Americká dobrovolnice léčí invazní papoušky a vypouští je zpět do přírody. Navzdory úřadům

SoCal ParrotUVNITŘ VIDEO – Jako kriminálnice si občas připadá Brooke Burhamová, dobrovolnice z amerického San Diega, která od roku 2007 pomáhá léčit a následně vypouštět zpět do volné přírody nepůvodní druhy papoušků, které již v několika generacích žijí volně v jižní Kalifornii. Její činnost totiž neušla pozornosti US Fish and Wildlife Service, federálního úřadu pro zachování, ochranu a posílení divokých populací zvěře, rostlin a jejich biotopů. Americké zákony totiž zakazují vypouštět do volné přírody nepůvodní druhy zvířat a v případě některých papoušků (konkrétně mníšků šedých) to je dokonce v některých státech USA klasifikováno jako trestný čin.

Uzdravit, zrehabilitovat a pustit

Brooke Burhamová sice mníškům nepomáhá, do volné přírody ale už vrátila pěknou řádku zraněných amazoňanů a aratingů. Není na to sama, před časem založila a vede neziskovou organizaci SoCal Parrot, která se zabývá nejen pomocí zraněným papoušků, ale i otázkou klasifikace nepůvodních, ale naturalizovaných druhů papoušků v jižní Kalifornii a jejich vlivu na původní ekosystém. Za pouhých pět let existence zástupci sdružení ošetřili nespočet papoušků se zlomenými kostmi, poraněním hlavy, či dokonce popálené elektrickým proudem. Ptáci tráví rehabilitaci v prostorných voliérách sdružení a jakmile to jejich zdravotní a psychický stav umožňuje, SoCal Parrot je vypouští zpět do přírody.

K TÉMATU: Neznámý útočník střílí invazní papoušky v jižní Kalifornii. Zřejmě kvůli hluku

Sama Brooke Burhamová věnuje zdivočelým papouškům téměř veškerý svůj volný čas. Přízemí svého rodinného domu nechala přestavět na záchranné centrum s veterinární ordinací, karanténou a obrovskou proletovou voliérou. S údržbou zařízení jí pomáhají desítky dobrovolníků, kteří denně přináší hromady čerstvých větví na okus, čistí klece a voliéry a pomáhají s krmením. Vůbec prvního papouška Brooke ošetřila v roce 2007. Vydala se tehdy poprvé po operaci zad ven na koncert a cestou po ulici před ní na zem spadlo několik zelených papoušků. „Vypadalo to, že padají přímo z nebe,“ popsala Brooke po letech tento zážitek magazínu Audubon. Šlo o amazoňany fialovotemenné, kteří usedli na dráty vysokého napětí a poranil je elektrický výboj.

Ve své domovině jsou ohroženi, v USA ne

Loni v létě se SoCal Parrot postaral o amazoňana velkého, po kterém někdo pálil ze vzduchovky a roztříštil mu křídlo. Dalšího amazoňana fialovotemenného sdružení převzalo poté, co byl nalezen v chumlu vran, které ho napadly na severu Kalifornie. „SoCal Parrot se svými voliérami je pro nás darem z nebes,“ říká veterinář Jeff Jenkins, který provozuje veterinární kliniku pro exotické ptactvo v San Diegu. „My dokážeme poraněné papoušky obvázat, poskytnout první pomoc, ale držet je v zajetí, dokud nejsou schopni vrátit se zpět do volné přírody, to je pro nás problém,“ popsal. „Proto je pro nás SoCal Parrot tak cenným zařízením.“ Po celé jižní Kalifornii žije na 13 druhů naturalizovaných papoušků, vesměs středoamerických druhů jako je amazoňan fialovotemenný nebo amazoňan zelenolící.

ČTĚTE TAKÉ: Invazní mníšci po celém světě pocházejí z jednoho místa v Uruguayi, tvrdí studie

Brooke Burhamová upozorňuje, že zatímco v USA se těmto papouškům daří, ve svém přirozeném prostředí ve Střední Americe jsou ohroženi kvůli nelegálnímu odchytu a odlesňování jejich přirozených biotopů. „Náhradní habitaty v Kalifornii by mohly být budoucností těchto druhů,“ míní zakladatelka sdružení SoCal Parrot. Naráží však na legislativní problémy. Americké zákony například zakazují jakkoli nakládat s volně žijícími ptáky, navíc některé invazní druhy papoušků v Kalifornii spadají do první přílohy mezinárodní úmluvy CITES o mezinárodním obchodu s ohroženými živočichy a pokud jsou drženi v zajetí, musí být povinně registrováni u federálních úřadů. Když se Brooke Burhamová ptala agentury US Fish and Wildlife Service, jak legálně vypustit zpět do přírody poraněné a uzdravené papoušky, úředníci se zpočátku jejího dotazu zalekli.

Dělejte si, co chcete, rezignoval úřad

„Pokud bychom přísně trvali na výkladu zákona, vypouštění papoušků do volné přírody je nezákonné,“ říká úředník kalifornské pobočky agentury US Fish and Wildlife Service Andrew Hughan. Stát se podle něj tímto způsobem snaží zabránit potenciálním škodám na místní floře a fauně. Brooke Burhamová ale namítá, že v případě zraněných vrabců, evropských špačků a hrdliček, které rovněž nepatří mezi původní americké druhy ptáků, agentura žádné potíže s jejich návratem do přírody nedělá. „U papoušků nám ale řekli, že si je můžeme nechat jako domácí mazlíčky, odvézt je zpátky do Mexika nebo je nechat utratit,“ zlobí se Burhamová. „Nejde přitom o domácí mazlíčky nebo ptáky chované v zajetí. Jsou to volně žijící papoušci, v zajetí se necítí dobře,“ vysvětluje. Podle výkonného ředitele organizace Wolrd Parrot Trust Jamese Gilardiho nepředstavují naturalizovaní papoušci téměř žádné ohrožení původních druhů ptáků a rostlin.

NAPSALI JSME: Městečko v Texasu chrání vyhláškou invazní aratingy zelené. Papoušci lákají turisty

„Papoušci hnízdí v nepůvodních okrasných dřevinách a stromech podél silnic v zastavěných lokalitách,“ upozorňuje Gilardi. Celý rok trvalo Brooke Burhamové, než přesvědčila úřady, aby ji za vypouštění uzdravených divokých papoušků nepokutovaly. „Pokud mají lidé z organizace SoCal Parrot pocit, že je pro tato zvířata lepší být vypuštěni do volné přírody a že jejich kvalita života tam bude lepší, nebudeme striktně vyžadovat naplňování zákona a přejeme jim hodně štěstí,“ říká dnes Andrew Hughan z kalifornské pobočky US Fish and Wildlife Service. Jedinou podmínkou zůstává, že SoCal Parrot nebude vracet do přírody mníšky šedé, kteří jsou klasifikováni jako zemědělští škůdci. To je dobrá zpráva pro další podobné organizace v USA, které dosud neměly tolik odvahy jako SoCal Parrot a zachráněné papoušky z přírody dosud drží v zajetí.

Úvodní foto: Thecoastnews.com

Předchozí článek

Katarská Al Wabra hlásí už 16 mláďat arů škraboškových za letošní rok. Oproti loňsku dvojnásobek

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 10. až 12. července 2015

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější