Vakcína proti PBFD je na světě, čeká už jen na registraci. Získat by ji měla do roku 2021

Desetiletá práce na první vakcíně proti smrtelnému papouščímu cirkoviru neboli nemoci zobáku a peří (PBFD) dospěla k úspěšnému závěru. Vědci z australské Univerzity Charlese Sturta (CSU) v Novém Jižním Walesu oznámili, že jsou připraveni předložit přípravek ke schválení Australskému úřadu pro pesticidy a veterinární lékařské přípravky. Australskému zpravodajskému serveru ABC to potvrdil profesor Shane Raidal, vedoucí výzkumného týmu. „Austrálii lze považovat za zemi papoušků, včetně řady kriticky ohrožených druhů, jako je neoféma oranžovobřichá. Její populace je touto nemocí doslova kosena,“ upozornil Raidal. Vědci proto chtěli vyvinout lék, který pomohl neofémy před PBFD ochránit.
„Nyní už známe genetickou strukturu viru a jsme přesvědčeni, že naše vakcína bude fungovat,“ slibuje profesor Raidal. Jeho kolega Jade Forwood dodal, že vakcína funguje na principu speciálního proteinu, který zapouzdří genom viru a vytvoří okolo něj vnější obal. „V podstatě pomáhá imunitnímu systému,“ vysvětlil Forwood, který je zodpovědný za vývoj dostatečného množství čisté vakcíny pro testy, které jsou podmínkou registrace. „Tím, že vakcína produkuje protein v neinfekční formě, umožňuje ptákovi umocnit imunitní reakci, vyrobit více protilátek a bojovat tak s virem,“ popsal Jade Forwood. Jeden gram proteinu postačí na výrobu 10 tisíc vakcín proti PBFD.

Sérum by uvítali chovatelé po celém světě

Profesor Raidal doufá, že vakcína získá registraci do roku 2021. Poté je podle něj třeba učinit ještě jeden důležitý krok: dostat nový lék mezi australské veterináře. Mluvčí Australského úřadu pro pesticidy a veterinární lékařské přípravky potvrdil, že žádost o registraci vakcíny již dorazila. CSU se podle jeho slov domnívá, že sehnal dostatek údajů o tom, že vakcína splňuje veškerá kritéria bezpečnosti a účinnosti. „Náš úřad obecně přijímá data, která vyplývají z testů prováděných podle mezinárodních standardů,“ uvedl mluvčí. „Požadujeme také důkaz o tom, že prostředek byl vyroben podle standardu srovnatelného s Australským kodexem správného výrobního postupu pro veterinární přípravky,“ dodal.

K TÉMATU: Vědci jsou jen krůček od vynálezu vakcíny proti PBFD. Chtějí zachránit neofémy oranžovobřiché

Vakcína proti PBFD by výrazně pomohla australským záchranným stanicím, které se věnují chovu kriticky ohrožených neofém oranžovobřichých a pravidelně ze svých odchovů doplňují divokou populaci v přírodě, jež čítá ani ne 50 ptáků. V zajetí žije 400 těchto neofém, které musejí být neustále testovány na PBFD. Vakcína by pomohla snížit náklady spojené s tímto testováním o desítky tisíc dolarů. Uvítali by ji také soukromí chovatelé po celém světě, neboť PBFD se přenáší především v umělých chovech papoušků a napadá prakticky všechny druhy. Náchylnější jsou velcí papoušci jako arové a kakaduové, cirkovir se ale nevyhýbá ani menším druhům typu neofém, korel nebo dalších australských papoušků. V současné době se PBFD nedá léčit a u nakažených ptáků končí buď úhynem nebo se z papouška stane doživotní přenašeč.

Úvodní foto: Tauros Diagnostik
Předchozí článek

Brněnská zoo vozí na Dálný východ vejce jeřábů mandžuských a daurských, mláďata vypouští do přírody

Dálší článek

Nový Zéland mění olověné části střech na horských chatách, aby zabránil otravám nestorů kea

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější