Na návštěvě u Lumíra Horňanského, chovatele kakaduů havraních, trichů orlích a amazoňanů žluté linie

UVNITŘ FOTO A VIDEO – Lumír Horňanský patří mezi tu hrstku českých chovatelů, kteří se pustili do chovu větších a vzácnějších papoušků mezi prvními. Jeho voliérami v Sobotovicích u Brna prošly druhy, které dodnes patří mezi unikátní a jimiž se může pochlubit málokdo. Pomáhal také několika zájemcům o chov arů sestavovat páry a starat se o chovná zařízení. Sám se dlouhá léta specializoval na velké druhy arů a další jihoamerické papoušky, v posledních letech se ale přeorientoval především na černé kakaduy, konkrétně pak kakaduy havraní. Nechová pouze přírodně zbarvené ptáky, ale i mutační jedince a ptáky největšího poddruhu macrorhynchus. Vlastní dva kakaduy mutace dilute, která se vyznačuje světle šedým zbarvením. Stejně zbarveného ptáka mohli vidět návštěvníci loňské EXOTY Olomouc společně s přírodně zbarvenou samicí.
Rovněž Lumír Horňanský chová mutační kakaduy v párech s přírodně zbarvenými ptáky. „Páry složené z dvou mutačních jedinců nejsou úspěšné v hnízdění,“ vysvětluje s tím, že stejnou zkušenost mají i zahraniční chovatelé. Sám tedy vsadil na kombinaci mutačních ptáků a přírodních nebo štěpitelných jedinců. Zatím jde o mladší jedince, takže na první úspěšné hnízdění si chovatel bude muset ještě chvíli počkat. Páry ale harmonizují a měly již čistá vejce, takže je vše na dobré cestě. Lumír Horňanský je umístil do původních voliér pro velké ary, v nichž sousedí s kogny dlouhozobými, amazoňany modročelými žluté formy a trichy orlími. „Chov velkých arů jsem postupně zrušil. Jako poslední jsem si nechával pár arů zelených, ale ten míval i několikaleté přestávky mezi hnízděním. Teď je má Václav Zouhar na Slovensku,“ říká chovatel.

Plány? Skupinový chov kognů dlouhozobých

Největší voliéru po arech nyní obývají kognové dlouhozobí. Lumír Horňanský chová zatím jeden pár, ale plánuje si pořídit ještě jeden a chovat je společně. Kogny jsou společenští ptáci a daří se je odchovávat ve společných voliérách. Jejich příbuzné kogny smaragdové letos odchovala Papouščí zoologická zahrada v Bošovicích také ve společné voliéře, kde hnízdily dva páry a třetí se o hnízdění pokusil. Od hnízdících párů se podařilo odchovat šest a dvě mláďata. Podobným způsobem by chtěl Lumír Horňanský chovat kogny dlouhozobé, kterých je mezi českými chovateli jako šafránu (ale již se je podařilo v České republice odchovat). Právě na jižní Moravě je vlastní více chovatelů a pořídit si je chce i zmiňovaná Papouščí zoo v Bošovicích.

K TÉMATU: Na návštěvě u Vratka Javra, slovenského chovatele tukanů, arassariů, papoušků žlutočelých a dalších exotů

Další chovatelskou specialitou Lumíra Horňanského jsou amazoňané modročelí s intenzivnějším a rozsáhlejším žlutým zbarvením na hlavě a křídlech. V posledních letech se chov „žlutých“ amazoňanů modročelých v Česku rozjel a věnuje se mu hned několik specialistů. Lumír Horňanský mezi ně patří a tyto ptáky nejen odchovává, ale i dováží z celé Evropy a skládá si další chovné páry. Ve velké voliéře vedle kakaduů havraních má skupinu mladých ptáků na rozpárování, v samostatných chovných voliérách dále na zahradě chová dospělé páry. Naproti nim umístil několik menších voliér, v nichž je poslední druh ary v jeho chovu, mladý pár arů horských, a také jeden ze dvou párů trichů orlích. „Od trichů jsem měl již oplozené snůšky, jedno mládě jsem uměle dokrmoval, ale uhynulo. Na úspěšný odchov tak stále čekám,“ říká.

Enrichment v pravém slova smyslu

Mezi voliérou pro trichy a chovným zařízením pro ary horské má Lumír Horňanský proletovou voliérku s lichými jedinci a mladým ptáky. V době naší návštěvy zde měl dospělého samce ary horského z původního chovného páru, u kterého uhynula samice, mladé amazoňany modročelé žluté formy a amazoňany modrobradé. „Nadále chovám i aratingy žluté, amazoňany vějířové a amazónky bělobřiché východní a modrohlavé brazilské – reichenowi,“ ukazuje nám chovatel ještě další voliéry skryté pod porostem popínavého keře, kterých bychom si jinak snad ani nevšimli. Amazónci totiž podle Lumíra Horňanského vyžadují chov v tmavém prostředí, které odpovídá jejich přirozenému biotopu hustých deštných pralesů.

ČTĚTE TAKÉ: Na návštěvě u Petra Střechy, specialisty na papoušky modrobřiché a karibské amazoňany

Kombinace zeleně, přirozeného slunečního světla a stínu, ale i nezbytných sprch hraje důležitou roli u všech voliér Lumíra Horňanského. Chovné zařízení pro kakaduy havraní je porostlé vinnou révou a vytváří tak příjemné prostředí, v němž jsou ptáci spokojení i při takových vedrech, která panovala i během naší návštěvy. Teploměr se šplhal nad 35 stupňů, ale papoušci byli i v brzkém odpoledni aktivní a zvědavě si prohlíželi neznámé návštěvníky. Zkrátka tolik skloňovaný enrichment (obohacení chovu zvířat v lidské péči) v praxi jako vyšitý. Držíme palce, ať se nadále daří a ať se Lumír Horňanský dočká vysněného mláděte trichy orlího!

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Předchozí článek

Strdimilové a kakadu havraní: největší taháky letošní výstavy exotů v Botanické zahradě na pražském Albertově

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 23. až 25. srpna 2019

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější