Příběhy ohrožených papoušků z Červené knihy IUCN 2020: amazoňan šedohlavý

UVNITŘ VIDEO – Jeden z nejméně nápadně zbarvených a velikostně nejmenších druhů amazoňanů žije výhradně na Jamajce a v minulosti byl považován za vzácnějšího, než ve skutečnosti je. Původně totiž ornitologové odhadovali početnost divoké populace amazoňanů šedohlavých na méně než 10 tisíc jedinců, podle informací mezinárodní organizace BirdLife International by jich ale na Jamajce mělo žít 10 až 20 tisíc, z toho šest až 15 tisíc pohlavně dospělých jedinců. Proč tedy v poslední aktualizaci Červené knihy ohrožených živočichů IUCN přešel z kategorie „zranitelných“ (VU) mezi „ohrožené“ (EN)? Důvodem je dramatický úbytek vhodných hnízdních stanovišť těchto papoušků, sucho, invazní druhy predátorů, nelegální odchyt, ale i riziko křížení s jinými druhy amazoňanů.

Podobně jako u jiných karibských druhů amazoňanů hrají důležitou roli v zachování a přežití tohoto papouška hurikány, které pravidelně likvidují vegetaci na ostrovech a připravují amazoňany nejen o hnízdní příležitosti, ale také o potravu. Co nestačí zničit hurikány, likviduje člověk. Jamajku svého času pokrýval z 96 procent souvislý vlhký vápencový les, ten však již byl ze dvou třetin vymýcen. Zbývající třetina byla z velké části degradována, takže v současné době je jen pět procent z celkové plochy původního lesa zachováno v původním stavu. Jde o těžce přístupná místa ve strmých skalách a obtížně zdolatelném terénu, který zůstává poslední baštou amazoňanů šedohlavých, nenápadných „trpasličích“ amazoňanů (měří pouhých 25 cm).

Zabavení ptáci na letištích v Praze a Vídni

I když nejde o atraktivně zbarveného papouška, jako extrémně vzácný a prakticky nedostupný druh vždy přitahoval pozornost soukromých chovatelů. V roce 2005 byli tři ptáci zabaveni v zásilce společně s amazoňany jamajskými na pražském letišti v Ruzyni. Papoušci putovali do pražské zoo, kde se z nich podařilo sestavit pár a postupně odchovat mláďata. Později zoo sestavila ještě druhý pár a úspěch zopakovala. Oba páry najednou zahnízdily poprvé v roce 2012 a dařilo se jim i v dalších letech, později však o ně pražská zoo přišla. Podle výroční zprávy za rok 2019 dva samci a jedna samice z původních párů uhynuli a zbylou samici zoo poskytla jiné zahradě.

Naopak poměrně velkou skupinu těchto ptáků chová vídeňská zoo, který v roce 2011 obdržela zásilku vajec zabavenou na tamním letišti dvěma Slovákům, kteří je přivezli přímo z Jamajky. Pro Zoo Schönbrunn to tehdy byla skutečná výzva, protože se musela postarat o 74 vajec, z nichž se nakonec podařilo ručně odchovat 45 papoušků: 22 amazoňanů šedohlavých a 23 amazoňanů jamajských. Zahrada až do chvíle, kdy mláďata začala opeřovat, netušila, o jaké druhy papoušků jde. Ve Vídni ovšem nezůstali všichni odchovaní amazoňani, značná část jich putovala do dalších zoo v rámci chovného programu, aby byla zajištěna větší genetická variabilita chovných ptáků.

Úvodní foto: Zoo Vídeň

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..