Zlom v záchraně kakapů? Vědci přišli na to, čím nahradit plody Rimu, bez nichž nehnízdí

Kakapo soví pojídá plody RimuUVNITŘ VIDEO – Vědeckému týmu z Masseyské univerzity na Novém Zélandu se podařilo přijít na to, jak motivovat kriticky ohrožené kakapy soví k hnízdění, i když v dané sezóně není dostatek plodů Rimu, bez nichž se samice odmítají pářit a snášet vejce. Skupina biologů vedená Dr. Pamelou von Hurst zkoumala složení plodů Rimu a jejich nutriční hodnotu a dospěla k závěru, že obsahují výraznější množství vitamínu D, který je zásadní pro absorbci vápníku a fosforu. Oba prvky jsou důležité pro správný vývoj kostí, vitamín D a vápník jsou nezbytné pro tvorbu vaječné skořápky a růst mláďat. Na výzkumu, jehož výsledky zveřejnil odborný časopis Journal of Steroid Biochemistry and Molecular Biology, spolupracoval i profesor David Raubenheimer ze Sydneyské univerzity.

Kakapové hnízdí pouze v letech, kdy jsou místní klečové jehličnany podokarpy plné plodů Rimu, kterými krmí svá mláďata. Dřívější pokusy podpořit hnízdění kakapů v letech nedostatku plodů Rimu náhradním krmivem naprosto selhaly. Výsledek nejnovějšího výzkumu by podle Dr. Pamely von Hurst mohl tuto neblahou bilanci zvrátit: „Mohl by přispět ke změně způsobu, jak podporovat hnízdění kakapů. Bobule Rimu poskytují kakapům vysoké dávky vitamínu D a vápníku, což znamená, že jsou perfektním potravním mixem pro chov a hnízdění ptáků. Naše studie zpochybňuje dosavadní přesvědčení, že neexistuje alternativa k tomuto přirozenému zdroji vitamínu D. Kakapové jsou lesní ptáci, kteří jsou aktivní v noci a nelétají, což znamená, že se jen minimálně zdržují na slunci. Předpokládali jsme tedy, že musí mít nějaký jiný zdroj vitamínu D. A to se potvrdilo.“

Výzkum se nyní zaměří přímo na kakapy

Samice kakapů už na začátku hnízdní sezóny požírají ještě nezralé bobule Rimu. Podle Dr. Pamely von Hurst není jasné, zda tyto nezralé plody obsahují tak vysoký podíl vitamínu D jako zralé bobule, ale je možné, že Rimu na samice působí jako spouštěč hnízdních aktivit. „Víme, že kakapové vyvádí mladé v závilosti na dostatku plodů Rimu. Výsledek naší studie může napomoci identifikovat plody dalších stromů, které by rovněž dokázaly stimulovat kakapy k hnízdění,“ věří vědkyně. „Náš výzkum nyní bude pokračovat měřením hladiny vitamínu D u dospělých ptáků během hnízdění, u různě starých mláďat a také jak se mění obsah vitamínu D v průběhu zrání plodů Rimu a zda to má vliv na jeho hladinu u kakapů,“ dodala.

K TÉMATU: Záchranný program kakapa sovího přijde o hlavního sponzora. Přispěje stát?

Záchranný tým, který se zabývá ochranou kakapů sovích, chce na výzkum Masseyské univerzity navázat praktickými kroky, jež by umožnily rozšířit stávající populaci těchto nelétavých papoušků ze 125 jedinců na alespoň dvě stovky. „Potenciál, který skýtá objevená souvislost mezi vitamínem D v bobulích Rimu a hnízděním kakapů je vzrušujícím objevem, takže další výzkum pro nás bude mít vysokou prioritu. Máme v plánu spolupracovat s výzkumným týmem již během nadcházející hnízdní sezóny a lépe pochopit souvislost mezi dostatkem vitamínu D, vitalitou a plodností kakapů,“ řekl člen týmu Dr. Andrew Digby. Kakapové hnízdí ve čtyřech speciálně upravených ostrovních rezervacích (Codfish, Chalky, Anchor a Maud), které byly zbaveny veškerých predátorů a pohyb všech ptáků je monitorován prostřednictvím mikrovysílaček.

Úvodní foto: Kakapo Recovery Team

Předchozí článek

Mexiko řeší úbytek papoušíčků modravých, druh „povýšil“ v Červené knize IUCN

Dálší článek

Nekrmte nestory kaka ořechy, vyzývají ochránci. Museli utratit mládě s deformací zobáku

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější