Australští vědci vypsali sbírku na závěrečné testy vakcíny proti PBFD. Potřebují vybrat půl milionu

UVNITŘ VIDEO – 30 tisíc australských dolarů, což je téměř půl milionu českých korun, vybírají prostřednictvím fundraisingové sbírky na webu Gofundme.com australští vědci z Univerzity Charlese Sturta na závěrečné testy vakcíny proti papouščímu cirkoviru (PBFD). Jak jsme na Ararauně informovali již koncem letošního června, objevitelé vakcíny jsou připraveni předložit přípravek ke schválení Australskému úřadu pro pesticidy a veterinární lékařské přípravky. Podle profesora Shanea Raidala vakcína nepůsobí pouze preventivně, ale dokáže vyléčit i ptáky, kteří se cirkovirem nakazili a nemoc u nich propukla. „S tím jsme vůbec nepočítali,“ přiznal vědec.
Podle Raidala bylo obtížné uchovat virus PBFD v laboratorních podmínkách, aby měli dostatek vzorků pro vytvoření potřebných zásob vakcíny. Vědcům se ale podařilo objevit způsob, jak tento virus pěstovat v bakteriích. Společně s biochemikem Jadem Forwoodem naočkovali téměř 300 ptáků různých druhů, včetně exotů chovaných v zajetí, aby se ujistili o bezpečnosti vakcíny a její schopnosti produkovat potřebné protilátky. „Ukázalo se, že jsme schopni zajistit dost protilátek, abychom mohli naočkovat chovné skupiny neofém oranžovobřichých, jimž v přírodě hrozí vyhubení,“ uvedl Raidal. Neofémy oranžovobřiché se potýkají s PBFD jak v přírodě, tak v zajetí. Druhu hrozí bezprostřední zánik.

Canberra se bojí nemocných kakaduů přilbových

Letos v lednu zaznamenali ochránci přírody v australské metropoli Canberře divokého kakadua přilbového s jasnými znaky propuklého PBFD. Návladní pro oblast ochrany přírody Michael Mulvaney poté vyzval obyvatele města, aby informovali ochránce o všech pozorováních ptáků, kteří ztrácí peří a deformuje se jim zobák. Město chtělo předejít šíření nákazy nemoci, která je pro ptáky smrtelná a dosud byla nevyléčitelná. „Je to opravdu hrozná nemoc,“ citoval tehdy list The Canberra Times Mulvaneyho. „Způsobuje, že ptáci přicházejí o peří a hynou kvůli nedostatečné tepelné regulaci, takže buď zmrznou, nebo se přehřejí k smrti,“ dodal.

K TÉMATU: Vakcína proti PBFD je na světě, čeká už jen na registraci. Získat by ji měla do roku 2021

Podle profesora Raidala je vakcína proti PBFD určena ptákům chovaným v zajetí, kteří po vypuštění do volné přírody budou proti cirkoviru imunní. Vědci získali v roce 2017 grant od Fondu pro záchranu ohrožených druhů ve výši 250 tisíc australských dolarů (přes čtyři miliony korun), ale potřebují další finance na potřebné testy. V červnu proto vypsali sbírku prostřednictvím Gofundme.com, ale zatím se jim z cílové částky 30 tisíc australských dolarů podařilo vybrat pouze šestinu – pět tisíc dolarů (necelých 100 tisíc korun). „Peníze použijeme na pokrytí nákladů na veterináře, který by pro nás pracoval na plný úvazek a prováděl očkování a poté odebíral vzorky krve,“ vysvětlil profesor Raidal.

Očkování a odběry krve zabírají mnoho času. „Pokud máte očkovat 100 ptáků chovaných ve voliérách, zabere vám to několik dní práce. Čím více údajů o účinnosti vakcíny získáme, tím snazší bude její registrace a uvedení do praxe,“ dodal vědec.

Úvodní foto: Univerzita Charlese Sturta
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..