uchování vzorků kakapů, dvě třetiny na samotný výzkum genomů. Z rozpočtu na běžnou činnost záchranného týmu by se tento projekt nepodařilo ufinancovat, protože prostředky jsou velmi omezené. Program na záchranu kakapů nedávno přišel o dlouholetého hlavního sponzora a příspěvky snížil i stát. Většina peněz nyní směřuje na podporu letošní hnízdní sezóny, která slibuje rekordní počet odchovaných mláďat: zahnízdit může potenciálně 15 samic, které mohou vyvést 30 až 40 mladých. To by bylo nejvíce v historii záchranného programu.

Analýza jednoho ptáka vyjde na 10 tisíc korun

Projekt na výzkum genomů kakapů by mohl tento úspěch ještě umocnit. Společně s umělou inseminací samic, k níž tým přistoupil již v předchozích letech, a která přinesla své ovoce, by se mohly počty kakapů velice brzy přehoupnout přes kritické dvě stovky. Ještě před dvaceti lety přitom přežívalo jen pět desítek těchto robustních nelétavých ptáků, kteří bývají aktivní především za soumraku a v noci a jež málem vyhubili nepůvodní zavlečené druhy predátorů. „Technologie sekvence genomu se v posledních pěti až deseti letech rychle vyvíjela. Nyní je už běžné a relativně levné provádět sekvenci celého genomu. Proto bychom to chtěli udělat u všech zbývajících 125 kakapů sovích,“ konstatují vědci. Nyní se snaží vybrat od dárců peníze na analýzu genomu u druhé várky 40 kakapů.

ČTĚTE TAKÉ: Zlom v záchraně kakapů? Vědci přišli na to, čím nahradit plody Rimu, bez nichž nehnízdí

Výzkum genomu u zbývajících 45 papoušků se tým pokusí dodatečně financovat prostřednictvím eshopu, na kterém nabízí za jednorázový poplatek 400 dolarů sponzoring sekvence genomu konkrétního vybraného kakapa sovího (všichni kakapové jsou členy záchranného týmu nějak pojmenováni). V přepočtu tak analýza genomu jednoho ptáka vyjde na 10 tisíc korun. Prostřednictvím crowdfundingové kampaně se vědcům dosud podařilo vybrat přes 27 tisíc dolarů (675 tisíc korun) od 42 dárců. „Tento projekt přinese jeden z nejpodrobnějších genetických profilů konkrétního ptačího druhu na světě,“ upozorňuje Richard Jakob-Hoff, manažer Conservation Science and Research. Kromě jiného může sloužit jako vzor pro další obdobné projekty na záchranu jiných kriticky ohrožených druhů.

Úvodní foto: The Kakapo Recovery Team
Předchozí článek

Do Česka dorazí chovatelé arů škraboškových i kurátor Loro Parque, vystoupí na setkání v Kozovazech

Dálší článek

Magdalena Žohová: Postižení papoušci mají právo na život, Laguně se daří nacházet jim nové majitele

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější