Zajímá vás, kam mizí papoušci z výkupu? Česko loni vyvezlo exoty za 75 milionů korun

LoriovéZa světovou papouščí velmoc se může považovat Česká republika. Alespoň co se týká počtu papoušků vyvezených do zahraničí a cen, které za ně utrží čeští exportéři. Jenom za loňský rok byli podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) z tuzemska exportováni papoušci za 75,1 milionu korun. Cílovou destinací byly země Evropské unie, ale také Blízkého východu a bývalého Sovětského svazu. Opačným směrem, tedy do České republiky, směřovalo výrazně méně papoušků. Podle ČSÚ loni činil celkový import pouhý půl milion korun. Za takovou částku by se dal pořídit jeden mladý pár arů hyacintových.
Podrobnější statistiky o exportu papoušků ČSÚ nevede, valnou většinu exotů ale do zahraničí vyvezou firmy, které se specializují na jejich výkup od českých chovatelů. Mnoho z nich objíždí ptačí burzy po celé České republice a skupuje papoušky, které se chovatelům nepodařilo prodat přímo dalším zájemcům. Výkupní cena bývá obvykle nižší než u prodeje „ze stolu“, chovatelé jsou ale rádi, že odchovy udají a nemusejí je vozit z burzy zpět domů. Na rozdílu ceny pak profituje výkupčí – v zahraničí může získat za vykoupené ptáky i násobek pořizovací ceny. Zvláště v zemích Blízkého východu se ceny papoušků pohybují mnohem výš než u nás.

Žako v Kuvajtu stojí 70 tisíc korun

Například v Kuvajtu se cena ručně dokrmených papoušků žako pohybuje v přepočtu okolo 70 tisíc korun, zatímco v České republice se už léta drží na průměrných 13 tisících Kč (a do výkupu je firmy berou za ještě nižší částky). Většinu vyvážených papoušků ale tvoří menší a levnější druhy jako andulky, korely, rosely, agapornisové, alexandři nebo mníšci šedí, tedy častí domácí mazlíčci. ČSÚ uvádí, že loni velká část vyvážených papoušků směřovala do Turecka, Spojených arabských emirátů, Iráku, Kataru či zmiňovaného Kuvajtu. Vývoz papoušků do zemí mimo Evropskou unii přitom není byrokraticky tak jednoduchý. Exportér si musí zajistit řadu povolení i veterinárních vyšetření.

K TÉMATU: Pilot aerolinek na trase New York – Kuvajt pašoval v kufru 12 žaků. Odhalili ho celníci

V desítkách milionů korun se vývoz papoušků z Česka pohybuje již od přelomu tisíciletí. Největší příjmy exportéři hlásili v roce 2011, kdy se z tuzemsku vyvezli exoti za 92,4 milionu korun. Poté celková suma za exportované ptáky až do roku 2014 klesala, loni poprvé po třech letech opět stoupla. A je dost dobře možné, že se udrží na stejné úrovni i letos, protože podle údajů ČSÚ se jen za první pololetí letošního roku z České republiky vyvezli papoušci za 36,3 milionu korun. To je mimochodem suma, kterou exportéři nezískali ani za celý rok 2005. Nad úrovní 50 milionů korun se roční vývoz papoušků z Česka drží stabilně od roku 2007.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Předchozí článek

Volné létání papoušků získává na popularitě, skupina Uzavřená křídla natáčela pro Receptář

Dálší článek

Britský chovatel papoušků skončil s „chřipkou“ v nemocnici, tam mu zjistili psitakózu

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější