Jihlavská zoo dopárovala aru hyacintového, přebytečného samce vyměnila za samici z Antverp

UVNITŘ GALERIE – Nadějným párem arů hyacintových se může nově pochlubit jihlavská zoologická zahrada, která posledních šest let vlastnila dva samce. Nicméně ke konci loňského roku se jí podařilo domluvit výměnu se zoologickou zahradou v Antverpách, která shodou okolností vlastnila dvě samice. Výměnu jihlavské zoo loni v říjnu doporučil koordinátor chovného programu EEP a proběhla v listopadu. „Po provedení nezbytných veterinárních vyšetření a testů v polovině listopadu náš zoolog a chovatel ptáků vyrazili s naloženým samcem na cestu do Belgie. Celý transport, jehož součástí byla samozřejmě i další zvířata, proběhl bez problémů a kolegové se po několika dnech v pořádku vrátili na Vysočinu i s novou samicí,“ popisuje zoo na svém webu.

Spojení obou nových párů, jednoho v Jihlavě a druhého v Antverpách, proběhlo bez sebemenších komplikací. „Všichni doufáme, že v obou institucích se v budoucnu dočkáme úspěšných odchovů. Nový pár můžou návštěvníci již vidět v expozici,“ lákala jihlavská zoo začátkem prosince, kdy bylo krátce možné navštěvovat zoologické zahrady, než byly po dvou týdnech opět kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru uzavřeny. Samce ary hyacintového získala zoo v roce 2011 ze zásilky zabavené nelegálním dovozcům. Jeho stáří není známé. Ošetřovatelé ho pojmenovali René. Samička se vylíhla v berlínské zoologické zahradě v roce 2005. Oba ptáci by tak již mohli být pohlavně dospělí (arové hyacintoví dospívají okolo dvanáctého roku).

Největší papoušky světa má šest českých zoo

Arové hyacintoví jsou v českých zoologických zahradách poměrně častými papoušky, zejména díky exemplářům zabaveným Celní správou a Českou inspekcí životního prostředí. Pochlubit se jimi mohou v Praze, Liberci, Ústí nad Labem, Jihlavě, Ostravě a Zlíně. Poslední jmenované zoo se je podařilo rozmnožit přirozenou cestou pod rodiči. Pokusy o hnízdění zaznamenali i v ústecké a ostravské zoologické zahradě. V minulosti tohoto největšího papouška světa chovala a úspěšně odchovávala i Zoo Dvůr Králové nad Labem, ale po úhynu chovného samce v roce 2010 a specializaci na africkou faunu zbylou samici přenechala zlínské zoo. Tam dva roky po sobě odchytávali ary hyacintové, kterým se podařilo narušit pletivo velké proletové voliéry a uprchli z areálu zahrady.

V soukromých chovech v České republice arů hyacintových také povážlivě přibývá. Zatímco v letech 2004 až 2011 u nás bylo podle centrálního Registru CITES evidováno pouze 69 exemplářů (včetně těch v zoo), ke konci loňského roku jich bylo již 212. Několika tuzemským chovatelům se je také daří odchovávat: například Zdeňku Špalkovi, Josefu Černému a Jaroslavu Jelínkovi z Královéhradecka nebo Janu Studenému z Blučiny u Brna. Naprostá většina mláďat je ale odchovávána ručně. Zdeňku Špalkovi se podařilo několik arů hyacintových odchovat pod náhradními rodiči, které tvořil pár arů araraun. V jihlavské zoo chovali první ary hyacintové od roku 2008. Nicméně od roku 2013 až do loňského listopadu šlo o dva samce.

Zlínská zoo hlásí první odchov ary hyacintového. O mládě se starají přímo rodiče

Úvodní foto: Zoo Jihlava

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..