Nejvíc papoušků z českých zoo má opět Praha, předstihla Bošovice i Plzeň

Loríček rudobradýUVNITŘ TABULKA – Ve které české zoologické zahradě narazíte na nejrozmanitější kolekci papoušků? Když server Ararauna.cz před třemi lety vytvářel databázi tuzemských zoo s přehledem jejich papoušků, vedla Praha. A ani letos tomu není jinak, byť mezitím ji nakrátko porazila specializovaná Papouščí zoo v Bošovicích na jižní Moravě nebo plzeňská zoo, která je proslulá rozsáhlým chovem exotických ptáků. Pražská zoo jakožto záchranné centrum, do kterého Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) umisťuje ilegálně dovážené papoušky či jedince s nedostatečně prokázaným původem, ale těžila právě z takto zabavovaných ptáků a ke konci loňského roku chovala už 37 druhů papoušků, víc než desetinu všech papouščích taxonů na světě. Před třemi lety jich měla „jen“ 22.

Mnoho vzácných exemplářů ale návštěvníci zoo nespatří, zahrada (a nejen ta pražská) je drží v zázemí, kde se většinou pokouší o odchov mladých. Pražská zoo takto skrývá před očima veřejnosti vůbec nejvzácnější papoušky v Česku, ary kobaltové, ale například i kakaduy palmové, amazoňany jamajské, šedohlavé či rudoocasé. Loni její kolekci papoušků obohatila samice trichy orlího a tři madové modrotemenní. Všechny tyto ptáky chce zoo vystavit v připravovaném Rákosově pavilonu, který vzniká v místě někdejší „lineárky“, skupiny lineárních voliér, jež dříve obývali loriové a na něž navazoval domek s venkovní voliérou pro velké ary. Ten rovněž padl za oběť stavbě Rákosova pavilonu, takže návštěvníci zoo nyní nemohou vidět ary hyacintové, kteří v něm pobývali do loňského roku (a objeví se zase až v Rákosově pavilonu).

Kolik druhů papoušků chovají české zoo (stav k 31.12.2014) – klinutím na název zoo se zobrazí seznam druhů
Zoologická zahrada Počet druhů papoušků
Zoo Praha 37
Zoo Plzeň 36
Papouščí zoo Bošovice 27
Zoo Ostrava 21
Zoo Ústí nad Labem 17
Zoo Olomouc 15
Zoo Ohrada 14
Zoo Zlín 13
Zoo Tábor 13
Zoo Hodonín 13
Zoo Brno 11
Faunapark Lipová-lázně 10
Zoo Jihlava 10
Zoo Dvůr Králové nad Labem 8
Zoo Liberec 4
Zoo Děčín 4
Zoo Chleby 3
Zoo Park Vyškov 3
Podkrušnohorský zoopark Chomutov 2
Zoopark Zájezd 2

Plzeň zaostává za Prahou o jeden druh

Pražská zoo je známá také rozsáhlou kolekcí loriů. Momentálně chová devět druhů, k nim ještě dva druhy loríčků a jeden druh lorikula. Mezi nejvzácnější nektarožravé papoušky v Praze patří lori balijský (dříve lori mnohobarvý balijský), lori žlutoskvrnný či lori vlnkovaný. Unikátem je chov loríčků rudobradých a červenohlavých, které kvůli jejich choulostivosti příliš mnoho zoologických zahrad nemá. V Praze se je daří (v případě loríčků rudobradých) úspěšně rozmnožovat. Samostatnou kapitolu v pražském chovu papoušků tvoří kakaduové. Zoo získala mnoho zabavených kakaduů palmových, ke konci loňského roku jich podle své výroční zprávy chovala dokonce jedenáct (a to ještě další dva během roku uhynuli). Od jednoho páru úspěšně, i když uměle, odchovala dvě mláďata.

K TÉMATU: Na návštěvě chovu loriů v pražské zoologické zahradě

V pražské zoo se loni nakrátko vyskytoval i nejvzácnější z kakaduů na světě, velikostí nenápadný kakadu filipínský. V Praze však nezůstal, a tak jedinou českou zoo, kde můžete na tyto ptáky narazit, je zahrada v Plzni. Tam mají od letošního roku hned dva páry kakaduů filipínských, z toho jeden je už k vidění ve veřejné expozici. Plzeňská zoo si co do počtu chovaných druhů papoušků s pražskou příliš nezadá, ke konci loňského roku jich měla 36 – tedy jen o jeden méně než v Praze. Jejími nejvzácnějšími papouščími chovanci jsou kromě kakaduů filipínských ještě nestorové kea, vazové velcí a malí a několik druhů loriů, které získala většinou od pražské zoo. Jde o lorie balijské, sumbawské, žlutoskvrnné či vlnkované. Žádný z těchto druhů ale návštěvníci plzeňské zoo neuvidí, všechni jsou v neveřejné části zoo (podívejte se na reportáž s fotkami, kterou nedávno vydal server Ararauna.cz).

