Vzácný nestor kaka uhynul v novozélandské Zoo Wellington po aplikaci mikročipu

Nestor kakaUVNITŘ VIDEO – Nezvyklé komplikace po aplikaci mikročipů vzácným papouškům nestorům kaka zaznamenala novozélandská zoologická zahrada ve Wellingtonu. Jeden pták uhynul poté, co se čip, který mu byl implantován pod kůži na krku, dostal do horních cest dýchacích a způsobil mu těžký zánět. Podobný problém, kdy se čip v těle nestorů kaka posunul mimo místo určení a přímo ohrožil život ptáka, zoo zaznamenala u dalších tří papoušků tohoto druhu. Proto až do odvolání pozastavila veškeré čipování nestorů kaka, informoval novozélandský internetový deník Stuff.co.nz. Zoologům z wellingtonské zoo není jasné, jak se čip aplikovaný pod kůži mohl tak jednoduše dostat do jejich nozder a horních cest dýchacích.

Zatím není jasné, zda je na vině nedostatečně proškolený personál zoo nebo samotní papoušci, kteří si mohli čip záměrně posunout zobákem. Uhynulý jedinec nestora kaka bylo roční mládě, které trpělo těžkou infekcí vedlejších nosních dutin, vyvolanou mikročipem. Veterináři čip chirurgicky odstranili za pomoci magnetu, popsala jedna ze zvěrolékařek Zoo Wellington Lisa Argillaová. „Museli jsme přitom hodně improvizovat, protože nosní dutiny nejsou snadným prostorem pro takovou operaci,“ dodala. Infekce, již čip vyvolal, si vyžádala léčbu antibiotiky, a mladému ptákovi znetvořila zobák, který začal růst nakřivo.

Problém má necelé procento čipovaných ptáků

Veterináři si původně mysleli, že nestor kaka, který je od přírody velmi zvídavým papouškem (stejně jako jeho známější příbuzný nestor kea), mohl vdechnout odhozený mikročip. Ale stejný problém se posléze projevil i u dalších tří čipovaných nestorů kaka, jimž čip velikosti rýžového zrnka doputoval z krku do nosních dutin. „Naštěstí šlo jen o čtyři ptáky ze 460, kterým byl aplikován mikročip, takže to není nijak velké množství,“ uklidňuje Lisa Argillaová. „Nejméně dvěma ptákům ale čip způsobil problémy s nosními dutinami, takže jsou nemocní,“ dodala. Nestor kaka je o dost vzácnější než nestor kea, v zajetí se mimo Nový Zéland vyskytuje jen u několika málo chovatelů a zoo.

K TÉMATU: Nestor kaka, vzácnější příbuzný nestora kea, zahnízdil v centru metropole Nového Zélandu

Ve volné přírodě žije podle odhadů mezinárodní organizace BirdLife International od dva a půl do 10 tisíc pohlavně dospělých nestorů kaka. To je dvojnásobek oproti známějším nestorům kea, přesto jsou kakové zařazeni do Červené knihy ohrožených živočichů IUCN v kategorii ohrožení (EN), kdežto nestor kea pouze jako zranitelný (VU). Oba nestoři jsou na Novém Zélandu přísně chráněni, nestorové kaka občas dokonce zahnízdí v městských parcích. Oproti tomu nestoři kea dávají přednost horským lesům a jako jediný druh papouška bez problému žijí na horských hřbetech, které jsou celoročně pokryty sněhem.

Úvodní foto: Wikimedia Commons © Snowmanradio

Předchozí článek

Zoo v americkém Cincinnati získalo Plumeovu cenu za záchranný program nestorů kea

Dálší článek

Tony Silva: Líbí se mi, že čeští chovatelé jdou těžší cestou přirozených odchovů papoušků

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější