Dva Nizozemci stanuli před soudem kvůli „přemalovávání“ arů arakang na ary zelenokřídlé

Rok vězení hrozil mladému Nizozemci, který společně se svým otcem barvami upravoval peří a zobáky papoušků, aby je mohl vydávat za jiné, méně ohrožené druhy a mohl je vyvézt na Tchaj-wan. Muži měli rovněž padělat dokumenty o původu ptáků a vývozní certifikáty. Ne vše se jim ale podařilo prokázat, takže konečný trest byl výrazně nižší: 7 500 euro (v přepočtu 187 tisíc korun) a 30 hodin veřejně prospěšných prací. A co konkrétně pachatelé provedli? Jako majitelé ochodu s exotickými ptáky přemalovali u 13 arů arakang žluté peří na křídlech na zelenou, aby je mohli exportovat na Tchaj-wan. Do této země se totiž nesmí dovážet papoušci spadající pod CITES I, což ara arakanga je, ale ara zelenokřídlý nikoli.

Úřady na případ narazily při prověřování dokladů o veterinární bezúhonnosti vyvážených ptáků. Při vývozu papoušků do třetích zemí mimo Evropskou unii je nutné předložit veterinární osvědčení, že je zvíře zdravé a také laboratorní zprávu s výsledky testů. Dokumenty, které předložili zadržení muži, ale byly falešné. Vystavila je veterinární klinika v Haagu, která neexistuje. Pachatelé si dokonce neověřili, že se ulice Komijnstraat, do které ji umístili, v Haagu vůbec nenachází. Po zfalšování dokladů syn přebarvil peří u arů arakang, ale také u 28 amazoňanů velkých, kterým také přebarvil zobáky ze světlé na tmavou barvu, aby z nich vytvořil amazoňany žlutohlavé. Ti totiž na rozdíl od amazoňanů velkých nespadají do CITES I.

Pro chovatele jsou to „známé firmy“

Když chtěl syn v roce 2015 poslat z letiště Schiphol na Tchaj-wan skupinu ptáků, narazil. Inspektoři životního prostředí z vybraných jedinců setřeli barvu hadříkem a zabavili všech 52 exotů. V následujícím roce se to stalo u dalších 26 papoušků. Ptákům zjevně nabarvení nesvědčilo. Jejich stav byl natolik vážný, že rozhodně nemohli letět na Tchaj-wan a odmítali i potravu. Zabavení arové měli průjem a museli putovat do veterinární ordinace. Dva ptáci byli v kritickém stavu a jeden z nich uhynul. Nakonec se ukázalo, že trpěl psitakózou, která je přenosná na člověka. O podnikání obou mužů se už delší dobu diskutuje na internetu, kde je objevují negativní zkušenosti majitelů papoušků zakoupených v obchodě pachatelů.

K TÉMATU: Prodejci papoušků v Mexiku „vyrábí“ nové druhy pomocí bělidla. Často je nenapravitelně poškodí

Například zákazník, který se vrátil do obchodu s nemocným papouškem, vážně pochybuje o tom, že ptáka skutečně vyléčili. „Jsem si stoprocentně jistý, že ho vyměnili za jiného, ale nemůžu jim to dokázat,“ řekl serveru Nos.nl, který o případu informoval. Další poškozený klient popsal, jak papoušek, kterého si zamluvil, byl prodejci při samotném obchodu vyměněn za jiného, nemocného. Teprve po zásahu policie muži předali původního zamluveného papouška. Přemalovávání papoušků je mezi podvodníky poměrně běžná praxe, která se objevuje nejen v Evropě, ale například i v Jižní Americe, kde pytláci postávají podél silnic a nabízí nezvykle zbarvené papoušky, které na různých místech těla odbarvili bělidlem.

Úvodní foto: NOS.nl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..