Záchrana arů arakang z hnízda v mrtvé palmě na poslední chvíli: mláďata se po dešti málem utopila

UVNITŘ FOTO – Úspěšný zásah při záchraně dvou mláďat arů arakang z hnízda v odumřelé palmě si připsali dobrovolníci z kostarického projektu Macaw Recovery Network. Mladým arům hrozilo, že se utopí v hnízdní kotlině poté, co se nad oblastí prohnal prudký liják. Hnízdo, do něhož byl přístup shora, se tak stalo rezervoárem vody, která povážlivě stoupala. Pro členy týmu Macaw Recovery Network to znamenalo podniknout velmi riskantní pokus o záchranu mladých, který spočíval v přebrodění močálu, v němž hnízdní palma stála a vztyčení vysokého žebříku na strom, který se mohl kdykoli zřítit k zemi. Ze svého středu pak dobrovolníci vybrali toho, kdo byl nejlehčí a zároveň měl zkušenosti s odchytem ptáků z hnízda.
„Díky kameře GoPro připojené na konci velmi dlouhého bidla jsme dokázali získat záběry z hnízda, v němž byla dvě mláďata ve stáří jednoho měsíce, po krk ve vodě. Zdálo se, že jedno se pohybuje a druhé bylo relativně nehybné,“ popsali záchranáři situaci na webu projektu. Hnízdo se nacházelo ve výšce osmi metrů. Rodičovský pár, který patří mezi monitorované ary arakangy a ochránci si tyto ptáky pojmenovali Scarface a Elvira, se zdržoval poměrně daleko od hnízda a choval se nepřirozeně. Běžně při kontrolách hnízdní dutiny nalétával do blízkosti ochránců a hlasitým křikem je odháněl. Nyní se o to rodiče ani nepokusili. Báli se vody uvnitř hnízda a mláďata ponechali svému osudu.

Mláďata ary arakangy těsně po záchraně z vyplavené hnízdní dutiny v odumřelé palmě (Foto: Macaw Recovery Network)

Arové preferují odumřelé stromy

Shodou okolností stejný pár zahnízdil i v přechozích dvou letech v odumřelých palmách. V roce 2017 se strom zřítil i s dvouměsíčním mládětem uvnitř hnízdní dutiny. Mládě se podařilo ochráncům najít a dokrmit ručně. Loni se palma rovněž zřítila s dvěma mláďaty v hnízdě. Rovněž tato mláďata přežila, ale zmizela dříve, než je mohli zachránci vyzvednout a jejich další osud je nejasný. „Je to nekonečný boj s hnízdními páry. Snažíme se odumřelé palmy kácet a nahrazovat je umělými stromy, které jsou stabilnější. Arakangy ale stále preferují původní mrtvé stromy,“ posteskli si ochránci na webu projektu Macaw Recovery Network. Letošní hnízdění mohlo skončit stejně jako v předchozích dvou letech. Mláďata se podařilo vytáhnout z hnízda jen několik dní předtím, než se strom poroučel k zemi.

K TÉMATU: Kostarika vypustila 16 arů arakang do volné přírody, v Mexiku jich osm zabavili nevládní organizaci

Operace na záchranu mláďat však byla velmi nebezpečná. Dobrovolnice ze záchranného týmu musela vyšplhat na osmimetrový žebřík a vzít s sebou lano s kladkou, na jehož konci byl zavěšen kyblík na mláďata. Do něj postupně vložila obě malé arakangy, které byly zcela mokré a podchlazené. Strom byl naštěstí během celé akce stabilní a udržel žebřík. Ochránci pod stromem okamžitě poskytli mláďatům první pomoc: zahřáli je vlastními těly a odnesli je na základnu, kde je osušili, nakrmili a přikryli ručníky. Mláďata po stresujícím zážitku z hnízda plného vody ochotně přijímala potravu a poté usnula. Mezitím se ochránci soustředili na kontrolu dalšího hnízda jiného páru arakang, které rovněž bylo postiženo lijákem. Tentokrát však přišli pozdě: dvě mláďata se v této hnízdní dutině utopila…

Záchranný tým s mláďaty před převozem na základnu (Foto: Macaw Recovery Network)

