Brněnská zoo vozí na Dálný východ vejce jeřábů mandžuských a daurských, mláďata vypouští do přírody

UVNITŘ FOTO – Zajímavého reintrodukčního programu se účastní zoologická zahrada v Brně. Nejde sice o přímo o papoušky, ale o vzácné jeřáby mandžuské a daurské, sporadicky chované spíše v zoo než u soukromých chovatelů. Zoo Brno tradičně vozí vejce těchto dvou druhů jeřábů získaná z různých českých zoologických zahrad Khinganské státní přírodní rezervace na ruském Dálném východě. Tam narození ptáci absolvují období adaptace na původní prostředí ve speciálních proletových voliérách a poté je ochránci přírody vypustí do volné přírody. Od letošního roku mají tři jeřábi speciální vysílačky, které dodala brněnská zoo.
„Za poslední rok se projekt repatriace jeřábů do volné přírody posunul do další, velmi významné fáze. Koupili jsme tři telemetrické vysílačky, které sledují veškerý pohyb jeřábů po jejich vypuštění. Na konci dubna je v Khinganské státní přírodní rezervaci dostali dva jedinci jeřába mandužského a jeden jeřáb daurský,” říká koordinátor projektu a kurátor chovu ptáků Zoo Brno Petr Suvorov. Nyní bude zoo sledovat pohyb a chováni ptáků ve volné přírodě. Telemetrie kromě údajů o tom, kam zvíře doletělo, poskytne i další cenné informace. „Může to být například místo skonu konkrétního zvířete a tím pádem i jeho příčina,“ popisuje Suvorov.

Mladí jeřábi mandžuští při vypouštění do přírody (Foto: Tatyana Parilova)

Jeřábi v Khinghanské státní přírodní rezervaci na ruském Dálném východě (Foto: Tatyana Parilova)

Jeřáb se snaží z nohy sundat speciální vysílačku od Zoo Brno (Foto: Tatyana Parilova)

Detail hlavy mladého jeřába mandžuského (Foto: Tatyana Parilova)

Přežije každý pátý jeřáb mandžuský

„Můžeme ale zjistit také to, jedná-li se o úhyn více jedinců na stejném místě, a tedy o odhalení nám dosud neznámé ekologické bariéry. To znamená, že můžeme s těmito daty dále pracovat a samozřejmě se nám otvírají daleko větší možnosti než při nasazení klasického ornitologického kroužku,“ dodal Suvorov. Kromě toho můžou zoologové z brněnské zoo zjistit, jestli jeřábi, kteří jsou vypuštění z rezervace, přežívají alespoň ve stejné míře jako ti narození ve volné přírodě. „Úmrtnost vypuštěných ptáků se výrazně liší v závislosti na druhu. U mandžuských jeřábů je míra přežívání zhruba 18 procent. To může vypadat jako poměrně malé číslo, nicméně je to z velké části dáno tím, že zimují v Číně, kde je náročnější monitoring ve volné přírodě,“ konstatuje Petr Suvorov.

K TÉMATU: Odneste starý dalekohled do zoo a pomozte zachránit kriticky ohrožené pěvce v Indonésii!

„Jeřábi daurští zimují v Japonsku, kde jsou objektem zájmu místních pozorovatelů. Ti potom ptáky hromadně odečítají na zimovištích pomocí stativových dalekohledů a binokulárů a posílají údaje na lokální kroužkovací stanice. Díky jejich aktivitě víme, že u jeřábů daurských je míra přežívání vypuštěných jedinců až téměř 55 procent, což je naprosto úžasné číslo,“ doplnil Suvorov. Pokud se data od současných jedinců ukáží jako relevantní, v budoucnu zoo plánuje pořídit další vysílačky. Každý údaj, který získá o pohybu těchto vypuštěných jedinců, má totiž důležitou výpovědní hodnotu. Už teď ale lze říct, že to nebude nic jednoduchého. Vyřízení povolení k převozu vysílaček do Ruska trvalo celkem devět měsíců.

Výsledek telemerie u jednoho z jeřábů s vysílačkou. Žlutá čára znázorňuje pohyb ptáka v oblasti. (Zdroj: Zoo Brno)

Zoo Brno poprvé transportovala dvě vejce jeřábů mandžuských do záchovné stanice v Khinganu v roce 2015, kdy také oslovila ke spolupráci další zahrady z České republiky. O rok později se brněnská zoo stala koordinátorem celého projektu.

Úvodní foto: Zoo Brno / Tatyana Parilova
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..