Pašeráci v Argentině se ani neobtěžovali s bednami: 216 mláďat amazoňanů vezli jen tak v kufru auta

UVNITŘ VIDEO – Rutinní silniční kontrola u argentinského města Santiago del Estero vedla začátkem ledna k odhalení dvou pašeráků papoušků, kteří v kufru Renaulta Fluence převáželi přes dvě stovky mláďat amazoňanů modročelých. Papoušci nebyli v žádných klecích, přenoskách nebo bednách, dvojice mužů je prostě naskládala na dno kufru a převážela bez jakékoli vody nebo potravy. Řidič se nejprve snažil vyhnout kontrolnímu bodu, ale policisté si jeho manévru všimli a vínový Renault hlídka zastavila. Pasažéři ve voze se chovali divně, i během kontroly totiž měli velmi nahlas puštěné rádio. To policisty přimělo k zevrubnější prohlídce a v kufru automobilu objevili desítky mláďat amazoňanů, často neopeřených.

Muži se policistům přiznali, že papoušky převáželi z města Pampa de los Guanacos do San Lorenza jižně od Santa Fe. Amazoňan modročelý patří mezi nejžádanější papoušky v Jižní Americe, jeho cena v Argentině se pohybuje okolo 60 tisíc pesos, což je v přepočtu přes 15 tisíc korun. Ptáci se přirozeně vyskytují v pralesích Brazílie, střední Bolívie, ale i v částech Paraguaye a Argentiny. Ve všech těchto zemích pašeráci často vybírají jejich hnízda a s mláďaty obchodují na černém trhu s domácími mazlíčky. Ceny takto nelegálně pořízených papoušků jsou časti nižší než v oficiálních obchodech nebo od ptačích farem. Státní zastupitelství ve městě Añatuya zahájilo proti oběma zadrženým mužům řízení za porušení zákona o ochraně volně žijících živočichů.

Pachatelé jsou vyšetřováni na svobodě

Oba pachatelé jsou paradoxně vyšetřováni na svobodě, takže po zabavení papoušků a sepsání protokolu byli propuštěni. Mláďata amazoňanů putovala ke správě lesů v Ojo de Agua, která je předá některé ze záchranných stanic. Všechny ptáky je nutné ručně dokrmit a připravit na případné vypuštění zpět do přírody, pokud toho ovšem budou papoušci vychovaní člověkem vůbec schopni. V Argentině tvoří ptáci polovinu všech zabavených exemplářů nelegálně obchodovaných zvířat a planě rostoucích rostlin. Odchyt a prodej divokých ptáků je v zemi federálním zločinem, za který hrozí trest odnětí svobody až na dva roky. Převážení více než 200 mláďat amazoňanů v kufru auta není podle webu Infobae.com, který o případu informoval, v zemi ojedinělé.

„V posledních letech se takové situace opakují častěji. Většinou jde o ptáky, které převážejí na dlouhé vzdálenosti ve tmě a přeplněné po desítkách v klecích narovnaných v kufru auta, obvykle bez krmiva a vody,“ uvádí web. Mnoho papoušků takovou cestu nepřežije. Podle policejních zdrojů průměrně hyne až 40 procent zvířat v rámci jedné zásilky. Cílovými odběrateli papoušků bývají podle vyšetřovatelů obvykle obchodníci a sběratelé vzácných i méně vzácných druhů zvířat, kteří jsou ochotni zaplatit slušné částky za jedince získané z volné přírody, jimiž obohatí své chovy. Pašeráci však obvykle odchází pouze s podmínečnými a peněžitými tresty, takže mohou ve své trestné činnosti pokračovat.

Další pašeráci papoušků dopadeni v Indii a Argentině: amazoňany vezli dokonce v motoru auta

Úvodní foto: Infobae.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..