Pavlu Říhovou ve vedení oddělení CITES na České inspekci životního prostředí nahradil Jindřich Novák

Novým vedoucím oddělení CITES na České inspekci životního prostředí (ČIŽP) je Jindřich Novák, někdejší náměstek ředitele ČIŽP a v minulosti též inspektor CITES. Ve funkci nahradil Pavlu Říhovou, která inspekci ke konci loňského roku po 17 letech opustila. Společně s ní odešlo i kompletní oddělení CITES z pražské centrály ČIŽP, přičemž všichni od ledna letošního roku nastoupili do nově vzniklého Centra environmentálních forenzních věd při Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Jejich odchod z inspekce životního prostředí provázely spory s vedením, které nejprve chtělo v rámci reorganizace celé oddělení CITES zrušit a poté, co narazilo na nesouhlas ministerstva životního prostředí, údajně vyvíjelo na inspektory tlak, aby odešli.

Většině inspektorů vypršely výpovědní lhůty až ke konci loňského roku, ale již v prosinci vedení ČIŽP uspořádalo výběrové řízení na nového vedoucího oddělení CITES. „Na základě výběrového řízení byl ke konci roku 2020 vybrán a jmenován do funkce vedoucího oddělení mezinárodní ochrany biodiverzity a CITES RNDr. Ph.D. Jindřich Novák. Doktor Novák je dlouholetým zaměstnancem ČIŽP, v různých funkcích zde působí od roku 2007. V oblasti ochrany přírody včetně agend CITES zastával jak pozice inspektorské, tak vedoucí, činnost útvarů ochrany přírody, CITES a ochrany lesa řídil i z pozice náměstka ředitele,“ odpověděla na dotaz serveru Ararauna.cz mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová. Místa řadových inspektorů v pražské centrále se teprve obsazují.

Českou inspekci životního prostředí opustilo celé oddělení CITES, včetně šéfinspektorky Pavly Říhové

Nový tým teprve vzniká

„Doktor Novák postupně sestavuje tým. V procesu jsou výběrová řízení na služební místa, která ale mají své zákonné lhůty. Jména nových zaměstnanců oddělení jsou postupně zveřejňována v kontaktech na webových stránkách ČIŽP,“ uvedla Nastoupilová. Personální změny v oddělení CITES se nedotkly inspektorů v regionech, jejich síť pokračuje stejně jako za minulého vedení. ČIŽP je kontrolním orgánem ochrany přírody, inspektoři CITES tedy mohou provádět namátkové kontroly chovů s exempláři CITES a jsou zváni na společné akce s Celní správou a Policií ČR. Při zajišťování ohrožených druhů živočichů nebo rostlin vystupují v roli odborných garantů a inspekce může nechat tyto exempláře zabavit.

Předchozí vedení oddělení CITES nemělo mezi chovateli exotického ptactva a konkrétně papoušků příliš dobrou pověst. V minulosti proběhlo několik vln kontrol chovatelů, při kterých byly zabaveny desítky a stovky ptáků, přičemž někteří museli být po prohraných soudních přích vráceni původním majitelům. Část takto zabavených papoušků dokonce uhynula v záchranných centrech CITES, která fungují při vybraných zoologických zahradách. Za svůj největší úspěch považují někdejší inspektoři CITES zabavení tří vzácných arů kobaltových, k němuž došlo v roce 2010 na jižní Moravě a rozkrytí skupiny lidí, kteří zabíjeli tygry a obchodovali s jejich orgány a masem.

Inspektoři ČIŽP včetně Pavly Říhové se přesouvají do Centra environmentálních forenzních věd na Univerzitě Karlově

Úvodní foto: CITES

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..