Zlínská zoo hlásí první odchov ary hyacintového. O mládě se starají přímo rodiče

UVNITŘ VIDEO – Historicky první odchov mláděte ary hyacintového, největšího papouška na světě, ohlásila zlínská zoologická zahrada. Úspěch je o to větší, že se o mládě starají přímo rodiče a není odchováváno uměle. „Chov arů hyacintových, největších papoušků na světě, může přinést řadu nečekaných překvapení. Zatímco na začátku července jsme s pomocí veřejnosti úspěšně zvládli odchytit tři uprchlíky zmiňovaných arů a vrátit je zpět do chovné voliéry, jiný pár kobaltově modrých papoušků se postaral doslova o senzaci. Poprvé v historii zlínské zoo a podruhé v rámci českých zahrad se podařilo tyto ohrožené ary rozmnožit,“ uvedla zoo na své oficiální stránce na Facebooku.
„Jedná se skutečně o mimořádný chovatelský úspěch. V Evropě chová ary hyacintové 62 zoologických zahrad. Za uplynulý rok však přírůstky hlásily pouze tři zahrady. Mládě se vylíhlo v polovině června a díky skvělé péči obou rodičů zdárně prospívá,“ dodala zlínská zoo, která vlastní největší počet arů hyacintových ze všech zoo v České republice. Do Zlína se před sedmi lety stěhovala i samice ary hyacintového ze Zoo Dvůr Králové nad Labem, která v roce 1990 odchovala tyto papoušky jako první a dosud jediná v tehdejším Československu a později i České republice. Chov arů hyacintových v královédvorské zoo skončil poté, co uhynul chovný samec a zahrada se rozhodla specializovat výhradně na africké druhy zvířat.

Úspěch přišel po dvou čistých snůškách

Zlínská zoo v uplynulých letech zaznamenala dvě neúspěšná hnízdění arů hyacintových. „U arů hyacintových jsme zatím měli dvě čisté snůšky a na úspěch teprve čekáme,“ uvedl inspektor chovu ptáků tamní zoo Václav Štraub na březnovém V.I.P setkání chovatelů papoušků ve středočeských Kozovazech. Dodal také, že zlínští zoologové nechávají hnízdění všech velkých druhů arů přímo na rodičovských párech, mláďata ručně nedokrmují. Dosud se jim takto dařilo odchovávat ary arakangy a ary vojenské, které zoo získala od partnerské zahrady v Mexiku. Zlínská zoo rovněž chová ary malé a rudobřiché, ty však zatím nerozmnožila.

K TÉMATU: Zlínská zoo po roce opět chytala uprchlé ary hyacintové, ulétla jí i jedna arakanga

Arům hyacintovým ve Zlíně předkládají dva typy hnízdních budek: horizontální o rozměrech 60 x 60 x 110 cm z dubu a vertikální o rozměrech 60 x 60 x 100 cm, které jsou kmenové. Jako podestýlku do budek používají vrbový trouch, který ary podněcuje ke zpracovávání hnízdního materiálu a ptáci se pak rádi zdržují v hnízdních budkách. Chovné páry mají ve Zlíně samostatné hnízdní voliéry mimo veřejné expozice. Další arové hyacintoví mají k dispozici budky i ve veřejné průchozí voliéře Amazonia, z níž letos v červenci ulétli tři papoušci tohoto druhu a jeden ara arakanga. Ze stejné voliéry uprchl jeden ara hyacintoví i loni. V obou případech ptáci rozpletli pletivo. Všechny uprchlíky se podařilo po několika dnech odchytit.

Úvodní foto: Zoo Zlín
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..