Od příbuzných vazů velkých se v Plzni dočkali už první čisté snůšky (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Pár vazů velkých v zázemí plzeňské zoologické zahrady (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Bošovice posilovaly kolekce arů a amazoňanů

Plzeňská zoo do loňského roku jako jediná u nás chovala agapornise oranžovohlavé, a dokonce se jí je dařilo odchovávat, ale po úhynu části chovných ptáků zbylé dala do deponace k soukromému chovateli v zahraničí. Pravidelně se jí ale daří odchovávat příbuzné agapornise šedohlavé, což rovněž není druh, jehož odchov by byl zrovna triviální záležitostí. V Plzni se mohou pochlubit také kompletní kolekcí pěti dostupných druhů neofém, ve všech případech v čistých přírodních formách. Unikátem je hejno andulek vlnkovaných, které tvoří ptáci odchovaní od andulek dovezených přímo z jejich domoviny v Austrálii. Vzhledem k tomu, že Austrálie od poloviny 19. století zakazuje jakýkoli vývoz zvířat, bylo získání výjimky, kterou dostala německá Zoo v Kolíně nad Rýnem, něčím opravdu výjimečným. Právě z kolínské zoo pak putovaly odchovy těchto ptáků do Plzně.

ČTĚTE TAKÉ: Papouščí zoo Bošovice zdvojnásobila svou plochu, otevřela nový pavilon amazoňanů

Třetí na papoušky nejbohatší zoologickou zahradou v České republice je Papouščí zoo Bošovice. Specializované zařízení, které navázalo na provoz soukromé farmy Ara manželů Škrhákových, nyní chová 27 druhů papoušků. Většinou jde o jihoamerické druhy, v sedmi případech o ary, po šesti druzích jsou v Bošovicích k vidění amazoňané a aratingové. Amazoňanům letos v Bošovicích otevřeli samostatný pavilon a slibují jejich kolekci rozšířit na deset až dvanáct druhů. Vůbec nejvzácnějším chovancem bošovické zoo je amazoňan jamajský, který je deponován z pražské zoo. V letošním roce Bošovice rozšířily chov papoušků o ary vojenské, kteří pochází jednak od soukromého chovatele Zdeňka Vandělíka a jednak ze zlínské zoologické zahrady.

Nejčerstvější přírůstek Papouščí zoo v Bošovicích: pár arů vojenských od Zdeňka Vandělíka (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Nejčerstvější přírůstek Papouščí zoo v Bošovicích: ara vojenský (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Ostrava stále na špici, má i kakaduy palmové

Za poslední dva roky si pak Bošovice dovezly dva páry arů arakang a dva páry arů červenouchých z Loro Parque na Tenerife. V nejbližší době plánují doplňovat zejména koleci amazoňanů, na dopárování čeká amazoňan nádherný, amazoňan kubánský a amazoňan velký. Další etapou rozvoje zoo má být výstavba pavilonu australských papoušků, který bude určen především kakaduům. Těch v Bošovicích příliš není, momentálně jde pouze o dva druhy: kakadua bílého a kakadua žlutolícího celebeského. Provozovatelé zoo by vedle bílých kakaduů chtěli pořídit i nějakého zástupce černých druhů. Poměrně marginální zastoupení mají v Bošovicích afričtí papoušci, kromě chronicky známých žaků a papoušků senegalských jde už jen o papoušky žlutotemenné.

NAPSALI JSME: Na návštěvě zimoviště papoušků v ostravské zoologické zahradě

Co do počtu chovaných druhů papoušků je nadále na špici i ostravská zoo, která nedávno umístila do veřejné expozice kakaduy palmové. Celkem chová 21 druhů, z nichž některé ale zůstávají v neveřejném zázemí. Mezi nejvzácnější taxony patří ara hyacintový, u kterého zoo zaznamenala neúspěšný pokus o hnízdění, aratinga žlutý, který v Ostravě pravidelně odchovává mláďata (byť je k tomu třeba pomoc ošetřovatelů), ale také amazoňan jamajský a šedohlavý, které ostravští získali z pražské zoo. Novým druhem v této zoologické zahradě je ara horský, na kterého návštěvníci nenarazí v žádné jiné tuzemské zoologické zahradě. Unikátem je i lorikul modrotemenný a v podstatě i kakadu goffin, který z českých chovů postupně mizí a nedaří se od něj odchovávat mláďata.

Počet registrovaných aratingů žlutých v České republice přesáhnul stovku. Jde o jeden z méně častých druhů papoušků, které se v posledních letech daří úspěšně odchovávat. (Foto pro Ararauna.cz: Tomáš Kubelka)

Chovný pár aratingů žlutých v ostravské zoologické zahradě (Foto pro Ararauna.cz: Tomáš Kubelka)

Ústí nad Labem porazilo Zlín v počtu velkých arů

Velmi zajímavou sbírkou papoušků se může pochlubit zoologická zahrada v Ústí nad Labem, která se začala specializovat na velké druhy arů. Má jich nejvíc ze všech českých zoo. Jenom v loňském roce v její kolekci přibyli arové hyacintoví (jde o zabavené exempláře, které zahrada chovala v záchranném centru už delší dobu) a ara zelený, krátce předtím zoo pořídila i ary červenouché a kanindy. Celkem jde o osm druhů velkých arů, včetně známějších arů araraun, zelenokřídlých, arakang a vojenských. V neveřejném zimovišti exotů pak ústečtí chovají tři kakaduy palmové, z nichž dva náleží k vzácnějšímu a mohutnějšímu poddruhu goliath. Opět jde o ptáky zabavené ČIŽP, kteří byli do Ústí nad Labem umístěni do záchranného centra do doby, než soud rozhodne o jejich případném propadnutí státu a definitivním umístění do ústecké zoo.

K VĚCI: Na návštěvě zimoviště papoušků v ústecké zoologické zahradě

Naopak výrazně chudší kolekce papoušků mají nyní v zoologických zahradách ve Zlíně, Dvoře Králové a Liberci. Zlín se v loňském roce rozhodl zbavit arů araraun a arů zelenokřídlých, čímž ochudil vlastní chov velkých arů a přenechal prim v této oblasti ústecké zoologické zahradě. Na druhou stranu výrazně posílil chov arů hyacintových, takže se může pyšnit hned několika páry těchto největších papoušků na světě, a v Lešné už zaznamenali i první pokusy o jejich hnízdění. S celkovým počtem třinácti druhů papoušků není zlínská zoo zase až tak pestrá, návštěvníci v ní ale mohou narazit na nestory kea a také papoušky šedohlavé západní, mohutné příbuzné papoušků senegalských. Ve Zlíně se je daří úspěšně odchovávat a část mláďat končí v dalších českých zoologických zahradách, například ve Dvoře Králové.

Aru kanindu uvidí návštěvníci Exoty vůbec poprvé. Jde o nejvzácnějšího z arů, kteří dosud žijí ve volné přírodě, nápadně mnohem podobnější rozšířené ararauně (Foto pro Ararauna.cz: Tomáš Kubelka)

Arové kaninda a arové červenouší v zimovišti zoologické zahrady v Ústí nad Labem (Foto pro Ararauna.cz: Tomáš Kubelka)

Liberec „osekal“ chov na čtyři druhy papoušků

Právě Zoo Dvůr Králové nad Labem je další zoologickou zahradou, která svůj chov papoušků výrazně zredukovala. Zbavila se prakticky všech neafrických druhů (ponechala si pouze ochočeného aru araraunu pro veřejné exhibice) a naopak posiluje africkou skupinu. Pochlubit se může už čtyřmi zástupci rodu Poicephalus (papoušek červenobřichý, šedohlavý, žlutotemenný a hnědý) a dvěma méně častými druhy agapornisů (hnědohlavý a růžovohlavý). Celkem ale chová jen osm druhů papoušků. Ještě hůře je na tom zoo v Liberci, která redukovala stavy papoušků na jediné čtyři druhy. Ponechala si ary hyacintové, nestory kea, amazoňany zelenolící a andulky. Z Liberce tak zmizeli kakaduové palmoví, arové ararauny a zelenokřídlí. Chov papoušků naopak rozšiřuje Zoo Jihlava, která nyní vlastní deset druhů, mezi nimi i ary hyacintové a kakaduy palmové. Letos v její kolekci přibyli arové ararauny, již se mnohé jiné zoo zbavily (Praha, Zlín, Liberec, Plzeň).

ČTĚTE DÁLE: Jiné zoologické zahrady se arů araraun zbavují, v Jihlavě si je pořídili jako novinku

Některé menší zoologické zahrady tak v početnosti papouščích druhů začaly dohánět a předhánět zavedenější a větší zoo. Například soukromý Faunapark v Lipové-lázních se může aktuálně pochlubit deseti druhy papoušků. Loni v jeho chovu přibyli arové červenoramenní, kteří letos zahnízdili, ale měli čistou snůšku. Zoologická zahrada Tábor, kterou letos zachránil nový majitel od likvidace, rozšířila chov papoušků na 13 druhů a zachovala si největší kolekci aratingů ze všech českých zoo. Zároveň se přejmenovala ze Zoo Tábor – Větrovy na Zoo Tábor a změnila své logo. Novou grafickou podobu mají i loga zoologických zahrad Ohrada v Hluboké nad Vltavou, Zoo Park Vyškov a Zoopark Zájezd. Poslední dva jmenované zooparky jsou ale z hlediska chovu papoušků marginální.

Kompletní přehled chovaných druhů papoušků v jednotlivých českých zoo nalezte v této databázi serveru Ararauna.cz

Úvodní foto pro Ararauna.cz: Tomáš Kubelka

1 komentář

  1. Petr napsal:

    Dle mého názoru by bylo relevantnější uvádět počet vystavených druhů. Pokud je chovají, ale neukazují, návštěvník z toho nemá nic a ne každého pustí do zázemí na prohlídku…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..