Zoo Praha se připravuje na Rákosův pavilon: má už dva páry trichů orlích a pár nestorů kea

Novou expozici pro vzácné papoušky a další exoty – Rákosův pavilon – otevře pražská zoologická zahrada veřejnosti sice až v příštím roce, již nyní ale pečlivě dává dohromady jeho budoucí osazenstvo. Jak vyplývá z nedávno zveřejněné výroční zprávy, během loňského roku Zoo Praha dopárovala jedinou samici trichy orlího a pořídila si jeden pár nestorů kea. „Významným počinem bylo získání dvou samců a jedné samice trichů orlích ze soukromého českého chovu,“ popisuje zoo, která úzce spolupracuje s úspěšným chovatelem těchto papoušků Čestmírem Drozdkem z Českého Rudolce, odkud si nechala dovézt i kmeny do budoucích expozic dvou párů trichů.
Nejen arové kobaltoví

Nestory kea pražská zoo získala z belgické Pairy Daizy. Oba vzácné druhy papoušků budou v Rákosově pavilonu dělat společnost arům kobaltovým, kterým zoo nechala postavit imitaci skalní stěny, v níž arové ve volné přírodě hnízdí. Pražská zoo momentálně chová pět arů kobaltových, čtyři samce a jedinou samici. Tři ptáci byli zabaveni českému chovateli, dva pochází rovněž ze zkonfiskovaného chovu ze Švýcarska. Do Prahy by se měli v dohledné době dostat další arové kobaltoví z katarské chovné stanice Al Wabra a také z Loro Parque. Pražská zoo se totiž společně s těmito institucemi účastní záchranného programu arů kobaltových koordinovaného brazilskou vládou.

K TÉMATU: Rákosův pavilon dokončíme ještě letos, slibuje pražská zoo. Otevře ho ale až v roce 2018

Vedle arů kobaltových by měli být v Rákosově pavilonu i jejich známější a větší příbuzní arové hyacintoví, aby návštěvníci mohli porovnat rozdíly mezi oběma druhy. Pražská zoo chová dva páry arů hyacintových, kteří jsou nyní stejně jako arové kobaltoví, trichové orlí a nestoři kea v neveřejném zázemí. Návštěvníci nyní nemohou vidět ani kakadu palmové, které se pražské zoo daří úspěšně rozmnožovat. Podle výroční zprávy za loňský rok jich trojská zoo má devět, z toho dva páry pravidelně hnízdí. Také kakadu palmoví budou mezi obyvateli Rákosova pavilonu, jenž byl v loňském roce hlavní stavební akcí pražské zoo. Zahrada popisuje, že se rozhodla nahradit bodově svařované pletivo, s nímž počítal původní projekt, nerezovými sítěmi.

Hnízdní kmeny byly instalovány před zastropením budovy (Foto: Výroční zpráva Zoo Praha / Petr Hamerník)
Usazené mohutné kmeny byly po dobu stavby důkladně chráněny proti poškození (Foto: Výroční zpráva Zoo Praha / Petr Hamerník)
Aktuální stav příprav Rákosova pavilonu v pražské zoo (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Pavilon teď bude zarůstat vegetací

„Během léta byly instalovány některé ze stromů, jež budou sloužit jako hnízdní nebo odpočinkové – paradoxně dřív, než byla stavba zastřešena. Mohutné duté kmeny si vybral kurátor chovu ptáků přímo v lesním závodě Lesy Český Rudolec,“ dodává zoo ve výroční zprávě za loňský rok. Rákosův pavilon loni prošel i výtvarným dotvářením interiérů, aby jednotlivé expozice v maximální možné míře odpovídaly svým vzhledem lokalitám přirozeného výskytu chovaných ptáků. Letos se dodělávaly venkovní voliéry a dokončoval se interiér, do příštího roku pak bude pavilon „zarůstat“ vegetací, aby byl v době otevření veřejnosti co nejzelenější.

ČTĚTE TAKÉ: Zoo Praha začala stavět Rákosův pavilon pro ary kobaltové, kakaduy palmové a trichy orlí

Pražská zoo se ve výroční zprávě rovněž pochlubila chovatelskými úspěchy. Loni se jí podařilo poprvé odchovat mady modrotemenné, vzácné filipínské papoušky, které chová v neveřejném zázemí. Chovný pár vyvedl dvě mláďata. „Neobyčejně se dařilo i vzácně chovaným nektarožravým papouškům – loriům, loríčkům a lorikulům. U nejmenšího lorikula modrobradého je velkým úspěchem šest odchovaných mláďat. Zcela ojedinělý je odchov čtyř mláďat potravních specialistů loríčků rudobradých. Neméně významné odchovy jsou dva charmozini horští, šest loriů vlnkovaných, dva loriové žlutoskvrnní, čtyři loriové balijští a jeden lori sumbawský,“ konstatuje pražská zoo.

V únoru 2016 se vylíhla mláďata filipínských papoušků madů modrotemenných. Jedná se o první odchov nejen v rámci Unie českých a slovenských zoologických zahrad, ale zřejmě v České republice vůbec (Foto: Výroční zpráva Zoo Praha / Antonín Vaidl)

Vzácné odchovy loňského roku

Zatímco letos oznámila přirozený odchov dvou mláďat kakadu palmových, loni jediné mládě při odchovu pod rodiči uhynulo. Úspěch ale zaznamenala pražská zoo u vzácných druhů amazoňanů, s výjimkou amazoňana šedohlavého, kde měl pár tři neoplozená vejce. „U amazoňana rudoocasého byla odchována již dvě mláďata, dále pět mláďat amazoňana jamajského a tři mláďata amazoňana modrobradého. Všechna mláďata byla odchována přirozeně,“ pochlubila se zoo. Ze soupisu stavu počtu zvířat ve výroční zprávě za loňský rok vyplývá, že Zoo Praha loni chovala dokonce třináct amazoňanů rudoocasých. Dopárovala také samce ary arakangy a vrátila se k chovu arů araraun.

NAPSALI JSME: Arové kobaltoví z katarské Al Wabry zamíří i do pražské zoologické zahrady

Za významný úspěch považuje zoo i odchov pěti andulek vlnkovaných dovezených z plzeňské zoo. „Pocházejí z linie dovezené Zoo Kolín nad Rýnem ze Zoo Melbourne, a jedná se tedy o jedny z mála původních přírodních andulek v evropských chovech. Jejich úspěšné rozmnožování není tak snadné, jako je tomu u domestikované formy,“ vysvětluje zahrada ve výroční zprávě. Kolekci papoušků pražské zoo loni posílila samice papouška karmínového severního a naopak z ní ubyl kakadu růžový – zbylou samici zoo předala do soukromého chovu.

Úvodní foto: Wikimedia Commons a Jan Potůček, Ararauna.cz
Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 1. až 3. září 2017

Dálší článek

Pašování papoušků vlakem se dvěma Indkám nevyplatilo, udali je spolucestující

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější