V centru australského města vyvěsili budky pro kakaduy havraní a bělouché

Budka pro černé kakaduyUVNITŘ FOTO A VIDEO – Jako v ráji na zemi by si museli připadat nadšenci do chovu černých kakaduů v západoaustralském městě Armadale na jihovýchodní periferii Perthu. Místní radnice tam nechala přímo v centru poblíž parkoviště velké administrativní budovy Armadale City Centre instalovat jedenáct umělých budek pro kakaduy havraní a kakaduy bělouché (nazývané též kakaduové dlouhozobí, dříve byli považováni za poddruh kakadua černého). Oba druhy se v okolí vyskytují velmi hojně, stejně jako jejich příbuzný kakadu žlutouchý (krátkozobý). „Naše město má velmi dobrou geografickou i ekologickou polohu pro pomoc při zachování a obnově populací ohrožených druhů černých kakaduů,“ prohlásil starosta Armadale Henry Zelones.

Budky, které ochránci důvěrně nazývají „cockatubes“, byly otestovány již před třemi lety v rezervaci Darling Scarp, kde se velmi osvědčily. Radnice města Armadale po konzultaci s expertem na černé kakaduy Tonym Kirkbym vybrala letos v únoru vhodné hnízdní stromy poblíž zmiňovaného parkoviště, kam často zalétávají černí kakaduové za potravou. „Pověřili jsme organizaci Landcare Serpentine Jarrahdale zhotovením budek podle nejmodernějších specifikací a nároků těchto ptačích druhů schválených ministerstvem životního prostředí,“ popsal starosta. „Kakaduové havraní bývali velmi často pozorováni při shánění potravy v místech, kam jsme instalovali umělé hnízdní dutiny. To nám dává jistou naději,“ dodal.

Kakaduové havraní hnízdí i v Perthu

Pokus ve městě Armadale má být prvním krokem k obdobným projektům v dalších vhodných lokalitách. Informace shromážděné během připravovaného monitoringu hnízdících kakaduů zároveň přispějí k lepšímu pochopení biologie těchto dvou papouščích druhů. O tom, že nemusí jít o plané naděje, svědčí úspěšné hnízdění kakaduů havraních v umělé budce na stromě v kampusu Murdochovy univerzity v blízkém Perthu, o kterém server Ararauna.cz psal před třemi lety. Západoaustralský poddruh havraního kakadua v posledních padesáti letech čelil dramatickému úbytku hnízdních lokalit a v metropolitní oblasti Perth už takřka nehnízdil. Přímo v univerzitním kampusu se přitom zdržovaly desítky až stovky těchto ptáků, což přimělo pedagogy společně se studenty jednat.

K TÉMATU: Kakadu havraní už podruhé vyhnízdil v umělé budce univerzitního kampusu v Perthu

Úspěšnému hnízdění kakaduů havraních přímo v Perthu předcházela řada let příprav. Škola nechala v kampusu vysadit řadu vhodných hnízdních stromů, banksiasů a eukalyptů, provedla terénní úpravy a umožnila tak návrat řady dalších druhů živočichů. Vedle umělých budek pro kakaduy nechala vyvěsit i boxy pro netopýry. Univerzita odhaduje, že během roku se na jejích pozemcích pohybuje v průměru 200 kakaduů havraních. V zimě jejich počet klesá asi na tři desítky, během léta jich bývá 350 až 500. Ochranářský projekt se nesoustředí pouze na rozšiřování hnízdních příležitostí, rozborem vzorků peří a trusu univerzita zjišťuje, jakou rostlinnou a živočišnou potravu kakaduové v kampusu a jeho okolí preferují a nakolik se museli přizpůsobit novým životním podmínkám.

Instalance umělé hnízdní dutiny pro černé kakaduy v centru města Armadale (Foto: Armadale.wa.gov.au)
Instalance umělé hnízdní dutiny pro černé kakaduy v centru města Armadale (Foto: Armadale.wa.gov.au)
Kakaduové na místo létají už delší dobu za potravou (Foto: Armadale.wa.gov.au)
Kakaduové na místo létají už delší dobu za potravou (Foto: Armadale.wa.gov.au)

Úvodní foto: Armadale.wa.gov.au

Předchozí článek

Arové kobaltoví z katarské Al Wabry zamíří i do pražské zoologické zahrady

Dálší článek

Nejvíc papoušků z českých zoo má opět Praha, předstihla Bošovice i Plzeň

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější