Návrat arů zelenokřídlých do argentinské přírody: poprvé po 150 letech úspěšně vyhnízdili ve volnosti

UVNITŘ VIDEO – Zásadní úspěch si po šesti letech existence programu znovuzavedení arů zelenokřídlých do argentinské přírody připsali ochránci z nadace Fundación Rewilding. První reintrodukovaný pár úspěšně vyhnízdil a vyvádí dvě mláďata, která se vylíhla v argentinské přírodě poprvé po 150 letech. Hnízdění však probíhalo za pomoci člověka: pár využil umělou hnízdní budku, která byla neustále monitorovaná a mláďata dostanou od ochránců přírody mikrovysílačky, aby bylo možné monitorovat jejich pohyb. V národním parku Iberá v severovýchodním cípu Argentiny u hranice s Paraguayí, kde pár hnízdí, jsou arové mezi místními lidmi velmi populární. Dospělí ptáci často zalétávají i do místních měst – Ituzaingó, Apipé, Loreto a Villa Olivari – kde je lidé občas přikrmují.

K úspěšnému hnízdění došlo dva roky po vypuštění prvních arů do národního parku Iberá. V létě 2018 se do volnosti dostalo prvních deset ptáků, kteří nejprve prošli náročnou přípravou v ekologickém centru Aguará v argentinské provincii Corrientes, nedaleko místa pozdějšího vypouštění. Ptáci zde prošli potřebnými veterinárními prohlídkami a učili se přijímat potravu, s níž se setkají ve volné přírodě. Ošetřovatelé se je také snažili připravit na nebezpečné situace, aby papoušci správně reagovali například na přítomnost dravců. Po karanténě arové dostali mikrovysílačku, která funguje v pásmu VHF a váží pouhých 15 gramů. Díky ní je možné populaci neustále sledovat a případně pomoci ptákům, kteří se dostali do nesnází.

Mláďata těsně před opuštěním hnízdní budky (kliknutím do obrázku spustíte video):

Jedno z posledních původních pozorování je z roku 1828

Pro Argentinu je to vůbec poprvé, co se do přírody vrací živočišný druh, který zde byl v minulosti vyhuben. Přímo v provincii Corrientes se jedno z posledních zdokumentovaných pozorování přirozeně se vyskytujících arů zelenokřídlých datuje až do roku 1828, kdy zde přírodovědec Alcides D’Orbigny pozoroval při plavně po řece Paraná mezi městy Itá Ibaté a Villa Olivari pár těchto ptáků. Jednoho z nich přitom ulovil. Snaha o návrat těchto ptáků do argentinské přírody začala v roce 2015, kdy se k projektu připojili Ecopark v Buenos Aires, Nadace Temaikén a Biopak La Máxima de Olavarría, a poskytli vlastní odchovy arů zelenokřídlých pro přípravu na vypuštění do národního parku Iberá.

„Žádný projekt reintrodukce nemůže být považován za úspěšný, dokud se vypuštění jedinci nezačnou v přírodě množit a nezaloží novou generaci divoce žijících arů. A to se nyní děje,“ konstatuje na svém webu nadace Fundación Rewilding. Je to však teprve začátek. O první mláďata se ochránci úzkostlivě starali, pravidelně budku kontrolovali a pokud měli pocit, že některé není dostatečně nakrmené od rodičů, poskytli mi dokrmovací kaši. O definitivním úspěchu může být řeč až ve chvíli, kdy arové dokáží úspěšně vyhnízdit takřka bez lidské pomoci, a až začnou pro hnízdění využívat přirozené stromové dutiny a nikoli umělé hnízdí budky poskytnuté člověkem. K tomu však povede ještě dlouhá cesta, již podpoří i další vypouštění papoušků odchovaných v zajetí do národního parku Iberá.

Arové zelenokřídlí se vrací do argentinské přírody. Podařilo se vypustit prvních pět párů

Úvodní foto: Matías Rebak / Fundación Rewilding Argentina

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..