UVNITŘ FOTO A VIDEO – Rekordní zájem veřejnosti zaznamenal sobotní třetí ročník srazu vyznavačů volného letu papoušků na přehradě Krásné u Šumperka. Na víc než padesátku papoušků 13 druhů, z nichž tři desítky v areálu kempu na Krásném poletovaly zcela volně, se přišlo podívat na 1 200 návštěvníků. To je o čtyři stovky více než loni. „Část chovatelů na Krásné přijela o několik dní dříve a tráví zde dovolenou se svými rodinami a papoušky,“ popsal serveru Ararauna.cz organizátor setkání Zdeněk Krňávek. Jeho ochočení arové ararauny Bára a Endy letos museli kvůli rodičovským povinnostem sraz vynechat, v budce totiž dokrmují tři téměř měsíční mláďata. Přesto na místě nebylo o ararauny nouze, tvořily téměr polovinu ptačího osazenstva a z volně létajích papoušků převažovaly.
Letošní rarita? Arové kaninda a kakadu molucký
Chovatelé na Krásné dovezli celkem 52 papoušků, z toho 31 volně létalo a dalších 21 se srazu účastnilo na kšírech nebo v kleci. Rovnou třicítku tvořili arové: 21 arů araraun (volně jich létalo 17), čtyři arové zelenokřídlí (dva na volno), jeden ara harlekýn (kříženec ary zelenokřídlého a ary ararauny), dva arové kaninda, jeden ara žlutokrký a jeden ara červenoramenný. Na Krásném také poletovali žakové, celkem jich na sraz přijelo 10 a z nich čtyři létali volně. Oproti loňsku přibyli volně létající amazoňané, srazu se zúčastnili tři amazoňané modročelí a dva si užili volný let (jeden létal na kšírech s provázkem). Jihoamerické papoušky zastupoval i aratinga jendaj, který létal společně s arou žlutokrkým. Po loňské premiéře byly k vidění i volně létající korely, a to rovnou dvě. Obě přivezl šumperský patriot Tomáš Koukola.
LOŇSKÝ ROČNÍK: Český rekord: u Šumperka létalo volně 36 papoušků, celkem jich na sraz dorazilo 54
Dvě další korely se srazu účastnily na kšírech, stejně jako jeden kakadu molucký a jeden kakadu žlutočečelatý. Připoutaní na kšírech byli i dva mníšci šedí. Bezesporu nejvzácnějšími ptačími účastníky srazu byli arové kaninda, jejichž majitel z východních Čech s nimi v minulosti zkoušel praktikovat volný let, ale příliš se mu to nevyplatilo. „Samice nám ulétla a naháněli jsme ji čtyři dny. Dokonce se k ní slaňovali záchranáři z vrtulníku, ale nebylo to nic platné. Nakonec ji zpátky domů dovedl hlad,“ popsal chovatel serveru Ararauna.cz. Kanindy tak chodí na procházky výhradně na kšírech. „Samec je šestiletý, samičce je pět let. Ve voliéře už mají budku, ale zatím se do ní bojí vlézt. Chovatel, od kterého je mám, mi ale říkal, že nemám nikam spěchat, že kanindy začínají hnízdit na osmé roce,“ vylíčil majitel papoušků, kteří jsou nejvzácnějším druhem arů dosud žijícím ve volné přírodě.
Žádný papoušek neulétl, jeden nocoval na bříze
Zajímavé je, že arové kaninda byli prohlášeni za samostatný druh teprve v roce 1989, předtím byli považováni na bolivijský poddruh ary ararauny. Od toho se ale výrazně liší menší postavou, modrým „bryndáčkem“ (ararauna má pod zobákem černé peří), užším zobákem, růžovými lícemi a modrými peříčky na lysině okolo očí. V Bolívii přežívá poslední stovka těchto ptáků a přibližně stejný počet vlastní i chovatelé v České republice. Jako domácí mazlíčky je u nás ale chová málokdo, přitom například ve Spojených státech jde o celkem běžný druh papouška na ochočení. Novinkou na Krásném letos byl i kakadu molucký, kterého dovezl Václav Klaška z Teplic. „Jde o samičku, chystáme se mu pořídit samečka a pokusit se o odchov,“ prozradil. Společně s kakaduem moluckým Klaškovi přivezli na sraz i kakadua žlutočečelatého.
PRVNÍ ROČNÍK: Rekord v počtu volně létajících papoušků v Česku: 12 araraun a jeden žako u Šumperka
I při tak velkém počtu volně létajících papoušků na Krásném žádný z mazlíčků neuletěl. Určité patálie si ale chovatelé zažili před začátkem setkání. Den přes srazem zůstal jeden z žaků, který obýval karavan chovatelů v kempu Krásné, na bříze nad stanem a zůstal na ní sedět až do druhého dne. „V sedm hodin ráno ale už byl dole na bidle a dožadoval se krmiva,“ řekla Ararauně majitelka papouška Pavla Chocholová z Proboštova u Teplic. Jedna ochočená araruna Romana Bednára od Liberce v ten samý den přistála na hladině přehrady asi třicet metrů od břehu, odkud ji musel majitel vylovit. Papoušek instinktivně roztáhl křídla a bez problémů se udržel na hladině, vzlétnout z ní ale nedokázal. Papouškovi totiž chybí hlavní letky na křídlech a tak už neměl sílu doletět zpět k majiteli a proto „zaparkoval“ do vody.
Přibývá chovatelů, co na Krásném dovolenkují
Stejně jako loni i letos sraz probíhal ve volnějším duchu, papoušci neměli žádné hromadné vypouštění a poletovali si podle gusta okolo místní restaurace. Sem tam došlo i k nějaké šarvátce, to když poblíž araraun na strom nebo na umělé bidlo sedl menší papoušek – žako nebo aratinga – a výrazně větší arové ho okamžitě začali z tohoto místa vyhánět. Žádný papoušek se ale nezranil a všichni si evidentně možnost volného létání ve větších skupinách užívali. Stejně jako stovky lidí, které na přehradu Krásné proudily po celý den a mile překvapily i organizátory. Ti pro letošek zavedli povinné vstupné 20 korun, z jehož výtěžku zaplatili občerstvení a pohoštění včetně obědu pro majitele papoušků, kteří s nimi dorazili na setkání, večerní živé vystoupení hudební kapely a velkou část opět věnovali na podporu Domova Olšany pro postižené děti a Domova pro osoby se zdravotním postižením Vincentinum v Šumperku.
K TÉMATU: Arové nad Hradcem Králové: volnoletci se sešli na Dnu dětí u rybníka Biřička
„Loni se při účasti 800 lidí a dobrovolném vstupném vybraly asi čtyři tisíce korun, což bylo směšné. Proto se letos zavedlo povinné vstupné a lidi to bez problémů vzali. Postiženým dětem tak půjde výrazně víc peněz než v loňském roce,“ pochvaloval si Zdeněk Krňávek. Někteří „volnoletci“ zůstali na Krásném i po oficiálním ukončení srazu, takže volně poletující papoušky je možné u Šumperka vidět i v těchto dnech, a to až do neděle 9. srpna. Ostatně, dovolenkujících chovatelů je na Krásném každý rok více, a z celého srazu se stává docela zajímavá tradice, která přesahuje hranice šumperského regionu. Vždyť na setkání neváhali přijet majitelé papoušků ze Slovenska, severních nebo západních Čech. Kolik jich bude příští rok?
Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
4 Comments
Co to za debila lieta s DRONOM medzi papuchmi! to je teda rozum fakt! Ved by i maly dron klinde papucha rosekal na gulas. A urcite nama ani licenciu debil.
pěkná akce, kdy bude čt vysílat reportáž co natočila na Krásné …
Kdy bude letos v R 2o21 volný den papoušků na Krásném u Šumperka? Ještě jsem to neviděla živé.
Je to vždy první srpnovou sobotu.