Tasmánie počítá neofémy oranžovobřiché: ze zimovišť se jich vrátilo už 40, nejvíc za dekádu

UVNITŘ VIDEO – Velmi pozitivně začíná hnízdí sezóna kriticky ohrožených neofém oranžovobřichých na Tasmánii. Jak jsem informovali před několika dny, na jediné známé hnízdiště těchto nejvzácnějších papoušků světa, Melaleuco, se letos vrací rekordní počet přezimujících neofém z jižní Austrálie. Ke včerejšímu dni jich bylo již 40, což je nejvíce za posledních deset let. Na oficiálním webu tasmánské vlády o tom informoval tamní ministr životního prostředí a národních parků Guy Barnett. „Tento skvělý výsledek představuje nejvyšší počet navrátivších se papoušků za poslední desetiletí a překonal předchozí rekord 35 ptáků v sezóně 2014/15,“ uvedl ministr.

Barnett upozornil, že mezi ptáky, kteří se vrací přes Bassovu úžinu na Tasmánii, jsou i některé ze 49 mladých neofém oranžovobřichých, které byly vypuštěny do přírody ze zajetí na konci loňské hnízdní sezóny. Tímto způsobem ochránci přírody již několik let uměle navyšují divokou populaci těchto papoušků, protože jinak by už ve volnosti vyhynuli. Zvětšuje se tím i velikosti migrujícího hejna neofém, a tím i šance, že náročnou cestu přes moře přežije více ptáků. „Návrat dalších neofém se očekává ještě v průběhu tohoto měsíce,“ dodal ministr. Přímo na Melaleucu bylo v říjnu vypuštěno několik dospělých neofém oranžovobřichých odchovaných v zajetí, aby se maximalizovala úspěšnost letošní hnízdní sezóny.

Poměr samců a samic na hnízdišti je vyrovnaný

Momentálně se na tasmánském hnízdišti zdržuje 59 dospělých neofém oranžovobřichých. Ze 40 ptáků, kteří se vrátili ze zimovišť, je 23 samců a 17 samic. Z celkového počtu všech 59 dospělých papoušků je pak 31 samic a 28 samců. Zástupci tasmánského záchranného programu neofém oranžovobřichých navíc sdělili, že v novém chovném centru 5 Mile Beach (již druhém na území Tasmánie) odstartovala hnízdní sezóna, přičemž kapacita zařízení je zcela naplněna: je zde 48 párů neofém, z nichž některé už mají čerstvé snůšky. Stanice obdržela od tasmánské vlády dotaci 2,5 milionu australských dolarů (v přepočtu 40,4 milionu korun) a díky její výstavbě se kapacita záchranných center pro neofémy oranžovobřiché přímo na Tasmánii zdvojnásobila.

„Podporujeme také řadu dalších iniciativ na pomoc tomuto druhu, jako je instalace a údržba umělých hnízdních budek, poskytování krmiva na speciálních krmítkách a provádění kontrolovaného vypalování náletovin, které má odradit predátory od přítomnosti v okolí hnízdiště těchto kriticky ohrožených ptáků,“ popsal tasmánský ministr životního prostředí Guy Barnett. „Tasmánský program na záchranu neofém oranžovobřichých hraje velmi důležitou roli při ochraně a postupném navyšování populace tohoto kriticky ohroženého druhu a potvrzuje, že děláme vše pro to, abychom tohoto ikonického tasmánského ptáka zachránili a zajistili jeho přežití i do budoucna,“ dodal. V zajetí přežívá přes 300 neofém oranžovobřichých a jejich počet neustále roste.

Australská vláda zaplatila stavbu zimoviště pro neofémy oranžovobřiché odchycené z přírody

Úvodní foto: Orange-bellied Parrot Tasmanian Program

Předchozí článek

Ani listopadový termín výstavě EXOTIKA v Lysé nad Labem nevyjde, přesouvá se na konec ledna

Dálší článek

Českou inspekci životního prostředí opustilo celé oddělení CITES, včetně šéfinspektorky Pavly Říhové

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější