Dvě třetiny mláďat nestorů kea se v přírodě nedožijí dospělosti. Vědci bijí na poplach

Nestor keaUVNITŘ VIDEO – Bezprostřední vyhubení hrozí podle vědců z novozélandské organizace Kea Conservation Trust nestorovi kea, který je považován za nejinteligentnější druh papouška na světě. Podle jejich nejnovějších výpočtů žije na Novém Zélandu již jen mezi jedním a pěti tisíci těchto ptáků, přičemž dvě třetiny mláďat každoročně zahynou ještě v hnízdě. Nestorové kea totiž hnízdí na zemi, kde se stávají snadným terčem nepůvodních druhů predátorů – lasic, vačic a krys. Novozélandská vláda se proto zavázala, že do roku 2050 tyto invazní druhy predátorů zcela vymýtí. Nestorům by to ale nemuselo pomoci.
Papoušci jsou totiž ohroženi i z jiných důvodů: rádi prozkoumávají lidská obydlí a ve starých domech na jižním pobřeží Nového Zélandu se množí případy jejich otravy olovem. Nestorové kea rovněž doplácí na svoji zvědavost a malou bázlivost. Jde o jediný druh papouška, který se – ač divoký a v přírodě – nebojí přiblížit k člověku. Mnoho Novozélanďanů je navíc považuje za škůdce, protože napadají ovce a vykusují jim z hřbetů zásoby tuku. Kvůli tomu byli nestoři dlouhá léta nemilosrdně pronásledováni farmáři. Odhaduje se, že od roku 1860 bylo zemědělci vyhubeno na 150 tisíc nestorů kea. Jejich zbytková populace tvoří opravdový zlomek původního počtu těchto ptáků.

Keové často hynou na otravu olovem

„Jednou z nejzajímavějších věcí na nestorech kea je to, že jsou jedním z mála volně žijících druhů, které programově vyhledávají lidi. Je to opravdu vzácný jev, ale zároveň je tato jejich zvídavá povaha dostává do problémů, protože lidé s nimi často nezachází dobře,“ říká předseda Kea Conservation Trustu Tamsin Orr-Walker. „Nestor kea je jedním z nejvíce pomlouvaných ptáků na Novém Zélandu, ale zároveň je jedním z druhů, který je mezi lidmi nejvíce oblíben,“ upozorňuje na zásadní rozkol ve vztahu lidí k tomuto papouškovi. Za největší riziko pro key považuje Orr-Walker otravu olovem. „Můžeme lidi poučovat, jak se odpovědně chovat ke keům a chránit jejich biotopy, ale čelit riziku otravy olovem je velmi těžké,“ vysvětlil britskému listu The Guardian.

K TÉMATU: „Zlobivým“ nestorům kea postavili na Novém Zélandu hřiště, aby neničili auta lesníkům

Na druhou stranu, Nový Zéland si podle šéfa Kea Conservation Trustu už nemůže dovolit žádné další ztráty nestorů kea. „Na to jsou už příliš zranitelní,“ upozorňuje. Organizace se snaží každoročně zaznamenávat případy záměrného zabíjení nestorů kea, ať už jde o zastřelení, úmyslné ubití nebo otravu. „Naše úsilí o vzdělávání Novozélanďanů padlo na úrodnou půdu, ale v případě, že keové někomu způsobí finanční škodu, nebo se dostanou do blízkosti lidské spodiny, dostávají se k nám informace o jejich zabíjení,“ líčí Tamsin Orr-Walker. Keové jsou známi tím, že rádi demolují auta zaparkovaná v horských střediscích a kradou turistům jídlo.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..