V Česku je aktuálně 154 papoušků CITES I původem z Británie. Od Nového roku jim neplatí eurocites

Pokud jste si před časem dovezli z Velké Británie papoušky, kteří spadají do první přílohy CITES, úmluvy o mezinárodním obchodování s ohroženými druhy živočichů a planě rostoucích rostlin, a budete je chtít prodat, neobejdete se bez nové výjimky ze zákazu obchodování s ohroženými druhy. Takzvané eurocitesy vydané britskými úřady totiž po vystoupení Velké Británie z Evropské unie pozbyly platnosti a majitelé takových papoušků si musí zažádat o vydání nových. Konkrétně v České republice se to týká 154 papoušků evidovaných v centrálním Registru CITES, sdělil na dotaz serveru Ararauna.cz Ondřej Klouček z oddělení mezinárodních úmluv odboru druhové ochrany a implementace mezinárodních závazků ministerstva životního prostředí.

„Krajské úřady již dříve od nás obdržely informace o osobách, jež vlastní zaregistrované exempláře CITES I (nejen papoušky) původem z Velké Británie a požádali jsme, aby těmto osobám předaly informace o dopadu brexitu na CITES, včetně informace o skončení platnosti britského potvrzení o výjimce ze zákazu obchodních činností od 1. ledna 2021,“ uvedl Ondřej Klouček. Majitelé papoušků CITES I původem z Velké Británie, kteří neplánují tyto ptáky prodávat, nemusí podnikat žádné kroky – registrační list CITES vydaný českými úřady nadále platí, neplatný bude pouze eurocites od britských úřadů. „Pro další komerční nakládání s předmětnými exempláři v rámci EU je třeba získat nové potvrzení, uvedený typ dokladů v ČR na základě žádosti vydávají místně příslušné krajské úřady, v případě Prahy Magistrát hl. města Prahy,“ informovalo již dříve české ministerstvo životního prostředí.

Máte papoušky CITES I původem z Velké Británie? Pokud je chcete prodávat, potřebujete nový eurocites

Při dovozu a vývozu z Británie počítejte s poplatky

Eurocitesy vydané britskými úřady ale bude možné nadále využívat jako doklad o legálním původu exempláře, tedy jako podklad pro vydání nového eurocitesu. Mění se i pravidla pro vývoz a dovoz papoušků CITES I, ale i CITES II, do a z Velké Británie. Pro všechny papoušky s výjimkou andulek, korel, agapornisů růžohrdlých a alexandrů malých platí povinnost získat tzv. permit, tedy vývozní a dovozní povolení od ministerstev životního prostředí České republiky a Velké Británie. Prakticky jde o stejná pravidla, jaká se uplatňují pro dovozy a vývozy u všech třetích zemí mimo Evropskou unii. Nepříjemné je to zejména u druhů CITES II, mezi které spadají i velmi běžně chovaní papoušci nebo i vzácnější ptáci, na které se v Česku nevztahuje povinnost registrace.

Pokud by si některý chovatel chtěl z Velké Británie dovézt andulky, korely, agapornisy růžohrdlé nebo alexandry malé, nemusí sice řešit permit, ale musí vyplnit oznámení o dovozu u celního úřadu ČR a zaplatit clo. Obdobný postup je i u všech dalších druhů okrasných ptáků, například u zebřiček nebo kanárů. U druhů, které spadají do CITES I a II, resp. příloh A, B a C, jsou z britské strany vyžadovány poměrně vysoké poplatky. Vydání britského eurocitesu pro vývoz papouška do České republiky vyjde na 31 liber (v přepočtu přes 900 Kč), vývozní povolení z Británie na 63 liber (1 850 Kč), dovozní povolení do Británie na 67 liber (1 970 Kč). Mimochodem, v Británii je velmi drahá i samotná registrace exempláře CITES, která vyjde na 221 liber (6 500 Kč).

Brexit zatím nemění podmínky dovozu a vývozu papoušků CITES z Británie do Česka, od roku 2021 tomu bude jinak

Úvodní foto: CITES

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..