Úspěšný návrat mláďat rodičům do přírody

„Vypadá to, že i kdybychom se nejdříve pustili do záchrany druhého hnízda, přišli bychom pozdě, protože voda v této dutině byla příliš hluboká,“ konstatují členové týmu Macaw Recovery Network. Plně se tedy soustředili na dvě zachráněná mláďata a na plán, jak je vrátit jejich rodičům v přírodě. O stejnou věc se ochránci pokusili již v roce 2017, kdy místo spadlé palmy vyvěsili umělou hnízdí budku na vedlejší strom. Rodičovský pár ale k mláděti nikdy nepřilétl a to muselo být dokrmeno ručně. Ochránci tedy přemýšleli, co udělat jinak, aby se to tentokrát podařilo. Vybrali jednu z budek, kterou dříve používali pro chov arakang v zajetí a druhý den ji umístili na vysokozdvižnou plošinu pouhé dva metry od místa, kde stál původní hnízdní strom. Mláďata umístili do budky a nechali je tam přes noc, přičemž těsně před západem slunce je nakrmili teplejší kaší.

ČTĚTE TAKÉ: Guatemala poprvé vypustila v zajetí odchované ary arakangy do volné přírody

Druhý den se ochránci vydali na místo s ranním rozbřeskem, ale mláďata o půl páté ráno ještě dřímala. Rodičovský pár se zdržoval na nedalekém stromě a nervózně sledoval lidi dole na zemi. Ochránci vylezli po žebříku k budce a nakrmili mláďata. Poté je vrátili zpět do hnízda a schovali se v bezpečné vzdálenosti, aby pozorovali, zda se rodiče pokusí slétnout k budce. Arakangy postupně prolétávaly blíž a blíž okolo budky, ale nepřistály u ní. Když už ochránci ztráceli naději, spatřili rodiče, jak usedli na plošinu a postupně se přiblížili k budce, kde začali okusovat vletový otvor. Najednou je překvapil známý zvuk zevnitř budky. Samice po krátké přestávce, kdy oba ptáci odletěli shánět potravu, nahlédla dovnitř a spatřila svoje mláďata. Ta se okamžitě začala hlasitě dožadovat potravy.

Malé arakangy v záchranném centru (Foto: Macaw Recovery Network)

Ochránci sází na umělé hnízdní budky

Blížil se již večer, když nad hnízdní budku dorazila bouřková mračna a oba dospělí arové odlétli pryč. Ochránci se obávali, že kvůli předchozí špatné zkušenosti pár hnízdo nadobro opustil, ale jakmile se spustil déšť, rodiče se k budce vrátili a začali krmit mláďata. Další den mláďata vypadala zdravě a v klidu, ale bohužel starší poté začalo vykazovat známky onemocnění a za další dva dny uhynulo. Mladší mládě přežilo a nevykazuje žádné známky zdravotních problémů. Jeho zachránci ho pojmenovali Chica a nadále jej bedlivě monitorují. „I když je nám líto, že se podařilo zachránit jen jedno mládě, ulevilo se nám, že Chica bude vyrůstat v přírodě se svými rodiči a napomůže návratu tohoto druhu do oblasti, kterou sledujeme,“ uvedli ochránci.

NAPSALI JSME: Mexičtí ochránci vrací po 70 letech ary arakangy do volné přírody ve Veracruzu

Celá oblast, v níž hnízdí Scarface a Elvira, čelila v minulosti masivnímu odlesňování kvůli chovu dobytka. Arové arakangy tak složitě hledají vhodné hnízdí dutiny a často jim nezbývá nic jiného než obsadit odumřelé palmy. U nově vysazovaných stromů bude trvat léta, než dorostou potřebné výšky a velikosti, aby v nich mohli arové zahnízdit. Ochránci se proto snaží vyvěsit co nejvíce umělých hnízdních budek a přizpůsobit je požadavkům arů odpozorovaných v přírodě i z chovu v zajetí. „Doufejme, že v době, kdy bude Chica schopen sám zahnízdit, bude dostupná řada spolehlivých hnízdních stromů. Do té doby potřebujeme držet Scarface a Elviru co nejdál od odumřelých palem,“ konstatují zástupci Macaw Recovery Network. Původní hnízdní strom, v němž se vylíhl Chica, se zřítil týden po záchranné akci.

Úvodní foto: Macaw Recovery Network
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..