Ostravská zoo se pustila do chovu amazoňanů fialovotemenných, má je jako jediná zahrada v Česku

Kolekci papoušků ostravské zoologické zahrady letos rozšířil nový druh, s nímž se v jiné české zoo nesetkáte. Jde o amazoňana fialovotemenného, endemického mexického papouška, jehož divoká populace čítá podle statistik mezinárodní organizace BirdLife International pouhých 4 700 až 6 700 pohlavně dospělých jedinců. Proto je také v Červené knize ohrožených živočichů veden z kategorii „ohrožený“ (EN) a jelikož se s těmito amazoňany v Mexiku nelegálně obchoduje, je zařazen i do první přílohy CITES, úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy zvířat a planě rostoucích rostlin. Vztahuje se na něj tudíž i povinnost registrace všech v zajetí chovaných ptáků, což nám umožňuje mít docela jasnou představu, jak je rozšířený v českých chovech.

Ačkoli ostravská zoo je momentálně jedinou zoologickou zahradou u nás, která amazoňany fialovotemenné chová, a je také pouze jednou z osmi v Evropě, u soukromých chovatelů nejde zase o takovou raritu. Ze statistik celostátního Registru CITES, které serveru Ararauna.cz ke konci loňského roku poskytlo ministerstvo životního prostředí, totiž vyplývá, že k 31. prosinci 2020 jich bylo v České republice registrováno 266. Navíc počty amazoňanů fialovotemenných v českých chovech pozvolna stoupají. Ještě před pěti lety jich bylo pouze 177, ale již v roce 2016 jejich počet překročil dvě stovky. Ostravská zoo je ale jediná v Česku, která se se svými amazoňany zapojí do chovného programu, který má zajistit dostatečně geneticky variabilní populaci v zajetí, jež není určena pro komerční obchodování.

Na návštěvě zimoviště papoušků v ostravské zoologické zahradě

Čtvrtý druh amazoňana v Zoo Ostrava

„Chov v těchto ochranářských institucích se v budoucnu může stát jedinou možností, podobně jako u mnoha jiných, vyhubením ohrožených druhů, jak tohoto papouška zachovat pro příští generace. Chovatelé v ostravské zoo mají dlouholeté zkušenosti s chovem dalších druhů amazoňanů, proto je velký předpoklad, že i chov nového druhu bude úspěšný,“ uvedla pro ostravskou televizi Polar Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava. Mezi další amazoňany, s nimiž se můžete setkat v ostravské zoo, jsou amazoňan velký (oratrix), amazoňan vínorudý a amazoňan jamajský. Celkově pak tato zoo chová přes 20 druhů papoušků, přičemž nedávno ohlásila první přirozený odchov kakadua palmového pod rodiči, což je chovatelský majstrštyk.

Ve své domovině v Mexiku patří amazoňan fialovotemenný mezi nejčastěji nelegálně odchytávaný druh papouška a čile se s ním obchoduje na černém trhu s domácími mazličky. Ačkoli mexická vláda zpřísnila postihy za odchyt divokých původních druhů zvířat, činnost pašeráků to prakticky neovlivnilo. Odhaduje se, že ročně takto bylo odchyceno okolo pěti tisíc amazoňanů fialovotemenných, což vedlo až k současnému velmi nízkému počtu divoké populace. Velký problém je i odlesňování hnízdních oblastí a hurikány, které ničí stromy s vhodnými hnízdními dutinami. Na druhou stranu existují i nepůvodní populace amazoňanů fialovotemenných ve Spojených státech, zejména v okolí Los Angeles v Kalifornii a nelze vyloučit, že i na Floridě, kde volně žije celá řada jiho- a středoamerických papoušků.

Americká dobrovolnice léčí invazní papoušky a vypouští je zpět do přírody. Navzdory úřadům

Úvodní foto: Yveta Svobodová, Zoo Ostrava

Předchozí článek

Andulku si teď ve zverimexu nekoupíte. Vláda zakázala přímý prodej živých zvířat, ale můžete si je vyzvednout

Dálší článek

Ptačí chřipka je v Praze, uhynulou labuť našli na Císařské louce. Další byla v Žatci

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější