Nový Zéland mění olověné části střech na horských chatách, aby zabránil otravám nestorů kea

UVNITŘ VIDEO – Desítky dobrovolníků na Novém Zélandu odstraňují olověné části střech horských chat, které představují nebezpečí pro tamní ohrožené papoušky nestory kea. Jenom v letním období 2018/19 zrekonstruovala společnost Backcountry Trust více než 120 chat v oblasti novozélandských alpských zón. Šlo především o hřbety střech a olověné krovy, které keové zobáky ničí a nezřídka přitom polknou malé částečky olova. Silně toxický kov poté zůstává v těle papouška a pozvolna ho zabíjí. Při rekonstrukcích se olověné části střech nahrazují netoxickým materiálem a upevňují se tak, aby odolaly všetečným zobákům nestorů kea. V první sezóně se dobrovolníci soustředili především na menší horské chaty.
„Začínáme také nahrazovat co možná nejvíce kompletních střech u menších chat, které renovujeme ve známých lokalitách výskytu nestorů kea. Nejedná se o významné materiální náklady, navíc tato práce zlepšuje vodotěsnost pokryvu střech a snižuje tak náklady na dlouhodobou údržbu chat,“ uvedla společnost Backcountry Trust na svém webu. Pro příští rok si organizace vytyčila cíl renovovat dalších 35 chat. „Stále je zde značný počet horských chatek, které potřebují zbavit olova a nahradit ho jinou krytinou,“ uvádí. Olovo představuje vůbec největší hrozbu pro nestory kea, jichž na Novém Zélandu přežívá zhruba jen pět tisíc.

Lead testing in kea from Kea Conservation Trust on Vimeo.

Papoušci se otráví i z prázdných nábojnic

„Můžeme lidi poučovat, jak se odpovědně chovat ke keům a chránit jejich biotopy, ale čelit riziku otravy olovem je velmi těžké,“ postěžoval si před třemi lety britskému listu The Guardian Tamsin Orr-Walker, předseda ochranářské organizace Kea Conservation Trust. I kvůli olovu se ze všech mláďat nestorů kea v přírodě dožije dospělosti pouhá třetina. Hlavní vinu na tom ale nesou nepůvodní predátoři – lasice, zdivočelé kočky nebo krysy – kteří mláďata zabíjejí ještě na hnízdě. Vzhledem k tomu, že keové hnízdí na zemi, to pro ně není vůbec žádný problém. Ale ani olovo není zanedbatelným rizikem, protože rodiče mohou mláďata krmit kontaminovanou potravou. Kea Conservation Trust zjistil, že se tak děje například u lesní zvěře střelené olověnými náboji.

K TÉMATU: Dvě třetiny mláďat nestorů kea se v přírodě nedožijí dospělosti. Vědci bijí na poplach

„Prokázali jsme, že u nestorů kea a dalších ohrožených druhů ptáků dochází k požití olovo z ostatků jelenů a další zvěře, což vede k tomu, že se u některých populací nestorů kea fatálně zvyšuje hladina olova v krvi,“ upozornila organizace. Dobrovolníci se proto soustředí i na sbírání prázdných nábojnic v lesích, kde se zdržují keové. Kea Conservation Trustu se také díky partnerům podařilo přesvědčit lovce, aby si na zbraně namontovali lapače nábojnic, takže plastové obaly od olověných kulek nekončí na zemi, kde je pak mohou objevit keové. „Jde o vynikající výsledek a touto cestou bychom chtěli vyzvat další lovecké skupiny i individuální lovce, aby se přidali a ochránili tak místní populace nestorů kea,“ uvedl Kea Conservation Trust.

Úvodní foto: Department of Conservation, New Zealand
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..