Zoo v americkém Cincinnati získalo Plumeovu cenu za záchranný program nestorů kea

Zoo Cincinnati - Nestor keaUVNITŘ VIDEO – Plumeovu cenu za vynikající výsledky v chovu a záchranném programu novozélandských papoušků nestorů kea získala americká zoologická zahrada Cincinnati. Ocenění každoročně uděluje sdružení Avian Scienific Advisory Group (ASAG) při Americké asociaci zoologických zahrad a akvárií (AZA). Zoo Cincinnati si cenu zasloužila za dlouholetý úspěšný chov nestorů kea, jichž vlastní nejvíce ze všech zoo ve Spojených státech. Zahrady zapojené do AZA chovají celkem 41 nestorů kea, z toho 15 připadá právě na zoologickou zahradu v Cincinnati. Tamní zoologové úzce spolupracují s novozélandskou organizací Kea Conservation Trust, která se zabývá ochranou nestorů v jejich přirozeném prostředí.

Během posledních tří let se v Zoo Cincinnati úspěšně vylíhlo 13 mláďat nestorů kea, což je nejvíce ze všech zoologických zahrad v Severní Americe. Zvláště úspěšný byl loňský rok, během něhož zahrada odchovala šest nestorů kea (letos mají čtyři mláďata, viz video). „Nemohli jsme si přát větší úspěch, než který se Zoo Cincinnati podařil s chovem nestorů kea v loňském roce! Jejich hejno obsahuje řadu geneticky zajímavých ptáků a nestoři kea v chovech severoamerických zoo se v posledních letech potýkají s problémem příbuzenského křížení. Mláďata z Cincinnati tak představují významný krok správným směrem. Jejich jedinečný způsob chovu nestorů kea ve velkém hejnu se ukázal být skvělým tahem,“ prohlásila manažerka AZA pro záchovný program nestorů kea Jessica Meehanová.

Podobného úspěchu dosáhl i český chovatel

O letní sezóně obývá chovné hejno keů v Cincinnnati společnou expozici s holuby nikobarskými, holuby dvoubarvými, husovci strakatými a husami kuřími. V zimě vybrané jedince zoo vypouští i volně mimo voliéru. Ptáci jsou zcela krotcí a jako všichni keové velmi zvídaví. „Mezinárodní společenství se velmi zajímá o key kvůli jejich jedinečné ekologii, úžasné inteligenci a charismatu. Na Zemi neexistuje žádný jiný druh ptáka, který by byl jako oni,“ říká kurátor ptáků cincinnatské zoo Robert Webster. „Považujeme je za opravdu hodně cenné živočichy a jejich vyhubení by podle nás bylo tragické. Snažili jsme se udělat vše, co je v našich silách, abychom zachovali nestory kea pro budoucí generace.“

K TÉMATU: „Zlobivým“ nestorům kea postavili na Novém Zélandu hřiště, aby neničili auta lesníkům

Obdobným úspěchem jako Zoo Cincinnati se může pyšnit i český chovatel nestorů kea Lubomír Palkovič. Tomu se letos podařilo uměle vylíhnout pět mláďat, v minulosti tyto ptáky odchoval opakovaně (a jako první v České republice). V loňském roce ohlásila vlastní prvoodchov nestorů kea také liberecká zoologická zahrada. Také ta musela tři mláďata dokrmit uměle, protože chovný pár v minulosti ničil oplozené snůšky. Lubomíru Palkovičovi se ale dařilo nestory kea od jednoho páru odchovávat i přirozeně pod rodiči, zejména zásluhou chovného samce, který mu ale později uhynul po pozření otrávené myši. Nestoři kea začínají být mezi českými chovateli nesmírně populární, takže lze očekávat další úspěšné odchovy.

Úvodní foto: Zoo Cincinnati

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 17. až 19. dubna 2015

Dálší článek

Vzácný nestor kaka uhynul v novozélandské Zoo Wellington po aplikaci mikročipu

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější