Strdimilové a kakadu havraní: největší taháky letošní výstavy exotů v Botanické zahradě na pražském Albertově

UVNITŘ FOTO A VIDEO – Poslední dva týdny letních prázdnin se v Praze každoročně nesou v duchu výstavy exotického ptactva, kterou ve sklenících Botanické zahrady Přírodovědné fakulty Univerzity Karlovy v Praze na Albertově pořádá Klub přátel exotického ptactva (KPEP). Letos jde navíc o již 80. ročník, takže se organizátoři snažili sehnat něco výjimečného – a podařilo se. Vůbec poprvé se na této výstavě objevil kakadu havraní a také strdimilové, afričtí ptáci podobní kolibříkům, kteří se živí nektarem z květů a laik by si je podle zbarvení i letu s kolibříky lehce spletl. Právě strdimila umístil KPEP i na plakát letošní výstavy a připravil pro jejich expozici pěknou velkou voliéru, do které umístil hned několik druhů těchto „létajících drahokamů“.
Letos si vůbec v Botanické zahradě přijdou na své nejen papouškáři, ale i chovatelé drobných exotů. Velké množství zajímavých a často unikátních druhů vystavil Zoopark Zájezd, který se specializuje na dovoz exotických pěvců z Jižní Ameriky, Afriky či Asie. Ve výčnělku hlavního skleníku se tak návštěvníci setkají hned s několika druhy tangar, včetně tangary modré, ťuhýkovci, květomily a dalšími pestře zbarvenými drobnými ptáky, z nichž většina je po výstavě prodejná (obvykle za cenu 8 000 kč). Ze stejné sbírky Zooparku Zájezd pochází i ledňáček malimbijský, který je v České republice vystavován také poprvé, a také zmíněný kakadu havraní. Dvouletý pták je rovněž na prodej za 7 000 euro (cca 180 tisíc korun).

Černý i bílý kakadu, mláďata araraun v inkubátoru

Jestliže Zoopark Zájezd dodal na výstavu především drobné exoty, velké papoušky v Botanické zahradě vystavuje společnost Laguna, která má v tamních sklenících zázemí pro chov opuštěných a nechtěných domácích mazlíčků. Přímo na výstavě tak lze vidět Lagunou odchovaná tři mláďata kakadua bílého, voliéru se skupinou žaků velkých a v inkubátorech tři mláďata arů araraun (dvě dvouměsíční a jedno staré zhruba týden) a dvě korely chocholaté, kterým uletěli rodiče a na Lagunu se obrátili nešťastní majitelé, zda by je nedokázali dokrmit. Z dospělých arů je výstavě jediný zástupce menšího druhu ary marakány. Amazoňany zastupuje amazoňan modročelý a z amazónků jsou v Botanické zahradě amazónci černotemenní.

K TÉMATU: Rosení, rozprašovače, větráky. Výstavu exotů v Botanické zahradě v Praze na Albertově nezastavilo ani vedro

Jihoamerické papoušky zastupují také nandejové černohlaví, aratingové červenohrdlí a aymary. Z afrických druhů jsou letos na výstavě agapornisové růžohrdlí, škraboškoví, fišeri a hnědohlaví, alexandři malí a velcí a papoušci senegalští a žlutotemenní. Mezi nejpestřeji zbarvené papoušky na výstavě patří loriové mnohobarví. V Botanické zahradě nechybí ani nejrychlejší papoušek světa, ve své domovině na Tasmánii kriticky ohrožený latam vlaštovčí. V bodovacích klecích umístěných podél vnějších stěn skleníku jsou výstavní andulky a mutační agapornisové. Jeden roh hlavního skleníku pořadatelé vyčlenili klecím s ptáky do prodeje a stánku s krmivem, které dříve bývaly v sousedním skleníku.

Výstava pokračuje do neděle 1. září

Letos není klecemi obsazený ani skleník s kaktusy, ani větší skleník s jezírkem a okrasnými rybami. Výstava se soustředí výhradně do hlavního skleníku a z hlediska počtu vystavovaných ptáků patří k chudším ročníkům, ale co do výjimečnosti vystavovaných druhů jde o nejlepší ročník za poslední léta. Na rozdíl od několika předchozích let, kdy se termín výstavy kryl s vlny veder a uvnitř skleníků bylo k nevydržení, se letos počasí vydařilo a teplota se dá snést. Organizátoři si zapůjčili přístroj na vytváření vodní mlhy, který v pravidelných intervalech kropí voliéry a vytváří ve výstavních prostorách snesitelnější klima. Jedinou nevýhodou podmračeného počasí je horší světelnost pro fotografování, ale to by se mělo již koncem tohoto týdne zlepšit.

ČTĚTE TAKÉ: Výstava exotů v Botanické zahradě na pražském Albertově je letos skromnější, obsadila jeden skleník

Výstava exotických ptáků v Botanické zahradě na pražském Albertově trvá tradičně dva týdny, navštívit ji můžete až do neděle 1. září. Otevřeno je denně od 10 do 18 hodin, pouze poslední den se bude výstava zavírat již v 16 hodin. Vstupné se vztahuje nejen na samotnou výstavu exotů, ale celý komplex skleníků s exotickými rostlinami a stromy. Zájemci si mohou na místě zakoupit krmivo a další chovatelské potřeby, bohatý výběr je i mezi exotickými ptáky. Většina vystavených papoušků a drobných exotů je prodejná. Každý čtvrtek a sobotu si lze navíc v dílničce Laguny vyrobit vlastní náušnice nebo jiné ozdoby z papouščího peří.

Další videa z výstavy v Botanické zahradě Na Slupi naleznete na YouTube kanálu Ararauny.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Předchozí článek

Rákosův pavilon v pražské zoo se otevře 28. září. Nabídne ary kobaltové, trichy orlí či kakaduy palmové

Dálší článek

Na návštěvě u Lumíra Horňanského, chovatele kakaduů havraních, trichů orlích a amazoňanů žluté linie

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější