Arové kobaltoví z katarské Al Wabry zamíří i do pražské zoologické zahrady

Ara kobaltovýNejen z Loro Parque na Tenerife, ale také z katarské záchranné stanice Al Wabra získá pražská zoologická zahrada další ary kobaltové, kteří vytvoří společně s pěti již chovanými jedinci chovnou kolonii v připravovaném Rákosově pavilonu. Vyplývá to z výroční zprávy zveřejněné na internetových stránkách pražské zoo. Zahrada v ní zmiňuje, že další ary kobaltové doveze ze Švýcarska, Kanárských ostrovů a Kataru. „Zkušenosti s dosavadním chovem našich nejvzácnějších papoušků, arů Learových, a plány výstavby nového pavilonu pro exotické ptáky byly prezentovány na 1. Mezinárodní konferenci o ochraně arů Learových v brazilském Jeremoabu. Jedním z významných výstupů této konference bylo mimo jiné ujednání o převozu dalších ptáků do Zoo Praha, a to ze Švýcarska, Tenerife a Kataru,“ píše zoo.

Zoo Praha už má pět arů kobaltových

Vizualizace budoucí voliéry arů kobaltových v Rákosově pavilonu pražské zoo (Zdroj: Výroční zpráva Zoo Praha 2014/Ateliér A.N.D.)
Vizualizace budoucí voliéry arů kobaltových v Rákosově pavilonu pražské zoo (Zdroj: Výroční zpráva Zoo Praha 2014/Ateliér A.N.D.)

K původním třem exemplářům arů kobaltových, nazývaných též arové Learovi, které byly před pěti lety zabaveny Celní správou a Českou inspekcí životního prostředí soukromému chovateli v České republice a umístěni v pražské zoo přibyli letos na jaře další dva. Oproti původním informacím serveru Ararauna.cz však nemá jít o papoušky z Loro Parque, nýbrž ze Švýcarska. Z největšího chovu arů kobaltových na světě, který vlastní katarská Al Wabra, nedávno putovalo několik ptáků do chovného zařízení berlínského sdružení ACTP. Největší papouščí park na světě, kanárský Loro Parque na Tenerife, má pro změnu dodat vlastní odchovy arů kobaltových další německé instituci, zoologické zahradě ve Wuppertalu. Ta chce pro ary postavit speciální průchozí voliéru Aralandia.

K TÉMATU: Do Česka doputovali další dva arové kobaltoví. Získala je opět pražská zoo

Pražský chov arů kobaltových má být unikátní v tom, že bude simulovat přírodní podmínky těchto ptáků ze severovýchodní Brazílie, kde hnízdí v koloniích ve skalních stěnách těžko dostupných kaňonů. Zoo chce arům nabídnout umělé hnízdní nory ústící do makety skály. Hnízdní stěna má být viditelná pro návštěvníky Rákosova pavilonu, ošetřovatelé zoo pak budou mít z neveřejného zázemí přístup přímo do hnízd arů kobaltových. Pokud by se papoušci nedokázali postarat o vlastní mláďata, zoo by je odebrala k ručnímu odchovu. Uměle je nyní odchovávána většina mláďat arů kobaltových vylíhnutých v zajetí. Vedle katarské Al Wabry a kanárského Loro Parque je nedávno po letech rozmnožila i zoologická zahrada v brazilském Sao Paulu.

Základní kámen Rákosova pavilonu odhalila pražská zoo v neděli 30. listopadu 2014 (Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha)
Základní kámen Rákosova pavilonu odhalila pražská zoo v neděli 30. listopadu 2014 (Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha)

Zahrada získala trichu orlího a mady modrotemenné

Výroční zpráva pražské zoo odhalila i další plány s osazenstvem Rákosova pavilonu. „Novými druhy jsou 0,1 tricha orlí (Psittrichas fulgidus) od soukromého chovatele a 1,2 mada modrotemenný (Tanygnathus lucionensis) importovaní ze Zoo Avilon,“ stojí v dokumentu. Oba druhy drží zoo v neveřejném zázemí. Trichu orlího získala od Čestmíra Drozdka, kterému se tento druh podařilo v tuzemsku poprvé rozmnožit a vlastnil větší počet párů. V současné době je ale už nechová, ale podle informací serveru Ararauna.cz by se k chovu trichů chtěl vrátit. Už dříve pražská zoo potvrdila, že v Rákosově pavilonu chce chovat i nestory kea, kakaduy palmové, ary hyacintové a další druhy, které dosud nejsou k vidění v jejích veřejných expozicích.

ČTĚTE TAKÉ: Zoo Praha začala stavět Rákosův pavilon pro ary kobaltové, kakaduy palmové a trichy orlí

„Papoušci se ke konci roku stali druhým nejpočetnějším ptačím řádem zastoupeným v našich chovech – dosáhli jsme počtu 37 druhů. Bylo to způsobeno jednak příchodem druhů pro budoucí pavilon papoušků, jednak počtem druhů držených v záchranném centru,“ přiblížila pražská zoo ve své výroční zprávě za rok 2014. „Do kolekce loriů se vrátil staronový lori černý (Chalcopsitta atra), zcela novým druhem je lori sumbawský (Trichoglossus f. forsteni). Jedná se o nejpříbuznější poddruh ohroženého loriho balijského. Porovnání genetických profilů obou poddruhů ve spolupráci s TAG Psittaciformes a Univerzitou v Heidelbergu by mělo pomoci eliminovat poddruhové křížence v evropské populaci a zajistit životaschopnou populaci pro případnou možnost budoucí reintrodukce.“

Takto by měl vypadat Rákosův pavilon zvenku (Zdroj: Výroční zpráva Zoo Praha 2014/Ateliér A.N.D.)
Takto by měl vypadat Rákosův pavilon zvenku (Zdroj: Výroční zpráva Zoo Praha 2014/Ateliér A.N.D.)

Loni v Praze odchovali amazoňana rudoocasého

Zoo také upřesnila loňskou výměnu jednoho ze tří arů hyacintových, které získala ze skupiny zabavených papoušků od České inspekce životního prostředí. „Výměnou v rámci EEP jsme odeslali samce ary hyacintového (Anodorhynchus hyacinthinus) do Zoo Jurques a naopak jsme získali samici ze Zoo Odense,“ uvedla. Výroční zpráva rovněž obsahuje zajímavé informace o loňských odchovech. „Podařilo se odchovat jednoho charmozína papuánského (Charmosyna papou stellae), čtyři lorie černohlavé (Lorius domicella), tři lorie balijské (Trichoglossus f. Mitchelli) a dvanáct loriů vlnkovaných (Trichoglossus johnstoniae). Také odchov osmi mláďat lorikulů modrobradých (Loriculus vernalis) je velmi pěkný výsledek,“ pochvaluje si zoo. Od soukromého chovatele zahrada získala dva samce a jednu samici loríčka červenohlavého. „Po šesti letech tak byli dopárováni,“ konstatuje.

NAPSALI JSME: Arové kobaltoví poprvé po 71 letech v Německu: od katarské Al Wabry je získalo sdružení ACTP

Pražské zoo se loni podařilo také odchovat jedno mládě latama vlaštovčího od osmi mladých párů, které získala teprve před rokem. „Z amazoňanů pak byli odchováni dva amazoňané modrobradí (Amazona festiva), jeden amazoňan rudoocasý (Amazona brasiliensis) a jeden amazoňan šedohlavý (Amazona agilis),“ dodala zoo s tím, že chovní amazoňané modrobradí pochází z vajec, která byla před devíti lety nelegálně importována na pražské letiště v Ruzyni. Za největší událost loňského roku v chovu papoušků pak zahrada považuje úspěšný umělý odchov dvou mláďat kakaduů palmových, o němž veřejně informovala teprve letos na jaře. Podobně významný byl i první přirozený odchov loriho balijského, který je pravděpodobně ve volné přírodě už vyhynulý. „Proto je kladen důraz na vytvoření geneticky čisté a chovatelsky stabilní populace v lidské péči,“ dodává zoo.

Úvodní foto: Zoo Praha

Předchozí článek

Papouščí den přilákal na Krásné u Šumperka 1 200 návštěvníků, zhlédli přes 50 papoušků

Dálší článek

V centru australského města vyvěsili budky pro kakaduy havraní a bělouché

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější