Rákosův pavilon v pražské zoo se otevře 28. září. Nabídne ary kobaltové, trichy orlí či kakaduy palmové

UVNITŘ FOTO A VIDEO – Nejvzácnější papoušky světa, včetně unikátních arů kobaltových, si budou moci již za měsíc prohlédnout návštěvníci pražské zoologické zahrady. Otevře se totiž dlouho očekávaný Rákosův pavilon, do něhož zahrada soustředí ty nejunikátnější druhy papoušků, které dosud chovala v neveřejném zázemí. Prostřednictvím vlastního profilu na Facebooku to oznámil ředitel zoo Miroslav Bobek. „Důležitá zpráva pro veřejnost: Rákosův pavilon, kde najdete ty nejvzácnější papoušky světa, otevřeme během Výroční slavnosti v sobotu 28. září v 11 hodin,“ uvedl Bobek s tím, že brífink pro média k otevření pavilonu proběhne již ve středu 25. září od 13 hodin ve Vzdělávacím centru.
Rákosův pavilon zoo stavěla od roku 2014 a pojmenovala jej podle chovatele Stanislava Rákose, který zahradě odkázal v závěti částku 10 milionů korun na vytvoření nové expozice pro exotické ptactvo. Termín otevření pavilonu pro veřejnost se několikrát měnil. Nejprve se tak mělo stát v roce 2016, poté v roce 2018 a nakonec zoo stanovila jako nový termín letošní rok. Expozice však byla dokončena již loni a od té doby pavilon zarůstal vegetací. Podle ředitele Miroslava Bobka chtěla zoo otevřít expozici až ve chvíli, kdy bude interiér odpovídat představám zoologů a nárokům vzácných papoušků. Ptáci se do něj přestěhovali již dříve. Vzácných druhů zde bude větší množství.

Pohled do Rákosova pavilonu při vybavování interiéru:

Pavilon nabídne 30 druhů papoušků

Tou největší vzácností budou zmiňovaní arové kobaltoví, menší příbuzní arů hyacintových. Pražská zoo získala v roce 2010 tři jedince zabavené Českou inspekcí životního prostředí chovatelům v České republice a další dva zabavené exempláře později ze Švýcarska. Celkem měla čtyři samce a jednu samici. Loni získala dalšího jednoho samce a dvě samice, a naopak poskytla jiným chovatelským zařízením (ACTP Německo, Loro Parque) tři samce a jednu samici. Momentálně tedy chová dva páry arů kobaltových. Hned vedle nich budou mít voliéru arové hyacintoví. Návštěvníci se mohou těšit také na několik párů kakaduů palmových, na trichy orlí, nestory kea, amazoňany jamajské, šedohlavé, rudoocasé a modrolící, mady modrotemenné, ale také na kolonii papoušků patagonských.

K TÉMATU: Zoo Praha se připravuje na Rákosův pavilon: má už dva páry trichů orlích a pár nestorů kea

Celkem má být v Rákosově pavilonu okolo 30 druhů papoušků. Rozděleni budou podle místa původu, takže například v expozici Jamajky budou amazoňané jamajští a holubi pestří, v expozici chladných oblastí Jižní Ameriky zase aratingové ekvádorští (andští) nebo papoušci patagonští. Prodleva s otevřením Rákosova pavilonu nebyla způsobena pouze snahou o co nejlepší adaptaci expoziční zeleně, ale také problémy s dodavatelem stavby. „Až 11. 4. 2018, tedy s více než šestiměsíčním zpožděním, odstranil zhotovitel poslední z více než 140 vad a nedodělků zjištěných v rámci předávacího řízení. Protože zhotovitel odmítl zaplatit smluvní pokutu, nezbylo než podat na něj v této věci žalobu,“ píše zoo ve své výroční zprávě za rok 2018.

Úvodní foto: Petr Hamerník, Zoo Praha
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..