Pražská zoo poprvé odchovala vlastního trichu orlího, mládě dokrmuje ručně

UVNITŘ VIDEO – Vůbec prvního mláděte trichy orlího se po takřka sedmi letech chovu těchto indonéských měkkožravých papoušků dočkala pražská zoologická zahrada. Zároveň jde o první odchov tohoto druhu v zoologických zahradách napříč kontinentální Evropou. Dvouměsíční mládě ošetřovatelé dokrmují ručně každých pět hodin ve dne v noci. Aktuálně váží přes 600 gramů a dostává rozmixovanou směs exotického ovoce – papáji, banánu, instantní směsi pro lorie a dokrmovací směsi s přídavkem podpůrných látek. Časté krmení mláděte je vzhledem k tomu, že přijímá převážně ovoce a má rychlé trávení, nutné. „Při déle trvající pauze by mohlo hladovět a ztrácet na váze,“ upozornila pražská zoo.

Trichové si musí sami vydlabat hnízdní dutinu

Tricha orlí svým zjevem trochu připomíná supa nebo kondora. Má totiž částečně lysou hlavu, aby si neslepil peří ovocnými šťávami. Ve své domovině v Nové Guineji je často pronásledovaný domorodci kvůli červenému peří, kterým si zdobí své čelenky. „Podle nedávného průzkumu Wildlife Conservation Society je kvůli uspokojení tamní poptávky zabito každoročně osm procent celkové předpokládané populace trichů orlích,“ konstatuje ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Ochránci přírody nyní chtějí mezi domorodce distribuovat naftalínové kuličky a další přípravky proti hmyzu, plísním a hlodavcům, které by dokázaly zachovat již vyrobené čelenky a snížit potřebu získávání dalšího peří vzácných trichů, které částečně ohrožuje i nelegální vybírání mláďat z hnízd pro černý trh s exotickými zvířaty.

Na rozdíl od většiny jiných druhů papoušků trichové nehnízdí v již existujících opuštěných dutinách stromů, ale vyrábí si tyto dutiny sami. „Pro stimulaci hnízdění si dutinu v tlejícím kmeni potřebují sami vyhloubit,“ vysvětluje Antonín Vaidl, kurátor ptáků v pražské zoo. Stejnou stimulaci potřebují i trichové chovaní v zajetí. „Připravili jsme jim tedy kmen a dutinu ještě zcela napěchovali hoblinami. Trichové si prokousali vstupní otvor a vynášeli hobliny z dutiny, čímž se evokovala právě tato hnízdní adaptace.“ Stejným způsobem trichy poprvé odchoval i Čestmír Drozdek, nejúspěšnější soukromý chovatel tohoto druhu v České republice, ale i v Evropě a patrně i na světě. Dosud se mu podařilo odchovat desítky trichů, část i přirozeně pod rodiči.

Světový rekordman v chovu trichů je Čech

Právě od Čestmíra Drozdka získala pražská zoo v roce 2014 své první trichy i potřebné kmeny pro jejich hnízdění. S odchovem trichů má zahrada delší zkušenosti, tomuto chovateli v minulosti odchovala mládě z vejce, které Čestmír Drozdek převezl do líhně v Praze, protože se termín líhnutí kryl s jeho cestou do zahraničí. Sám chovatel získal první trichy v roce 2010 a první mláďata odchoval hned další rok. Jenom v letech 2011 až 2013 od dvou ze tří párů odchoval ručně 19 mláďat. Po roce 2013 však Čestmír Drozdek s chovem trichů orlích přestal a část ptáků přenechal soukromým chovatelům i pražské zoo. Nikomu se ale dlouho nedařilo trichy rozmnožit, proto se k jejich chovu v roce 2015 vrátil a opět se mu je daří rozmnožovat. Kromě Čestmíra Drozdka byl úspěšný i Lumír Horňanský, který loni odchoval ručně jedno mládě.

Pražská zoo vlastní dva páry trichů orlích, jeden chová v zázemí a druhý je ve veřejné expozici v Rákosově pavilonu, kde jej však loni příliš návštěvníků vidět nemohlo: jednak kvůli uzávěře zoo během jara i na podzim a od prosince a jednak kvůli uzavření vybraných pavilonů v mezidobí, kdy se zoo návštěvníkům otevřela, ale některé expozice nebyly přístupné. I v Rákosově pavilonu ale papoušci mají k dispozici hnízdní kmen, v němž si mohou vydlabat dutinu. Trichové, kteří dali základ populaci v českých chovech včetně těch v pražské zoo, pochází z komerční ptačí farmy na Bali v Indonésii. Dvě takové farmy, které chovají mj. i trichy, nyní spoluvlastní český chovatel Marcel Kohout, který o nich poskytl rozhovor do lednového čísla časopisu Papoušci.

Úvodní foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..