Britský chovatel papoušků skončil s „chřipkou“ v nemocnici, tam mu zjistili psitakózu

PacientVlnu znepokojení mezi britskými chovateli papoušků vzbudila zpráva Univerzitní nemocnice v Coventry o hospitalizaci muže s „papouščí chřipkou“ neboli psitakózou. Lékaři chovatele přijali s příznaky obyčejné chřipky, které se projevily v době chřipkových epidemií, takže jí nepřikládali zvýšenou pozornost a nasadili obvyklé medikamenty. Překvapily je ale zhoršující se dýchací potíže pacienta, u něhož předpokládali komunitní pneumonii. Teprve poté, co se od příbuzných dozvěděli, že muž chová papoušky a dva z nich nedávno z neznámých příčin uhynuli, provedli testy na psitakózu.
Léčitelná infekce mohla stát pacienta život

„Některé smrtelné infekce dýchacích cest mají příznaky podobné chřipce a mohou být chybně diagnostikovány,“ vysvětluje doktorka Anne-Marie Ionescu, která je ošetřujícím lékařem muže infikovaného psitakózou. „Je potřeba počítat s touto možností u pacientů, kteří přišli do styku s ptáky,“ dodala. „Náš pacient infekci nepodlehl, ale mohlo se tak stát, protože jeho stav si vyžádal hospitalizaci na jednotce intenzivní péče a v důsledku infekce se u něj začaly projevovat další neurologické komplikace,“ řekla Ionescu odbornému webu Infectious Disease News.

K TÉMATU: Švédský senior zemřel po nákaze psitakózou od nemocného papouška. Rarita, říkají lékaři

Lékaři se nejprve domnívali, že muž trpí chřipkou, komunitní pneumonií nebo meningoencefalitidou. Informace o tom, že jde o chovatele, který vlastní asi dvanáct druhů ptáků a dva z nich nedávno z neznámých příčin uhynuli, se k nim dostala až později. „Tento případ dokazuje, jak je důležité brát v úvahu další potenciální příčiny atypické pneumonie v době vrcholící chřipkové sezóny a mít k dispozici důkladnou klinickou historii pacienta,“ napsal lékařský tým pod vedením doktorky Ionescu v práci zaměřené na léčbu tohoto pacienta. Jednašedesátiletý chovatel se dostal do nemocnice až ve chvíli, kdy trpěl horečkou, kašlem, byl malátný, dušný a upadal do bezvědomí.

Širokospektrální antibiotika nezabírala

Muž neměl žádnou významnou lékařskou anamnézu, v poslední době necestoval ani netrpěl zažívacími problémy. Jakmile mu začala horečka ustupovat, trpěl zvýšenou ospalostí, podrážděností a byl zmatený. Později žádal umělé dodávání kyslíku, po kterém často přicházely ataky zmatenosti. Třetí den po hospitalizaci skončil na jednotce intenzivní péče s křečemi a epileptickými záchvaty. Jakmile mu byla zjištěna psitakóza, lékaři vysadili původně podávaná širokospektrální antibiotika a nahradili je ceftriaxonem, acyklovirem a doxycyklinem, po nichž se stav nemocného do 24 hodin výrazně zlepšil. Ke správné diagnóze se lékaři dobrali díky rozboru pacientova hlenu.

ČTĚTE TAKÉ: Pracovníci papouščí farmy v Hongkongu se hromadně nakazili psitakózou

Psitakóza neboli Chlamydia psittaci je známým rizikem pro chovatele papoušků, drůbeže a dalších druhů ptáků, pro veterináře a zaměstnance zoologických zahrad či obchodu s ptáky. Nemoc se přenáší vdechnutím bakterie z trusu, prachového peří nebo sekretu nemocných ptáků v uzavřených místnostech – voliérách nebo místnostech s klecemi. V Británii bývá každoročně potvrzeno 50 případů nakažení touto chorobou, ve Spojených státech jich je jen okolo deseti ročně. U ptáků se psitakóza projevuje nechutenstvím, hubnutím, dýchacími potížemi, vodnatým zeleným trusem, výtokem z očí nebo ozobí a náhlým úhynem.

Lékařka: „Banální chřipka“ někdy nemusí být chřipka

„Kliničtí lékaři by měli vědět, že existují i jiné, vzácnější příčiny zápalu plic, které nebudou reagovat na tradiční první řady antibiotik,“ řekla webu Infectious Disease News doktorka Anne-Marie Ionescu. „Informace o soukromí pacienta tak mohou zabránit jeho úmrtí na jinak léčitelnou infekci,“ dodala. Nakažený chovatel vlastnil korely, kakariki, andulky, kanáry, holoubky, hrdličky a další druhy exotů. V lékařské zprávě není uvedeno, který druh ptáka chovateli uhynul, ani z ní nebylo jasné, zda chovatelova žena předala uhynulé papoušky veterináři, jak jí to doporučovali lékaři. „Nejsme si proto jisti, který z ptáků byl pravděpodobným primárním zdrojem infekce,“ řekla Anne-Marie Ionescu.

NAPSALI JSME: Úřady v Arizoně varují Američany před invazními agapornisy růžohrdlými, kteří roznáší psitakózu

„Je však velmi pravděpodobné, že původně byl infikován pouze jeden pták, který nakazil druhého a potom také našeho pacienta,“ uvedla lékařka. Psitakóza patří k papouščím nemocem, na které lze ptáky jednoduše testovat i u českých odborných laboratoří. Chovatel, který si přiveze nového papouška, by tak měl s tímto ptákem zajít k veterináři a nechat udělat odběr krve. Řada laboratoří nabízí i kombinaci testů na psitakózu, PBFD, AVP a určení pohlaví pomocí analýzy DNA. Takový komplexní test vyjde obvykle na částku okolo 1 500 korun. V ideálním případě by tyto testy měl provést už prodejce papouška, aby se kupec vyhnul riziku nákazy.

Úvodní foto: Wikimedia Commons / Michael Symonds
Předchozí článek

Zajímá vás, kam mizí papoušci z výkupu? Česko loni vyvezlo exoty za 75 milionů korun

Dálší článek

Dvě třetiny mláďat nestorů kea se v přírodě nedožijí dospělosti. Vědci bijí na poplach

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější