Nekrmte nestory kaka ořechy, vyzývají ochránci. Museli utratit mládě s deformací zobáku

Nestor kakaUtratit jedno z mláďat nestorů kaka, kteří hnízdí v centru novozélandské metropole Wellingtonu a jejichž hnízdní dutina je pod nepřetržitou kontrolou veřejnosti, protože je v ní instalovaná kamera, jejíž živý stream lze sledovat na webových stránkách wellingtonské městské rady, museli tamní ochránci přírody. Mladý kaka trpěl deformací zobáku, která by mu později znemožnila přijímat potravu a žít plnohodnotný život. Mládě bylo viditelně oslabené a příliš dlouho by nepřežilo ani v hnízdě. Odbor ochrany přírody wellingtonské radnice proto rozhodl o jeho euthanasii. Překvapivý je ovšem důvod, proč mláděti narostl zdeformovaný zobák. Podle městských úředníků za to mohou lidé, kteří dospělé nestory kaka přikrmují ořechy.

Když dokrmovat, jedině ovocem

Matka mláděte podle wellingtonských ochránců přírody pojídala ořechy a krmila jimi i svá mláďata. Ořechy jsou přitom pro nestory nebezpečné, ba přímo smrtelné. „Deformace zobáku u mláďat je obvykle způsobena metabolickým onemocněním kostí, které zastaví jejich vývoj. Většinou je na vině špatná strava, jako jsou ořechy, které mohou být pro daný druh smrtelné,“ poznamenal web Stuff.co.nz, který o případu utraceného mláděte informoval. Podle vedoucího městské rady pro biologickou rozmanitost a ekologický urbanismus Myfanwy Emenyho je tento případ velkým ponaučením pro veřejnost, která by měla přestat krmit samice nestorů kaka, nebo ještě lépe – prostě zcela přestat dokrmovat nestory kaka hnízdící v městských parcích.

K TÉMATU: Vzácný nestor kaka uhynul v novozélandské Zoo Wellington po aplikaci mikročipu

Postižené mládě ochránci nejprve odebrali z hnízda, aby posoudili míru deformace zobáku a možnosti jeho přežití s tímto hendikepem. Dospěli však k jednoznačnému závěru, že pták by v přírodě pouze trpěl. „Rozhodnutí o euthanasii bylo to nejlepší, co jsme pro něj mohli udělat,“ věří Myfanwy Emeny. Utracený kaka byl jedním z pěti mláďat v daném hnízdě, čtyři jeho sourozenci se jeví být naprosto zdraví a zájemci mohou nadále prostřednictvím webové kamery sledovat jejich vývoj přímo v hnízdní dutině. „Pokud se lidé rozhodnou krmit kaky, měli by jim nabídnout čerstvé ovoce, protože to je pro ně bezpečnější. Nechceme vidět žádná další mláďata v tomto stavu, protože to je srdcervoucí zážitek pro všechny zúčastněné,“ dodal Emeny.

Ochránci otestují jeho sourozence

Usmrcené mládě bude testováno na metabolické onemocnění kostí. Zbylá čtyři mláďata, která nejeví známky jakéhokoli onemocnění, budou pro jistotu rovněž otestována, a to nejen na různé nemoci, ale biologové také prověří, zda je rodiče náhodou „nenakrmili“ odchlíplou barvou, hřebíky a dalším stavebním materiálem, který je ve městě volně k dispozici. „Nestorové kaka potřebují přijímat přirozenou potravu, aby zůstali zdraví. Když jim lidé dají ořechy nebo chleba, je to stejné, jako kdybyste neustále jedli bramborové lupínky a dorty. Kakové by se po nich mohli utlouct, ale nebylo by to dobré jak pro ně, tak pro jejich mláďata,“ upozorňuje veterinářka novozélandského Odboru ochrany přírody Kate McInnesová.

ČTĚTE TAKÉ: Nestor kaka, vzácnější příbuzný nestora kea, zahnízdil v centru metropole Nového Zélandu

Pokud už lidé mají potřebu kakům pomáhat, měli by podle McInnesové vysadit ve svých zahradách rostliny, jejichž plody a květy patří mezi přirozenou potravu těchto ptáků. Jde například o keře jerlínu (kowhai) a železnece (rata). Podle Dr. Lisy Argilly, veterinářky z wellingtonské zoologické zahrady, je problém se špatným stravováním nestorů kaka velmi rozšířený. „Každoročně pozorujeme volně létající nestory kaka v centru města, kteří často vykazují znaky metabolického onemocnění kostí způsobeného nevyváženou stravou,“ říká. Jakmile mládě trpí tímto onemocněním a je včas zachyceno veterináři, může přežít v zajetí – ale už nikdy se nemůže vrátit do volné přírody a je odkázáno na speciální stravu. „Proto je pro kaky nejlepší žrát to, co je pro ně přirozené,“ zdůrazňuje Lisa Argilla.

Úvodní foto: Wellington City Council

Předchozí článek

Zlom v záchraně kakapů? Vědci přišli na to, čím nahradit plody Rimu, bez nichž nehnízdí

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 20. až 22. listopadu 2015

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější