Zlom v záchranném projektu neofém oranžovobřichých: v přírodě se vylíhlo 88 mláďat, nejvíc od roku 1994

Za sedmadvacetiletou historii záchranných projektů zaměřených na aktuálně nejvzácnějšího papouška světa, neofému oranžovobřichou, se ve volné přírodě nevylíhlo tolik mláďat jako letos. Na dosud jediném známém hnízdišti Melaleuco na Tasmánii jich ochránci přírody napočítali 81 ve 25 hnízdech. Další dvě úspěšná hnízdění pak zaregistrovali pět kilometrů dále v novém hnízdišti New Harbour, kde je dalších sedm mláďat. Informoval o tom zpravodajský server Tasmaniantimes.com. „Jde o nejvyšší počet mláďat, který byl Melaleucu zaznamenán od začátku monitoringu hnízd v roce 1994, a to se ještě několik vajíček má teprve líhnout,“ upozornila bioložka Dr. Shannon Troy.

„Je také velmi povzbudivé, že průměrný počet vajec ve snůškách a počet vylíhnutých mláďat v jednotlivých hnízdech jsou nejvyšší od roku 2014, takže doufáme, že během letošní sezóny bude vyveden rekordní počet mláďat,“ věří Troy. Zástupci tasmánského ministerstva životního prostředí a skupiny pro výzkum obtížně chráněných ptáků při Australské národní univerzitě letos napočítali v hnízdech neofém oranžovobřichých celkem 136 vajec, které byly sneseny do 31 hnízd a vylíhlo se z nich 97 mláďat. Devět z nich nepřežilo, ostatní dobře prospívají. „Nález obsazených hnízd v New Harbour je velmi vzrušující, protože jde o první potvrzené hnízdění neofémy oranžovobřiché od doby, kdy tam byly před deseti lety instalovány první umělé hnízdní budky,“ říká Shannon Troy.

Dobré zprávy z Tasmánie: v přírodě přežívá 76 neofém oranžovobřichých, chovná stanice hlásí rekord

První hnízdění mimo Melaleuco od 80. let

Je to také vůbec poprvé, co se od 80. let minulého století divoká populace neofém oranžovobřichých rozšířila mimo Melaleuco. Přispělo k tomu i častější doplňování divoké populace v Melaleucu ptáky odchovanými v zajetí, k němuž došlo v letech 2018 a 2019. Neofém už začalo být na jediném hnízdišti příliš a část ptáků si začala hledat nová hnízdní teritoria. „Jde o důležitý milník v dlouhodobé snaze o záchranu tohoto druhu,“ konstatuje Shanon Troy. „Budeme se společně s našimi partnery pokoušet na tento úspěch navázat, abychom divoké populaci neofém oranžovobřichých umožnili pokračovat v růstu a rozšiřování do dalších lokalit.“ Významnou roli v tom hrají i záchranné stanice, které odchovávají tyto papoušky v zajetí.

Mezi klíčové aktivity na podporu zachování druhu patří rozšiřování počtu umělých hnízdních budek až na současných 91, zvyšování počtu hnízdících párů vypouštěním ptáků odchovaných v zajetí, k němuž dochází každé jaro již od roku 2013, přikrmování divokých neofém na speciálních krmných pultech v přírodě a vypouštění mláďat odchovaných v zajetí v Melaleucu před podzimním tahem papoušků do jižní Austrálie, díky němuž se od roku 2018 každoročně uměle zvětšují migrující hejna neofém. Velmi úspěšnou sezónu má za sebou také nová tasmánská chovná stanice Five Mile Beach, v níž se letos vylíhlo 79 mláďat. Ke konci tohoto týdne se tasmánské ministerstvo životního prostředí chystá na Melaleucu vypustit dalších 50 mladých neofém oranžovobřichých.

Tasmánie počítá neofémy oranžovobřiché: ze zimovišť se jich vrátilo už 40, nejvíc za dekádu

Úvodní foto: Dejan Stojanović

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..