Arové zelenokřídlí se vrací do argentinské přírody. Podařilo se vypustit prvních pět párů

UVNITŘ VIDEO – Argentinský národní park Ibera se stal dějištěm historicky prvního pokusu o návrat arů zelenokřídlých do tamní přírody. Nevládní ochranářská organizace The Conservation Land Trust (CLT) za podpory společnosti Kinder Natoons zde letos vypustila prvních deset papoušků a připravuje další skupiny, které posílí nově budovanou populaci arů zelenokřídlých v národním parku Ibera, informoval server Vix.com. Ačkoli z celosvětového hlediska je tento druh ary, druhý nejčastěji chovaný v zajetí, málo ohrožený, v Argentině patří mezi kriticky ohrožené druhy. Tamní populace prakticky vymizely kvůli nelegálnímu odchytu a arové zelenokřídlí zůstali jen v zajetí.
Vybrané zoologické zahrady a chovatelská centra z celé země se s tím rozhodly něco udělat a poskytnout papoušky určené pro reintrodukci. Arové nejprve míří do ekologického centra Aguará v provincii Corrientes, kde projdou potřebnými veterinárními prohlídkami a učí se přijímat potravu, s níž se setkají ve volné přírodě. Ošetřovatelé se je také snaží připravit na nebezpečné situace, aby papoušci správně reagovali například na přítomnost dravců. Po karanténě arové dostanou mikrovysílačku, která funguje v pásmu VHF a váží pouhých 15 gramů. Díky ní mohou ochránci monitorovat pohyb papoušků po jejich vypuštění do přírody.

Arové zelenokřídlí v aklimatizační voliéře (Foto: TC Communications)

Průletová voliéra, v níž si arové trénují létání před samotným vypuštěním do přírody (Foto: TC Communications)

Arové vypuštění do volné přírody hodují na divokých bobulích (Foto: TC Communications)

Tři páry se již zcela osamostatnily

Závěrečnou fází před vypuštěním je aklimatizace v místě reintrodukce, konkrétně pak v oblasti Cambyretá. Zde ošetřovatelé nejprve na základě určení pohlaví papoušků vytvoří páry. Před samotným vypuštěním arové obývají speciální proletovou voliéru o délce 25 metrů, kde se zdokonalí v letu a posílí si svaly. Ve chvíli, kdy se zdá, že už jsou papoušci připraveni, ošetřovatelé otevřou dvířka proletové voliéry a nechají ary vylétnout ven. Od této chvíle papoušky bedlivě sledují a v místě vypuštění je pravidelně dokrmují. Pokud se arové přesunou dál od voliéry a zdržují se v blízkosti lidských obydlí, nabádají ochránci tamní obyvatele, aby papoušky nechytali, ale poskytli jim ovoce.

K TÉMATU: Ara Projectu se podařilo za pět let vypustit do kostarického pralesa 45 arů zelených, 35 přežilo

Proč je vlastně návrat arů zelenokřídlých do argentinské přírody tak důležitý? Arové jsou důležitou součástí tamního ekosystému, díky nim dochází k šíření semen a plodů, a tedy i rozšiřování potřebných porostů a stromů. Představují také zajímavou turistickou atrakci, která přispívá k atraktivitě regionu a vede k vyšším výnosům místních obyvatel z turistického ruchu. Z deseti vypuštěných arů se již tři páry usídlily tři až pět kilometrů od průletové voliéry a zcela se osamostatnily. Dva páry se nadále zdržují v okolí a nechají se přikrmovat od ošetřovatelů. Jeden pár zůstává v proletové voliéře a brzy bude připraven k vypuštění. Další čtyř ptáci čekají na výsledky vyšetření v karanténě.

Úvodní foto: TC Communications
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..