Argentina si láme hlavu nad masivním úhynem papoušků patagonských. Může za něj La Niña?

UVNITŘ VIDEO – Velkou úmrtnost papoušků patagonských v největší hnízdní kolonii El Cóndor v regionu Rio Negro řeší argentinské úřady. Papoušci zde začali ve velkém hynout koncem prosince. Místní lidé se obávali otravy, která by nebyla neobvyklá: zemědělci v minulosti papoušky patagonské často trávili kvůli škodám na úrodě. Aktuální úhyny ale vykazují trochu jiný průběh než při otravách jedovatými nástrahami. Podle očitých svědků hynou výhradně mladí ptáci těsně po opuštění hnízdních nor. Okolí pobřežní kolonie je doslova poseto jejich těly. Podle biologů Juana Masella a Petry Quillfeldtové, kteří se věnují výzkumu papoušků patagonských již 22 let, by mohlo jít o důsledek klimatického jevu La Niña, protějšku mediálně známějšího El Niña.

La Niña způsobuje v pacifické oblast nezvyklý teplotní výkyv. Ochlazuje povrchovou teplotu oceánu a mění tak cirkulaci vzduchu, větry, tlak a srážky. Důsledkem je nižší teplota než obvykle a menší vlhkost, což vede k suchu a nedostatku potravy. Ze stejných příčin hynula mláďata papoušků patagonských v kolonii El Cóndor již na přelomu let 1998/99. Tehdy také v důsledku mimořádného sucha selhaly zdroje potravy a papoušci neměli čím krmit mláďata. V průměru tak přežilo pouze 65 procent vylíhlých mláďat oproti obvyklým 91 procentům. Uhynulá mláďata na hnízdech vykazovala menší váhu a jejich pokožka byla nezvykle vyschlá. Zažívací ústrojí bylo zcela prázdné, takže papoušci uhynuli hladem a dehydratací těla.

Největší přirozená kolonie papoušků na světě? 180 tisíc ptáků na pobřeží Argentiny

Uhynulí ptáci mají o pětinu nižší hmotnost, než by měli mít

Vědci nyní analyzovali snímky uhynulých ptáků z konce loňského a začátku letošního roku a předběžně dospěli k názoru, že papoušci opět hynou hlady. Řada snímků pocházela z pobřežních útesů a naznačovala, že zesláblá a plně opeřená mláďata se vydala na svůj první let, ale neměla už dostatek sil k návratu do hnízdní nory. Uhynula tedy přímo pod rodným útesem. Přímo a místě pak biologové vážili uhynulé ptáky a zjistili, že jejich hmotnost je o 50 gramů nižší, než je u tohoto druhu obvyklé (běžná váha dospělého ptáka je 270 až 300 g, mláděte okolo 250 g). La Niña nezvyšuje pouze úmrtnost mláďat, ale také vede k masivní migraci mořských ptáků za potravou do příznivějších lokalit a negativně ovlivňuje reprodukci u mnoha ptačích druhů.

Argentinské úřady nicméně nechaly provést pitvu několik uhynulých papoušků, aby toxikologickým rozborem vyloučily možnost otravy, ale také infekci. Některá média varovala obyvatele obcí v okolí útesů El Cóndor před pomocí zesláblým papouškům, protože jednou z příčin masivního úhynu by podle nich mohla být psitakóza. Ta je přenosná na člověka a způsobuje nepříjemné respirační onemocnění, které může ve výjimečných případech skončit i smrtí. Všechny dosavadní informace ale vedou k tomu, že příčinou hromadného úhynu mladých papoušků patagonských bude skutečně nedostatek potravy způsobený výjimečně suchým a chladným počasím coby důsledkem klimatického jevu La Niña. Ochránci nyní přemýšlí nad tím, jak papouškům patagonským pomoci čelit nepříjemným klimatickým změnám.

Úvodní foto: Pedro Pessati / Loros Barranqueros

Předchozí článek

Příběhy ohrožených papoušků z Červené knihy IUCN 2020: amazoňan šedohlavý

Dálší článek

V Česku je aktuálně 154 papoušků CITES I původem z Británie. Od Nového roku jim neplatí eurocites

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější