Americký soud uznal papouška žako jako korunního svědka v případu vraždy

Ochočený papoušek žako Bud usvědčil svoji majitelku Glennu Duramovou z vraždy prvního stupně. Porota soudu v americkém Michiganu shledala podle BBC Duramovou vinnou ze zastřelení svého muže Martina, přičemž jako jediný důkaz posloužil právě papoušek Bud, který vraždě přihlížel a později začal opakovat vzrušenou konverzaci mezi manželi, která končila výkřikem „Nestřílej!“ Michiganský prokurátor Robert Springsted původně nechtěl svědectví papouška připustit, porota však viděla případ jednoznačně. Žena po vraždě manžela obrátila zbraň proti sobě, střelné poranění hlavy ale nebylo natolik závažné a Glenna Duramová se z něj zotavila.
Žena později tvrdila, že se stala obětí úkladného vraha, který se vloupal do jejich domu. Soudy řešily případ dva roky. Papoušek však nakonec nebyl předveden před porotu, soudu postačily videonahrávky opakování naučené konverzace z osudného večera. Devětačtyřicetiletá žena si má vyslechnout verdikt v srpnu. K vraždě došlo v květnu 2015, po měsících sporů mezi manželi, kteří propadli hazardním hrám. Manželské hádky byly u Duramových na denním pořádku. Žena dokonce muži opakovaně vyhrožovala sebevraždou. Vyšetřování vraždy trvalo tak dlouho, protože policisté stále pracovali s variantou, že do domu na samotě u jezera skutečně přišel neznámý vrah.

Papouška se ujala exmanželka zastřeleného

„Není to dobré, že jsme museli čekat dva roky na spravedlnost,“ řekla místním médiím matka zavražděného Lillian Duramová. Jasno do případu vnesla bývalá žena zastřeleného muže Christina Kellerová, u které skončil papoušek Bud. Žako u ní po traumatickém zážitku začal opakovat poslední slova Martina Durama a exmanželka o tom informovala rodiče svého bývalého muže. „Myslím si, že byl u toho, slyšel jejich hádku a napodobuje ji,“ řekl poté televizi NBC News otec zastřeleného Charles Duram. „Ten pták opakuje všechno, co zaslechne, má neuvěřitelně nevymáchaný zobák,“ dodala matka zavražděného muže.

K TÉMATU: Kuvajtská policie neuznala papouškovo napodobování milostné konverzace za důkaz nevěry

O uznání papouška žako jako svědka se pokoušela i žena z Kuvajtu, která jeho prostřednictvím chtěla usvědčit svého muže z nevěry s pokojskou. Policistům předložila žaka, který se naučil opakovat mužovo koketování s mladou dívkou. Papoušek si měl údajně libovat v používání nově naučených slov, což se ženě pochopitelně nelíbilo. Obviněný manžel byl chováním papouška nemile překvapen a pokaždé, když pták zopakoval milostnou komunikaci, byl hodně nervózní. To ženu utvrdilo v přesvědčení, že při setkání manžela s pokojskou nešlo jen o pouhé koketování. Kuvajtská policie ale případ odložila pro dostatek věrohodných důkazů.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..